Ogromna różnorodność w wyglądzie dzikich pszczół sprawia, że łatwo zgubić się w tym świecie i trudno rozpoznać, co jest pszczołą a co nie. Poniżej przedstawiam zdjęcia gatunków owadów, które mogą być mylone z pszczołami. Jest ich o wiele więcej. Ja przedstawiam te, które udało mi się sfotografować.

Muchy chyba są najczęściej mylone ze pszczołami. Od pszczół odróżniają je jedna para skrzydeł oraz brak przewężenia w talii.
Na zdjęciu słońcówka sówkówka (Villa hottentotta), której larwy żerują na gąsienicach motyli nocnych (fot. Kasia)
Gnojka trzmielowata (Eristalis intricarius) to także mucha udająca trzmiela (fot. Kasia)
Gnojka wytrwała (Eristalis tenax) to również mucha (fot. Kasia)
Ten puchaty owad to bujanka puszysta (Bombylius posticus) mucha podrzucająca swoje jajka do gniazd dzikich pszczół (fot. Kasia)
Bujanka większa (Bombylius major) – mucha-kukułka wykorzystująca gniazda pszczolinek (fot. Kasia)
Motyle z rodziny przezeiernikowatych (Sesiidae) potrafią naśladować osy (fot. Kasia)
Inny motyl z rodziny przeziernikowatych udający przedstawiciela osowatych. Prawdopodobnie jest to samiec przeziernika bukowca (Synanthedon vespiformis)
(fot. Kasia)
Najbardziej znany motyl udający osę – przeziernik osowiec (Sesia apiformis). Jest naprawdę duży. Chociaż może przypominać szerszenia, zdradza go cichy lot (fot. Kasia)
Brachypalpus valgus – muchówka z rodziny bzygowatych (fot. Kasia)
Piękny puchaty, o cudownej nazwie Kosmatek pospolity (Tropinota hirta). Chrząszcze nie bywają mylone raczej z pszczołami, ale tego podczas lotu można pomylić (fot. Kasia)
Koczownica lucernówka (Nomada fucata). Po niemiecku Nomady nazywają się „Wespenbienen” („pszczoły osowe”). To jest dzika pszczoła, chociaż wygląda jak osa 🙂 (fot. Kasia)
Makatka zbójnica (Anthidium manicatum), choć wygląda na grubą osę, to też pszczoła (fot. Kasia)
Prawdopodobnie biegowiec osowaty (Clytus arietis) – chrząszcz z rodziny kózkowatych udający osę (fot. Kasia)
Paśnik pałączasty (Plagionotus arcuatus) – chrząszcz z rodziny kózkowatych udający osę (fot. własna) (fot. Kasia)
Pilarz dziurwacowy (Tenthredo amoena) to rośliniarka. Jej gąsienice żywią się liśćmi dziurawca (fot. Kasia)
Osa dachowa (Vespula germanica). Osy to nie pszczoły (fot. Kasia)
Samotka barwna (Hylaeus variegatus). Po niemiecku samotki to „Maskenbienen”, czyli pszczoły z maską. To jest dzika pszczoła (fot. Kasia)
Choć podobny do pszczoły prezentowanej powyżej, jest jednak przedstawicielem rodziny grzebaczowatych. To ustylak trójbarwny (Nysson maculosus) (fot. Kasia)
Trzmiel ziemny (Bombus terrestris). To jest dzika pszczoła (fot. Kasia)
Ten grubasek podobny do trzmiela to samiec porobnicy wiosennej (Anthophora plumipes) pszczoła. To jest dzika pszczoła, ale nie trzmiel. choć trzmiel to pszczoła 🙂 (fot. Kasia)
Rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea) – ten drobny niepuchaty owad też jest dziką pszczołą (fot. Kasia)
Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) – ze wszystkich spotkanych przeze mnie pszczół najbardziej podobna do pszczoły miodnej, ale to jest dzika pszczoła. (fot. Kasia)

Na zdjęciu tytułowym: Anthidiellum strigatum (makateczka komonicówka) – dzika pszczoła.

Dziękuję za pomoc w oznaczeniach:
Darkowi Ogrodnikowi za żądłówki
avidalowi z Insektarium za rośliniarkę i muchy

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]