Tytuł jest wybitnie pozycjonerski, ponieważ powinnam raczej mówić o tworzeniu miejsc gniazdowania dla pszczół. Jednak nikt nie kliknie w tytuł „Pomoce gniazdowe dla pszczół”, stąd tytuł „Jak zrobić domek dla pszczół?” 🙂

Nie jestem typem „złotej rączki”, więc pewnie wielu z Was ma domek „profesjonalny”. Ja chciałabym Wam pokazać opcję amatorską – najlepszą na jaką było mnie stać 😉

Skąd wziąć drewniane pudełko?

Chciałam kupić domek dla pszczół gotowy, ale zależało mi, żeby był głęboki i z surowego drewna. Żaden niestety nie odpowiadał moim wymaganiom. Postanowiłam sama coś zadziałać. Nie zrobiłabym tego lepiej niż fachowiec, dlatego drewnianą formę domku zakupiłam na Allegro. Sprzedawca oferuje drewniane donice na wymiar, więc wszystko zależy od naszej fantazji, jaki rozmiar wybierzmy. Zakupiłam trzy sztuki doniczek po 19 zł każda. Bez impregnowania i malowania.

Domek dla pszczół (fot. własna)

[Edytowane] Jeden z czytelników 🙂 prowadzący własnego bloga – Radio Warroza – zasugerował, żebym zwróciła uwagę na łączenia donicy, bo przeznaczenie jej było przecież inne (dzięki za tę sugestię). Skontaktowałam się z Panem z Allegro i odpisał mi, że ścianki są łączone na kołki, klejone i przytwierdzone do podstawy wkrętami. W zamówieniu jednak możecie napisać, że wolicie mieć tam same wkręty.

Wysokość i szerokość mojego domku to 20 cm. Głębokość 30 cm (fot. własna)
Widok z boku (fot. własna)
Widok od frontu (fot. własna)

Jak zrobić daszek w domku?

Do zrobienia daszku potrzebne są nam.

1. Listewka o długości 20 cm.
2. Cztery wkręty farmerskie.
3. Płyta pleksi o wymiarach 26 cm na 42 cm (lub większa).
4. Dwie listewki lub kątowniki o długości 42 cm (lub większe).

Budowa daszku (fot. własna)

Wszystko razem montujemy, jak na załączonym obrazku. Daszek można zrobić oczywiście też z innego materiału. Ja jednak preferuję zadaszenie przezroczyste, by nie zacieniało gniazd. Dobre nasłonecznienie zachęca owady do gniazdowania, natomiast ja mam sprzyjające warunki do robienia zdjęć.

Domek dla pszczół warto zabezpieczyć siatką przed zwierzętami, takimi jak ptaki czy myszy. Ja tego nie robię, bo, jak dotąd, nie miałam z tym problemów.

Pomoce gniazdowe powinny być chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, silnym wiatrem i umiejscowione w słonecznym miejscu. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsza jest orientacja konstrukcji na wschód lub południowy-wschód, ponieważ umożliwia to pszczołom pracę już od wczesnych godzin porannych.

Jakie pomoce gniazdowe włożyłam do domku?

Na zdjęciach poniżej opisałam, jakich pomocy gniazdowych używam. Otwory mieszczą się w przedziale 2-10 mm. Warto włożyć do domku kawałek nawierconego martwego drewna. Niektóre żądłówki używają jego drobnych kawałków do budowy gniazd (np. murarka żmijowcowa) a niektóre wybierają je po prostu jako miejsce gniazdowania.

Różnorodne pomoce gniazdowe (fot. własna)
Różnorodne pomoce gniazdowe w drugim domku (fot. własna)

W następnym wpisie opowiem trochę o pomocach gniazdowych z martwego drewna i pokażę, jak tworzę z niego przyjazne siedlisko dla owadów.

Kto może założyć gniazdo w takim domku?

Poziome pomoce gniazdowe mogą zasiedlić dzikie pszczoły, grzebacze, nastecznikowate, samotne osy. Wszystkie te żądłówki są nieagresywne i można je bezpiecznie obserwować.

Na zdjęciu niektóre dzikie pszczoły, które mogą założyć gniazdo w naszym domku dla pszczół. W białych kółkach podane są preferowane średnice otworów dla tych gatunków.
* Ścieski są kleptopasożytami miesierek (fot. własna)

O czym trzeba pamiętać?

Żeby osiągnąć sukces, trzeba zapewnić pszczołom i ich potomstwu pokarm (dostęp do kwitnących roślin). Dzikie pszczoły są krótkodystansowcami, więc dobrze, by rośliny znajdowały się w pobliżu domku.

Rośliny przyjazne pszczołom (fot. własna)

Życzę dobrej zabawy przy budowaniu domków dla pszczół 🙂

Więcej o domkach dla pszczół pisałam tutaj.
Zapraszam też do tworzenia innych miejsc przyjaznych pszczołom, o których pisałam tutaj.

[Edytowane]

Inny projekt domku uwzględniający różne sugestie czytelników. Dziękuję 🙂 (fot. własna)

Źródła i dodatkowa lektura:
1. http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1995_233-243.pdf
2. http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1995_245-253.pdf
3. Paul Westrich: Wildbienen Deutschlands, Stuttgrat 2018.

Oznaczenia owadów:
Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Moim marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Opowiadając o żądłówkach korzystam ze wsparcia Darka Ogrodnika, który podziela fascynację tymi owadami, identyfikuje je z moich zdjęć i dzieli się swoją wiedzą.

6 komentarzy

  1. No super. Właśnie buduję wiatę i wkomponuję w konstrukcję taką skrzyneczkę, a obok może nawet powieszę obrazek z gatunkami pszczół dla identyfikacji na bieżąco. Dotąd murarki robiły mi dziury w fugach między cegłami.

    • Jeżeli nie będziesz potrafiła rozpoznać jakiejś pszczoły, to na tutejszym forum, albo na entomo.pl możesz zapytać o identyfikację. Oznacza tam i tutaj nieoceniony Darecki 🙂
      Jak będziesz miała gotową konstrukcję, to chętnie zobaczę. Ciekawią mnie pomysły innych. Bywają inspirujące 🙂

    • Taki domek starcza na kilka sezonów. Są różne szkoły dotyczące wymiany starych gniazd. Niektórzy zostawiają, niektórzy wymieniają. Ja usuwam gniazda, w których gniazdowały żądłówki, a które nie zostały ponownie zasiedlone.

  2. Widziałam kiedyś jak ktoś robił takie domki dla pszczół i innych owadów z takiego jakby zabejcowanego kartonu, ktoś próbował? Mam sporo kartonów, bo zawinęłam firmę, a zrobiłam zamówienie w firmie Nawrot Opakowania jeszcze jak wszystko „hulało” no i teraz mam ich sporo i zastanawiam się jak je pożytecznie wykorzystać. A kartony są trochę za małe na przeprowadzkę 😉

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.