Muszle

Tworząc tę pomoc miałam wielkie wątpliwości, czy znajdę dla niej mieszkańca. Ze względu na panujące susze od lat nie widziałam tutaj ślimaków, chociaż w pobliskim lesie trafiałam czasami na winniczki.

Nazbierane w zimie muszle winniczków i wstężyków rozrzuciłam wiosną w różnych miejscach „ogrodu”. Robiąc to śmiałam się w duchu, że strasznie ze mnie naiwne dziewczę. Nie do opisania jest, jak wielkie było moje zdziwienie, gdy w dwóch muszlach winniczków założyły swe gniazda murarki muszlówki (Osmia aurulenta).

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. własna)

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc lęgową dla pszczół gniazdujących w muszlach

Żeby prawidłowo wyłożyć muszle w ogrodzie, należy zrozumieć biologię gatunków helikofilnych. Murarka dwubarwna (Osmia bicolor) budując gniazdo wielokrotnie obraca muszlę, natomiast po jego zamknięciu przykrywa je igłami sosnowymi lub suchymi łodygami. Skomplikowany proces tworzenia gniazda jest przykładem na to, że wykładanie muszli wśród pomocy gniazdowych, w tzw. „domkach dla owadów”, nie ma sensu. Muszlę warto położyć na gruncie tak, by mogła być z łatwością obracana przez pszczołę i by mogła ona wygarnąć spod niej kawałki ziemi.

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. własna)

Warto również zwrócić uwagę, by układać muszle tak, by nie zostały przypadkowo zdeptane lub by ich zawartość nie stała się łatwym łupem mrówek.

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samica (fot. własna)

Z tą pomocą gniazdową jestem w fazie eksperymentów. Mam nadzieję w przyszłości podzielić się dobrymi wiadomościami i wskazówkami jej dotyczącej.
[2019] Znalazłam dwie zasiedlone muszle. Obie były położone pojedynczo, bez sąsiedztwa innych muszli.
[2020] Do tej pory znalazłam szesnaście zasiedlonych muszli. Wszystkie zajęte muszle są z tych położonych pojedynczo. Nie znajduję też żadnego schematu. Pięć zasiedlonych muszli ułożonych jest w trawie, a jedna na piasku. W słonecznych miejscach, lecz nie wystawionych na pełne czy wielogodzinne słońce.

Gniazdo murarki muszlówki (Osmia aurulenta) (fot. własna)
Gniazdo na piasku (fot. własna)

Na temat tej pomocy, piszę również omawiając gniazdujący w muszli gatunek pszczoły – murarce muszlówce (Osmia aurulenta).

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. własna)

Pszczoły zasiedlające

Z tego typu pomocy gniazdowej skorzystać mogą:

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.