Późną jesienią dobrze jest zabezpieczyć domek siatką, jeżeli w okresie wegetacyjnym pszczół jej nie używamy. W czasie zimowym, ze względu na brak pokarmu, często dochodzi do rabowania przez zwierzęta zawartości domku dla owadów. Gniazd nie trzeba osłaniać, okrywać, wstawiać do ciepłego miejsca. Może to przynieść więcej szkody, aniżeli pożytku. Niektóre owady gniazdujące w domku do właściwego rozwoju wręcz potrzebują obniżenia temperatury. Wnoszenie gniazd do domu czy garażu, może spowodować wcześniejsze wygryzienie się pszczół w czasie, gdy na zewnątrz jest jeszcze zbyt zimno i nie ma pokarmu w postaci kwitnących roślin.

Czy trzeba czyścić domek dla owadów?

W czasie zimy, przed nadchodzącą wiosną, wielu posiadaczy domków dla owadów decyduje się na czyszczenie domków z pasożytów i niechcianych organizmów. Czy trzeba to robić? Są różne szkoły. Niektórzy pozostawiają sprawy naturze, uważając, że fauna towarzysząca dzikim pszczołom jest równie ciekawa i cieszą się obecnością różnorodnych owadów żyjących w domku.

Owady pasożytnicze odwiedzające domek dla owadów potrafią być piękne i niezwykle barwne (fot. Katarzyna Rosiak-Stepa)

Druga szkoła polega na wyjmowaniu kokonów pszczół i usuwaniu pozostałej zawartości gniazd. Jeżeli zdecydujemy się na czyszczenie gniazd, pamiętajmy, że nie wszystkie pszczoły mają kokony wyglądające jak te murarki ogrodowej. W domku mogą gniazdować także inne owady i niektóre mogą nie przeżyć otwierania gniazda.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że chcemy czyścić kokony murarki ogrodowej z pasożytów i wyjąć jej kokony z gniazd, trzeba pamiętać o wyłożeniu ich na wiosnę w pudełku z dziurką, z którego będą mogły swobodnie wylatywać.

Wyjęte kokony umieszczamy w pudełku z dziurką, by umożliwić wylot pszczołom (fot. Katarzyna Rosiak-Stepa)

W przypadku czyszczenia gniazd i wyjmowania kokonów, należy pamiętać, że w pustych gniazdach w domku zimować mogą inne owady.

Przegląd domku dla owadów

W zimie możemy sprawdzić, czy jakieś gniazda nadają się do wymiany, a także czy domek sprawdza się w niekorzystnych warunkach pogodowych, tj. czy nie przecieka i gniazda są wystarczająco ochronione.

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]