Aktualności

Spacer wśród pionowych gniazd

Pinterest LinkedIn Tumblr

Uzupełniłam o nowe obserwacje dział dotyczący pionowych pomocy gniazdowych. Pojawiły się tam m.in. informacje o przejmowaniu gniazd. Zaktualizowany dział znajduje się tutaj: pionowe pomoce gniazdowe.

Spacer wśród pionowych pomocy gniazdowych

A przy okazji wpisu informacyjnego zapraszam na spacer wśród takich pomocy. Bardzo lubię o różnych porach wybrać się, by pozaglądać do dziurek w łodygach. Wieczorami można spotkać tam śpiących samców i samice. W chłodnych porach zawsze wystaje jakaś głowa, której właściciel schronił się w otworze. A w ciepłe dni można przyłapać pszczołę podczas pracy w gnieździe. Takie spacery ułatwiają zorientowanie się, co dzieje się w pomocach. A poza tym rozczulają mnie te wystające główki, które wyglądają tak uroczo 🙂

Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samica miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Samotka (Hylaeus sp.) – to moje niespełnione jeszcze marzenie. Chciałabym ją obserwować w pionowych pomocach gniazdowych. W tym roku posiałam trochę roślin pod kątem tego rodzaju pszczół. Mam nadzieję, że przyniesie to efekty 😉 (fot.wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) – samiec (fot. wł.)
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Czasem wybieram się, by zobaczyć, jak sobie radzą pszczoły na deszczu. Radzą sobie, choć komfort zdecydowanie jest obniżony 😉 (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea) (fot. wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) (fot. wł.)

Oznaczenia owadów: Darek Ogrodnik

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.