Z gliny

Część pszczół gniazduje w środowiskach krawędziowych, skarpach. Gdy chcemy mieć możliwość ich obserwacji, możemy stworzyć pomoce z gliny, bądź tworzyć skarpy lub górki, o których pisałam w dziale o pszczołach gniazdujących w ziemi.

Do tworzenia takich pomocy gniazdowych korzystam z pobranej z wyrobiska mieszanki gliny z piaskiem włożonych w formę. Przez pewien czas miały tam swoją noclegownię samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes) a rok później założyły tam swoje gniazdo samice tego gatunku.

Porobnica włochatka w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

W 2019 założyły tam gniazdo pseudosmukliki (Lasioglossum) a także lepiarka (Colletes).

Pseudosmuklik (Lasioglossum) (fot. Kasia)
Lepiarka (Colletes) (fot. Kasia)

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc gniazdową z gliny

Mimo prób nie udało mi się stworzyć pomocy glinianej, do której składniki byłyby ogólnodostępne. Do budowy swojej pomocy dla pszczół użyłam gliny z własnego wyrobiska i umieściłam w pojemnikach o wymiarach 60x20x20.

Aby uzyskać odpowiednią do budowy pomocy glinę, można wybrać się do pobliskiej czynnej piaskowni i próbować otrzymać właściwy materiał, który mógłby posłużyć do budowy pomocy gniazdowej.

Nie polecam udawania się po glinę dla pszczół do opuszczonej piaskowni, by pobierając materiał nie naruszyć już istniejących gniazd owadów!

Odpowiednia struktura glinianej pomocy dla pszczół po wyschnięciu daje się łatwo drapać paznokciem. Pomoce z gliny twarde i scalone nie mają znaczenia dla gatunków żyjących w pionowych ścianach.

W pomocy warto zrobić kilka kilkumilimetrowych dziurek w glinie, aby zachęcić pszczoły do zamieszkania.

Glinę warto nie wystawiać przynajmniej przez jeden sezon, by sprawdzić, jak pomoc będzie zachowywała się w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych.

Polecam również lekturę „Podręcznika najlepszych praktyk ochrony owadów”, rozdział: „Ochrona owadów budujących gniazda w glinie w północno-wschodniej Polsce”, gdzie opisano, jak zrobić pomoce gniazdowe z gliny dla pszczół i innych żądłówek: http://www.pachnica.pl/wp-content/uploads/2015/01/ochrona-owad%C3%B3w.pdf

Nie mam wyrobionego zdania na temat tej pomocy. Jestem raczej zwolenniczką naturalnych miejsc gniazdowania.

Samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes) w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik2 komentarze

  1. ja mógłbym dodać tylko od siebie, że takie sztuczne ścianki gliniane są zasiedlane dopiero po 2-3 latach od postawienia- wydaje mi się, że pszczółkom niezbędny jest okres naturalnego „zestarzenia się” gliny. Po tym 2-3 letnim okresie pszczółki dość chętnie zajmują „lokale”

    • Dziękuję za ten komentarz. Przypomniało mi to, żeby dopisać w artykule jedną uwagę. Mnie pszczoły założyły gniazda w pierwszym roku od wystawienia. Najpierw jednak przetrzymałam pomoc, żeby sprawdzić, jak będzie zachowywać się pod wypływem warunków atmosferycznych: mróz czy słońce, więc trochę czasu też pewnie upłynęło.
      Pozdrawiam serdecznie
      Kasia

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.