Można wszystko zamknąć w zdaniu: 450 gatunków pszczół dziko żyjących, występujących w Polsce, musi jeść, i postawić tu kropkę 🙂 W obecnym zainteresowaniu pszczołami rzadko podkreślana jest waga zapewniania pszczołom pokarmu. Pszczoły niezależnie czy będą to pszczoły samotnice, trzmiele czy pszczoły miodne, potrzebują pyłku i nektaru. Ten dwojaki pokarm jest niezbędny, aby móc wyżywić przyszłe pokolenia pszczół. Warto uświadomić sobie, że pszczoły dziko żyjące to często owady, które latają na dość krótkie dystanse, przeciętnie jest to 150 do 2000 m. Jednak bywa, że zasięg lotu niektórych gatunków, zwłaszcza pszczół o niewielkich rozmiarach, zamyka się w promieniu raptem kilkudziesięciu metrów. Dlatego źródło pokarmu powinno znajdować się w pobliżu miejsc, w których pszczoły gniazdują. Jeżeli naszym pragnieniem jest pomoc dzikim zapylaczom pierwszym, koniecznym ruchem jest sadzenie roślin, które ów pokarm zapewniają. Lub zabezpieczanie miejsc, gdzie obficie takie rośliny występują. Czyli dzikie zakątki ogrodów, nieużytki czy miejsca ruderalne.

Umiejętne i przemyślane dobieranie roślin w naszych ogrodach, ogródkach działkowych, łąkach kwietnych czy nawet balkonach pozwoli zapewnić pokarm pszczołom na każdym etapie sezonu, od wczesnej wiosny do jesieni.

Prezentowane poniżej rośliny wspierają dzikie pszczoły wokół nas, a może zainspirują do pochylenia głowy i obserwacji roślin, aby odkryć coś więcej, cudowny świat pszczół 🙂

Zobacz też kalendarz kwitnienia roślin dla pszczół.