Co to jest domek dla owadów

Domek dla owadów, znany również jako hotel dla owadów, to sztucznie stworzona pomoc gniazdowa, coraz popularniejsza w przydomowych ogródkach, permakulturze, a także miejscach prowadzących edukację ekologiczną. Obserwacja pszczół w domkach jest o wiele łatwiejsza niż poszukiwania w naturalnych siedliskach. Ponadto gatunki samotne zamieszkujące pomoce gniazdowe są bardzo łagodne, a ich obserwacja jest zupełnie bezpieczna.

Prosty domek dla owadów (fot. Kasia)

Hotele dla owadów nie powinny być rozumiane jako bezpośrednia ochrona ochrona gatunków ze względu na to, że przeważnie zamieszkują je pszczoły pospolite, jak np. murarka ogrodowa (Osmia bicornis). Rzadko występujące gatunki pszczół, wymagające specjalnej ochrony, związane są zazwyczaj ze specyficznymi strukturami siedliskowymi lub określonymi gatunkami roślin. Budując domki – raczej im nie pomożemy.

W działaniach na rzecz polepszenia bytu populacji rzadkich gatunków pszczół ważna jest ochrona ich siedlisk, a także zwiększanie baz pokarmowych w postaci kwitnących kwiatów.

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) (fot. Kasia)

Dlaczego używam nazwy domek dla owadów a nie domek dla pszczół?

Ponieważ jest to najpopularniejsza funkcjonująca w obiegu nazwa. Domkiem dla owadów nazywam całą budowlę, natomiast pomocami gniazdowymi wydrążone łodygi, gliniane konstrukcje i inne przygotowane dla owadów elementy umożliwiające założenie gniazda.

W domku dla owadów założyć gniazdo mogą różne gatunki: pszczoły samotne, osowate, grzebaczowate oraz inne – preferujące ten sposób gniazdowania. Bywa, że towarzysząca pszczołom fauna zamieszkująca pomoce gniazdowe, przeważa liczebne i gatunkowo pszczoły, które w nim zamieszkują. Stąd słuszniejsze wydaje się nazywać taką konstrukcję domkiem dla owadów a nie domkiem dla pszczół.

Więcej o domkach dla owadów napisałam w artykule: Jakie gatunki spotkamy w domku dla owadów, Drapieżniki, pasożyty, rabusie, Jak zrobić domek dla owadów.

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) (fot. Kasia)

Odległość domku dla owadów od bazy pokarmowej

Dzikie pszczoły nie latają tak daleko jak pszczoła miodna. Przeciętnie jest to 300 metrów (przedział lotów mieści się w zakresie od 150 do 2000 m). Pokonywanie dużej odległości między domkiem a zdobywanym pokarmem wymaga dużej ilości energii. Sprawia to również, że pomoce gniazdowe dłuży czas pozostają bez opieki. Wpływa to na ilość utworzonych komórek oraz ryzyko spasożytowania gniazda. Ważne jest więc, by zadbać o bliskość i ciągłość dostępu do pokarmu przez cały sezon lęgowy.

Pszczolinka (Andrena sp.) (fot. Kasia)

Czy domek dla owadów ma sens?

Tutaj rozważania na ten temat oraz wypisane za i przeciw.

Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) (fot. Kasia)

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.