Z gliny

Pisząc o pomocach z gliny mam na myśli konstrukcje zastępcze dla gatunków pszczół gnieżdżących się w stromych ścianach ziemnych.

Korzystam z pobranej z wyrobiska mieszanki gliny z piaskiem włożonych w formę. Przez pewien czas miały tam swoją noclegownię samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes – na zdjęciu) a po pewnym czasie założyła tam swoje gniazdo samica.

Zamieszkały tam też pseudosmukliki (Lasioglossum) a ostanio kręci się przy niej też lepiarka (Colletes).

Pseudosmuklik (Lasioglossum) (fot. własna)
Lepiarka (Colletes) (fot. własna)

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc gniazdową z gliny

Mimo prób nie udało mi się stworzyć pomocy glinianej, do której składniki byłyby ogólnodostępne. Do budowy swojej pomocy dla pszczół użyłam gliny z własnego wyrobiska i umieściłam w pojemnikach o wymiarach 60x20x20.

Aby uzyskać odpowiednią do budowy pomocy glinę, można wybrać się do pobliskiej piaskowni i próbować otrzymać właściwy materiał, który mógłby posłużyć do budowy pomocy gniazdowej.

W przypadku, gdy po glinę dla pszczół wybieramy się do opuszczonej piaskowni, trzeba uważać, by pobierając materiał nie naruszyć już istniejących gniazd owadów!

Odpowiednia struktura glinianej pomocy dla pszczół po wyschnięciu daje się łatwo drapać paznokciem. Pomoce z gliny twarde i scalone nie mają znaczenia dla gatunków żyjących w pionowych ścianach.

W pomocy warto zrobić kilka kilkumilimetrowych dziurek w glinie, aby zachęcić pszczoły do zamieszkania.

Polecam również lekturę „Podręcznika najlepszych praktyk ochrony owadów”, rozdział: „Ochrona owadów budujących gniazda w glinie w północno-wschodniej Polsce”, gdzie opisano, jak zrobić pomoce gniazdowe z gliny dla pszczół i innych żądłówek: http://www.bestpractice-life.pl/g2/oryginal/2014_08/d8e64000e20bc2dae53f8dfd36e090d2.pdf

Pszczoły zasiedlające pomoce z gliny

Z tego typu pomocy gniazdowej skorzystać mogą:

  • Porobnica włochatka (Anthophora plumipes)
  • Colletes (lepiarki)
  • Lasioglossum (pseudosmukliki)
  • i wiele innych rzadszych pszczół

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.