Idea

Mam na imię Kasia i prowadzę stronę dzicyzapylacze.pl. Godziny spędzone przy domku dla pszczół oraz poszukiwanie owadów w terenie zaowocowały mnóstwem zdjęć, obserwacji, przemyśleń, które chciałam gdzieś zanotować i uporządkować, podzielić się. Tak powstała strona. Nazwałam ją „Dzicy zapylacze” w ramach dbania o PR moich owadzich przyjaciół. Żądłówka wzbudza lęk… a „zapylacz”? Czyż nie brzmi dumnie?!

Tak pisałam w czerwcu 2019 roku, gdy powstała ta strona. Początkowo miała ona charakter notatek obserwacji z jednego siedliska, w miarę upływu czasu rozrastając się w setki zdjęć zamieszczonych na serwerze strony. W tym czasie wiele się wydarzyło: setki przeszły w tysiące, a ja poznałam fantastycznych ludzi, którzy podjęli trud, a także radość, wolontariackiej pracy nad stroną. Wspierając ją zarówno poprzez tworzenie artykułów, jak też dzielenie się specjalistyczną wiedzą, bądź uwagami dotyczącymi publikacji. Dzicy zapylacze to już wręcz instytucja :))

Zapraszamy do poznania naszego zespołu:

Kasia (Miesierka) – autorka

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk.

Darek Ogrodnik (Darecki) – ninja oznaczania

Ekspert od identyfikacji pszczół ze zdjęć. Od samego początku wspiera Dzikich zapylaczy będąc ich nieformalnym współzałożycielem. Prywatnie miłośnik mocnej muzyki i szybkich samolotów.

Asia – autorka

Ideę Dzikich zapylaczy wspiera od samego początku. Najpierw jako zewnętrzy obserwator i społecznik promujący stronę, a później już jako członek zespołu. Dział Rośliny dla pszczół redagowany jest w całości przez nią. Razem ze swoim Tatą od kilku lat obserwują pszczoły i odwiedzane przez nie kwiaty. Efektem ich pracy jest ponad 150 filmów o roślinach dla pszczół na Kanale YT Dzikie Pszczoły. Prywatnie również miłośniczka ptaków.

Alicja Dubicka – autorka

Przyrodnik całym sercem, terenowiec od wielu lat zgłębiający tajniki trzmielowatych. Wierna zasadzie…aby coś chronić, trzeba to wpierw dobrze zinwentaryzować a następnie monitorować. Dodatkowe zainteresowania, to bioróżnorodność na świecie oraz ciężkie brzmienie.

Jacek Wendzonka – autor

Poziom ekspert. Biolog z UAM w Poznaniu. Na stronie podejmuje się niszowych tematów dotyczących żądłówek. Ekspert od oznaczania żądłówek nieoznaczalnych ze zdjęć. Prywatnie fan metalu i malarstwa.

Mikołaj Siemaszko – dobry duch strony

Gdyby pojawił się w czasach, gdy powstało pewne przysłowie, to brzmiałoby ono „Gdzie diabeł nie może, tam Mikołaja pośle”. Społecznik – miłośnik przyrody – prowadzący działania w swojej społeczności, tworząc grupę Czechowiczanie dla przyrody, a także wspierając ogólnopolskie akcje na rzecz ochrony środowiska. Ciepły, towarzyski, serdeczny, nieprzejednany i twardy. Człowiek do zadań specjalnych.

Magdalena Williams (wilma) – dobry duch strony

Reprezentuje opcję eksploatującą murarki ogrodowe jako zapylaczy. Przygląda się również innym gatunkom dzikich pszczół. Wkłada mnóstwo pracy w tworzenie dla nich prywatnego raju. Od samego początku wspiera Dzikich zapylaczy.

Mamy nadzieję, że nasze obserwacje przydadzą się innym miłośnikom żądłówek, a także, że swoją pasją zarazimy przypadkowych czytelników tej strony 🙂

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.