Część pszczół gniazduje w skarpach, starych ścianach glinianych budynków. Gdy chcemy mieć możliwość ich obserwacji, możemy stworzyć pomoce z gliny, bądź tworzyć skarpy lub górki, o których pisałam w dziale o pszczołach gniazdujących w ziemi.

Do tworzenia takich pomocy gniazdowych korzystam z pobranej z wyrobiska mieszanki gliny z piaskiem włożonych w formę. Przez pewien czas miały tam swoją noclegownię samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes), a rok później założyły tam swoje gniazdo samice tego gatunku.

Porobnica włochatka w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

Od tego czasu założyły tam gniazdo pseudosmukliki (Lasioglossum), lepiarka jedwabniczka (Colletes daviesanus), a w pustych otworach porobnic makatka zbójnica (Anthidium manicatum) i miesierka niedopaska (Megacjile vesicolor).

Pseudosmuklik (Lasioglossum) (fot. Kasia)
Lepiarka (Colletes) (fot. Kasia)

PORADNIK: Jak stworzyć skrzynię obserwacyjną z gliną

Mimo prób nie udało mi się stworzyć konstrukcji, do której składniki byłyby łatwo dostępne. Do budowy swojej pomocy dla pszczół użyłam gliny z własnego wyrobiska i umieściłam w pojemnikach o wymiarach 60x20x20.

Aby uzyskać odpowiednią glinę, można wybrać się do pobliskiej czynnej piaskowni i próbować otrzymać właściwy materiał, który mógłby posłużyć do budowy. Odpowiednia struktura po wyschnięciu daje się łatwo drapać paznokciem. Twarda i scalona glina nie ma znaczenia dla gatunków żyjących w pionowych ścianach. Warto zrobić kilka kilkumilimetrowych dziurek w glinie, aby zachęcić pszczoły do zamieszkania.

Nie polecam udawania się po glinę dla pszczół do opuszczonej piaskowni, by pobierając materiał nie naruszyć już istniejących gniazd owadów!

Gliny warto nie wystawiać dla pszczół przynajmniej przez jeden sezon, by sprawdzić najpierw, jak przygotowana przez nas glina będzie zachowywała się w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych.

Polecam również lekturę doświadczeń w budowaniu konstrukcje z gliny i drewna przez Wigierski Park Narodowy: https://www.wigry.org.pl/inf_i_rozw/budowa_por/por1_2.htm

Samce porobnicy włochatki (Anthophora plumipes) w pomocy gniazdowej (fot. Kasia)

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik



2 komentarze

  1. ja mógłbym dodać tylko od siebie, że takie sztuczne ścianki gliniane są zasiedlane dopiero po 2-3 latach od postawienia- wydaje mi się, że pszczółkom niezbędny jest okres naturalnego „zestarzenia się” gliny. Po tym 2-3 letnim okresie pszczółki dość chętnie zajmują „lokale”

    • Dziękuję za ten komentarz. Przypomniało mi to, żeby dopisać w artykule jedną uwagę. Mnie pszczoły założyły gniazda w pierwszym roku od wystawienia. Najpierw jednak przetrzymałam pomoc, żeby sprawdzić, jak będzie zachowywać się pod wypływem warunków atmosferycznych: mróz czy słońce, więc trochę czasu też pewnie upłynęło.
      Pozdrawiam serdecznie
      Kasia

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]