Można wszystko zamknąć w zdaniu: 450 gatunków pszczół dziko żyjących, występujących w Polsce, musi jeść, i postawić tu kropkę 🙂 W obecnym zainteresowaniu pszczołami rzadko podkreślana jest waga zapewniania pszczołom pokarmu. Pszczoły niezależnie czy będą to pszczoły samotnice, trzmiele czy pszczoły miodne, potrzebują pyłku i nektaru. Ten dwojaki pokarm jest niezbędny, aby móc wyżywić przyszłe pokolenia pszczół. Warto uświadomić sobie, że pszczoły dziko żyjące to owady, które latają na krótkie dystanse. Ich promień lotu często zamyka się w promieniu kilkudziesięciu metrów. Dlatego ich źródło pokarmu powinno znajdować się w pobliżu ich miejsc gniazdowania. Jeżeli naszym pragnieniem jest pomoc dzikim zapylaczom pierwszym, koniecznym ruchem jest sadzenie roślin, które ów pokarm zapewniają. Lub zabezpieczanie miejsc, gdzie obficie takie rośliny występują. Czyli dzikie zakątki ogrodów, nieużytki czy miejsca ruderalne.

Umiejętne i przemyślane dobieranie roślin w naszych ogrodach, ogródkach działkowych, łąkach kwietnych czy nawet balkonach pozwoli nam zapewnić pokarm pszczołom na każdym etapie sezonu, od wczesnej wiosny do jesieni. Poznając również poszczególne gatunki pszczół czy roślin zobaczymy, że czasem są wprost stworzone dla siebie i istnieć bez siebie nie potrafią.

Prezentowane poniżej rośliny wspierają bytowanie dzikich pszczół wokół nas, a może zainspirują do skłonienia głowy i obserwacji roślin, aby odkryć coś więcej, cudowny świat pszczół 🙂

Zobacz też kalendarz kwitnienia roślin dla pszczół.