Informacje ogólne
Nazwa gatunku: dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: wapienna
Dzwonki to przygoda (w naturze zawsze spotykam je w wyjątkowych miejscach), to piękno, delikatność i wdzięk. To wrażenia czysto ludzkie, ale mogą sprawić, że ta rodzina roślin na stałe znajdzie miejsce na naszych rabatach ogrodowych. Ale dla pszczół czym jest? Pyłkiem, nektarem, schronieniem, a czasem nawet miejscem na pszczele intymne igraszki. Jednym słowem czy to ze względu na samych, czy to ze względu na pszczoły – dzwonki warto mieć, a o ich siedliska w naturze dbać i strzec z całych sił. Co ciekawe obecność dzwonków pokrzywolistnych jest wskaźnikiem lasów starych.
Charakterystyka
Dzwonek pokrzywolistny jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), na stronie pisałam już o dzwonku skupionym. Można dzwonek pokrzywolistny spotkać w zaroślach, na przydrożach, skrajach lasów, w lasach liściastych.
Bylina ta osiąga do 100 cm wysokości, chociaż też może być znacznie niższa (30 cm). Łodyga jest wzniesiona, zwykle pojedyncza, owłosiona sztywnymi włoskami. Liście odziomkowe o nasadzie sercowatej, na krawędziach grubo ząbkowane. Liście łodygowe, jak nazwa wskazuje, kształtem przypominają liście pokrzywy, choć brak im kłujących włosków, acz włoski mają 🙂 i podobnie jak liście odziomkowe są grubo ząbkowane.
Kwiaty – długość to 2,5 cm do 5 cm, wyrastają pojedynczo lub po 2-3 w kątach liści. Ząbki korony kwiatu są silnie owłosione, a niektóre źródła podają, że służy to stabilności pszczoły w kwiecie. Zwykle kwiaty są w kolorze fioletowym, choć dość rzadko można spotkać również białe egzemplarze. Położenie kwiatu jest wzniesione lub poziome, co ma zapobiegać samozapyleniu.
Dzwonek pokrzywolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa), Chelostoma rapunculi (nożycówka świerzbnicówka), Dufourea dentiventris (smukliczek uzbrojony), Halictus tumuloroum (smuklik koniczynowiec), Lasioglossum costulatum (pseudosmuklik dzwonkowiec), Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Melitta haemorrhoidalis (spójnica dzwonkowa), Osmia mitis (murarka dzwonkowa),
Literatura:
- Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.