Jedna czwarta dzikich pszczół Polski to pszczoły pasożytnicze, które nie budują swoich gniazd, jak np. nęczyn (Sphecodes), brzęczka (Melecta), ścieska (Coelioxys), mamrzyk (Epeoloides), mamrzyca (Epelous), szmeronia (Stelis), podsobka (Biastes), ogrotek (Dioxys), zwężnica (Thyreus), cyga (Ammobates). Tym razem zapraszam na spotkanie z nęczynem lepiarkowcem, największym przedstawicielem rodzaju nęczyn (Sphecodes).

Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) – podstawowe dane*

* Dział dotyczący oznaczania przygotowany we współpracy z Darkiem Ogrodnikiem, który oznacza żądłówki na Dzikich zapylaczach. Sekcja ta ma na celu ułatwienie amatorskiej obserwacji pszczół.

Nazwa gatunkowa:nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris)
Rodzina: smuklikowate (Halictidae)
Rodzaj: nęczyn (Sphecodes)
Liczebność:pospolity
Występowanie:ubogie łąki, piaskownie, żwirownie
Długość ciała:samica: 11-15 mm, samiec: 10-14 mm
Czas lotu:hibernujące samice latają od kwietnia do czerwca; nowe pokolenie samic i samców od lipca do sierpnia
Gniazdowanie:w ziemi, w gniazdach gatunku żywicielskiego
Pszczoła pasożytniczapasożytuje na lepiarce wiosennej (Colletes cunicularius)
Charakterystyczne cechy:ze względu na rozmiar, możliwość samodzielnego rozpoznania w terenie; duży czerwony błyszczący odwłok, ciemne skrzydła

Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) – pszczoła pasożytnicza

Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) pasożytuje na pszczole samotnej –  lepiarce wiosennej (Colletes cunicularius) i prawdopodobnie na trutnicy lucernowej (Melitturga clavicornis) oraz smukliku sześciopasym (Halictus sexcinctus). Ze względu na to, że nęczyny w poszukiwaniu swojego żywiciela odwiedzają gniazda różnych gatunków pszczół, ich gatunku żywicielskiego nie da się oznaczyć na podstawie obserwacji, jedynie po udanej hodowli. Nęczyn lepiarkowiec dostaje się do gniazda, następnie otwiera  komórkę, jeżeli ta została już zamknięta. Niszczy jajo lub larwę żywiciela i składają własne jajo na prowiancie gospodarza gniazda. Po czym zamyka komórkę lęgową ziemią. 

Rodzaj nęczyn (Sphecodes) specjalizuje się w pasożytnictwie na różnych gatunkach dzikich pszczół, dlatego zachowanie wobec żywicielek może być też odmienne. Obserwowano, że gatunki nęczynów wchodzące do gniazd gatunków społecznych zabijały lub wyrzucały strażniczki lub gniazdujące tam pszczoły i składały jaja, po czym zakopywały wejście do gniazda, by powracające pszczoły nie były w stanie go odnaleźć. Czasami spędzały w takim gnieździe kilka dni pasożytując jedną komórkę po drugiej.

Czas lotu

Zimują zapłodnione samice. Pojawiają się wiosną i składają jaja w gniazdach żywicieli. Latem po zakończeniu rozwoju pojawia się nowe pokolenie samców i samic, które łączą się w pary. Po kopulacji samice hibernują, a samce po paru tygodniach umierają.

Odwiedzane rośliny

Jako gatunek pasożytniczy nie zbiera pyłku i nektaru dla swojego potomstwa, jedynie jako pokarm dla dorosłych osobników. Spotykam je na starcu wiosennym, starcu jakubku, wiosnówce pospolitej, pyleńcu pospolitym.

Za zakończenie – biedny Albi

Albiego poznałam latem 2022 roku. Spotykałam się z nim regularnie przy kwiatach starca jakubka. Był dość zrezygnowany i przytłoczony chyba życiowymi doświadczeniami, bo nie odlatywał i mogłam się do niego zbliżyć. Ciekawa byłam, co takiego go spotkało, że był tak pokiereszowany. Jego charakterystyczny wygląd spowodował, że mogłam mu nadać imię i został Albim 😉 Nie mogło go zabraknąć w tym artykule, bo wspominam go z rozrzewnieniem. Szłam witając moje Oxybelusy wysiadujące na kamieniach, a gdy docierałam do starca jakubka, mogłam przywitać się z Albim.
Życzę dobrych obserwacji, wypatrujcie nęczynów.

Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik

Źródła i dodatkowa lektura

  1. Amiet, F., M. Herrmann, A. Müller & R. Neumeyer 2014: Apidae 2. Colletes, Dufourea, Hylaeus, Nomia, Nomioides, Rhophitoides, Rophites, Sphecodes, Systropha. – Fauna Helvetica 4: 239 S.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. [Artykuły opublikowane przez autorkę]