Część pszczół gniazduje w środowiskach krawędziowych, skarpach. Gdy chcemy mieć możliwość ich obserwacji, możemy stworzyć pomoce z gliny, bądź tworzyć skarpy lub górki, o których pisałam w dziale o pszczołach gniazdujących w ziemi.

Do tworzenia takich pomocy gniazdowych korzystam z pobranej z wyrobiska mieszanki gliny z piaskiem włożonych w formę. Przez pewien czas miały tam swoją noclegownię samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes), a rok później założyły tam swoje gniazdo samice tego gatunku.

Porobnica włochatka w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

Od tego czasu założyły tam gniazdo pseudosmukliki (Lasioglossum), lepiarka (Colletes), makatka zbójnica (Anthidium manicatum), a w pustych otworach miesierka niedopaska (Megacjile vesicolor).

Pseudosmuklik (Lasioglossum) (fot. Kasia)
Lepiarka (Colletes) (fot. Kasia)

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc gniazdową z gliny

Mimo prób nie udało mi się stworzyć pomocy glinianej, do której składniki byłyby ogólnodostępne. Do budowy swojej pomocy dla pszczół użyłam gliny z własnego wyrobiska i umieściłam w pojemnikach o wymiarach 60x20x20.

Aby uzyskać odpowiednią do budowy pomocy glinę, można wybrać się do pobliskiej czynnej piaskowni i próbować otrzymać właściwy materiał, który mógłby posłużyć do budowy pomocy gniazdowej.

Nie polecam udawania się po glinę dla pszczół do opuszczonej piaskowni, by pobierając materiał nie naruszyć już istniejących gniazd owadów!

Odpowiednia struktura glinianej pomocy dla pszczół po wyschnięciu daje się łatwo drapać paznokciem. Pomoce z gliny twarde i scalone nie mają znaczenia dla gatunków żyjących w pionowych ścianach.

W pomocy warto zrobić kilka kilkumilimetrowych dziurek w glinie, aby zachęcić pszczoły do zamieszkania.

Gliny warto nie wystawiać dla pszczół przynajmniej przez jeden sezon, by sprawdzić najpierw, jak pomoc będzie zachowywała się w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych.

Polecam również lekturę, jak zrobić pomoce gniazdowe z gliny dla pszczół i innych żądłówek: https://www.wigry.org.pl/inf_i_rozw/budowa_por/por1_2.htm

Samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes) w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik2 komentarze

  1. ja mógłbym dodać tylko od siebie, że takie sztuczne ścianki gliniane są zasiedlane dopiero po 2-3 latach od postawienia- wydaje mi się, że pszczółkom niezbędny jest okres naturalnego „zestarzenia się” gliny. Po tym 2-3 letnim okresie pszczółki dość chętnie zajmują „lokale”

    • Dziękuję za ten komentarz. Przypomniało mi to, żeby dopisać w artykule jedną uwagę. Mnie pszczoły założyły gniazda w pierwszym roku od wystawienia. Najpierw jednak przetrzymałam pomoc, żeby sprawdzić, jak będzie zachowywać się pod wypływem warunków atmosferycznych: mróz czy słońce, więc trochę czasu też pewnie upłynęło.
      Pozdrawiam serdecznie
      Kasia

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę