Stronę „Dzicyzapylacze.pl, czyli spotkania na ostrzu żądła” stworzyłam w 2019 roku w celu dokumentowania obserwacji żądłówek w jednym siedlisku. Nazwałam ją „Dzicy zapylacze” w ramach dbania o PR moich owadzich przyjaciół. Żądłówka wzbudza lęk… a „zapylacz”? Czyż nie brzmi dumnie?! Od momentu powstania strony wiele się wydarzyło. Zdjęcia na serwerze z setek przeszły w tysiące, a ja poznałam fantastycznych ludzi, którzy podjęli trud, a także radość, współtworzenia ze mną tej strony. Dziś Dzicy zapylacze to już wręcz instytucja!

Kasia Miesierka


AUTORZY PISZĄCY NA STRONIE

Kasia Miesierka

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk.

Darek Ogrodnik (Darecki)

Ninja oznaczania. Ekspert od identyfikacji pszczół ze zdjęć. Od samego początku wspiera Dzikich zapylaczy będąc ich nieformalnym współzałożycielem. Prywatnie miłośnik mocnej muzyki i szybkich samolotów. Na stronie opracowuje działy ułatwiające amatorskie oznaczanie żądłówek.

Asia

Ideę Dzikich zapylaczy wspiera od samego początku. Najpierw jako zewnętrzy obserwator i społecznik promujący stronę, a później już jako członek zespołu. Dział Rośliny dla pszczół redagowany jest w całości przez nią. Razem ze swoim Tatą od kilku lat obserwują pszczoły i odwiedzane przez nie kwiaty. Efektem ich pracy jest ponad 150 filmów o roślinach dla pszczół na Kanale YT Dzikie Pszczoły.

Alicja Dubicka

Przyrodnik całym sercem, terenowiec od wielu lat zgłębiający tajniki trzmielowatych. Wierna zasadzie…aby coś chronić, trzeba to wpierw dobrze zinwentaryzować a następnie monitorować. Dodatkowe zainteresowania, to bioróżnorodność na świecie oraz ciężkie brzmienie.

Jacek Wendzonka

Poziom ekspert. Biolog z UAM w Poznaniu. Na stronie podejmuje się niszowych tematów dotyczących żądłówek. Ekspert od oznaczania żądłówek nieoznaczalnych ze zdjęć. Prywatnie fan metalu i malarstwa.
Z Jego twórczością artystyczną można zapoznać się na Instagramie.

Magdalena Williams (wilma)

Reprezentuje opcję eksploatującą murarki ogrodowe jako zapylaczy. Przygląda się również innym gatunkom dzikich pszczół. Wkłada mnóstwo pracy w tworzenie dla nich prywatnego raju. Od samego początku wspiera Dzikich zapylaczy. Prowadzi bloga: pszczolamurarka.blogspot.com.


ZAANGAŻOWANIE DZIKICH ZAPYLACZY

Strona Dzicy zapylacze wspiera starania nad utworzeniem użytku ekologicznego w Łukowie.
Na strzelnicy w Łukowie zostały odnalezione przez Przemka Laskowskiego rzadkie gatunki dzikich pszczół podlegające ochronie. Siedlisko ma charakter mozaikowy, znajduje się na nim wiele miejsc gniazdowania dzikich pszczół, a także kwitnących roślin. Odkrywca tego stanowiska złożył do Rady Miasta pismo z wnioskiem o uchwalenie użytku ekologicznego, by ochronić ten teren. W starania nad utworzeniem użytku w Łukowie zaangażował się Mikołaj Siemaszko – społecznik, miłośnik przyrody – prowadzący działania w swojej społeczności, założyciel grupy Czechowiczanie dla przyrody, wspierający także ogólnopolskie akcje na rzecz ochrony środowiska. Jego działania przyczyniły się do poparcia przez radnych uchwały intencyjnej. W przyszłym roku planowana jest inwentaryzacja przyrodnicza tego terenu.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę