Menu

Zamknięcia gniazd

Nie mam czasu siedzieć całymi dniami przy moich „domkach dla owadów”, stąd czasami nie dopilnuję momentu zamknięcia gniazda. Potem wielką niewiadomą jest, kto zajął pomoc gniazdową.

Tak właśnie jest aktualnie z zatyczką na zdjęciu tytułowym. Jest to jedno z piękniejszych zamknięć gniazda na jakie trafiłam, ale kto jest twórcą? Prawdopodobnie okaże się dopiero w przyszłym roku. Moją ciekawość szczególnie podsyca fakt, że łodyga, która została zasiedlona, ma długość 24 cm a średnicę 15 mm. Rewiduje to całą moją dotychczasową wiedzę. Literatura podaje średnicę pomocy gniazdowych od 2 do 10 mm a tu taka niespodzianka. Warto eksperymentować – udowadnia to powyższe zdjęcie 🙂

Drogi Czytelniku,
być może kiedyś trafiłeś na zatyczkę, która mnie tak frasuje i wiesz, która z żądłówek tworzy takie zamknięcie. Proszę, skorzystaj tedy z formularza kontaktowego lub napisz komentarz. Oświeć mnie 🙂

Zamknięcia pomocy gniazdowych

Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) – zamknięcie wejścia gniazda z gliny, piasku, drewna. Preferowana przez gatunek średnica otworu 5-7 mm (fot. własna)
Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) – zatyczkę gniazda stanowi zaprawa zrobiona z mieszaniny gliny, nektaru, śliny i piasku. Charakterystyczne są umieszczane wewnątrz małe kamienie. Preferowana przez gatunek średnica otworu 3-4 mm (fot. własna)
sierka niedopaska (Megachile versicolor) – zamknięcie gniazda z materiału roślinnego – najczęściej są to fragmenty liści róż i tarnin. Preferowana przez gatunek średnica otworu 5-7 mm (fot. własna)
Miesierka różówka (Megachile centuncularis) – zatyczka gniazda z z materiału roślinnego, np. liści róży, wiciokrzewu, jesionu, brzozy, bzu, trzmieliny. Ciekawe jest, że w przeciwieństwie do miesierki niedopaski dokładnie docina materiał roślinny do średnicy wejścia. Preferowana przez gatunek średnica otworu 6 mm (fot. własna)
Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) – gniazdo zamknięte korkiem ze śliny i błota lub gliny. Widać na wierzchu charakterystyczne dla tej pszczoły „pofalowane” ukształtowanie zatyczki. Preferowana przez gatunek średnica otworu 8-10 mm (fot. własna)
Murarka rzepakowa (Osmia brevicornis) – zamknięcie wejścia z papki roślinnej. Charakterystyczne jest jej przesunięcie do wewnątrz (ok. 5-10 mm). Preferowana przez gatunek średnica otworu 5 mm (fot. własna)
Bolica (Ancistrocerus sp.; prawdopodobnie gazella) – zamknięcie z gliny i piasku (fot. własna)
Węgarnik (Trypoxylon sp.) – zamknięcie z gliny i piasku. Preferowana przez gatunek średnica otworu 3-5 mm (fot. własna)
Niebolica dwuzębna (Microdynerus parvulus) – zamknięcie z piasku i patyczków. Średnica otworu 1 mm.
Gatunek ten zasiedla pionowe pomoce gniazdowe (fot. własna)
Nie mam pojęcia, co zamknęło tak cudnie gniazdo 🙁 (fot. własna)

Identyfikacja owadów:
Darek Ogrodnik

2 komentarze o “Zamknięcia gniazd”

 1. avidal pisze:

  Niezmiernie interesujące zestawienie, które z będzie się rozwijać, jak przypuszczam. Najbardziej przypadła mi do gustu kamyczkowa konstrukcja nożycówki.
  Zmotywowałaś mnie i oficjalnie postanawiam w przyszłym sezonie założyć hotel dla błonek.

  1. ml pisze:

   Raduję się ze względu na żądłówki, które zyskają miejsca gniazdowania 🙂
   A szczerze, to cieszę się również egoistycznie. Bo z przyjemnością zobaczę na insektarium Twoje zdjęcia z obszarów tematycznych, które mnie szczególnie interesują.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.