Muszle

Tworząc pomoc miałam wielkie wątpliwości, czy znajdę dla niej mieszkańca. Ze względu na panujące susze od lat nie widziałam tutaj ślimaków, chociaż w pobliskim lesie trafiałam czasami na winniczki.

Nazbierane w zimie muszle winniczków i wstężyków rozrzuciłam wiosną w różnych miejscach „ogrodu”. Robiąc to śmiałam się w duchu, że strasznie ze mnie naiwne dziewczę. Nie do opisania jest, jak wielkie było moje zdziwienie, gdy w dwóch muszlach winniczków założyły swe gniazda murarki muszlówki (Osmia aurulenta).

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc lęgową dla pszczół gniazdujących w muszlach

Żeby prawidłowo wyłożyć muszle w ogrodzie, należy zrozumieć biologię gatunków helikofilnych. Murarka dwubarwna (Osmia bicolor) budując gniazdo wielokrotnie obraca muszlę, natomiast po jego zamknięciu przykrywa je igłami sosnowymi lub suchymi łodygami. Skomplikowany proces tworzenia gniazda jest przykładem na to, że wykładanie muszli wśród pomocy gniazdowych, w tzw. „domkach dla owadów”, nie ma sensu. Muszlę warto położyć na gruncie tak, by mogła być z łatwością obracana przez pszczołę i by mogła ona wygarnąć spod niej kawałki ziemi.

Warto również zwrócić uwagę, by układać muszle tak, by nie zostały przypadkowo zdeptane lub by ich zawartość nie stała się łatwym łupem mrówek.

Z tą pomocą gniazdową jestem w fazie eksperymentów. Mam nadzieję w przyszłości podzielić się dobrymi wiadomościami i wskazówkami jej dotyczącej.

Na temat tej pomocy, piszę również omawiając gniazdujący w muszli gatunek pszczoły – murarce muszlówce (Osmia aurulenta).

(fot. własna)

Pszczoły zasiedlające

Z tego typu pomocy gniazdowej skorzystać mogą:

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.