Tworząc tę pomoc miałam wielkie wątpliwości, czy znajdę dla niej mieszkańca. Ze względu na panujące susze od lat nie widziałam tutaj ślimaków, chociaż w pobliskim lesie trafiałam czasami na winniczki.

Nazbierane w zimie muszle winniczków i wstężyków rozrzuciłam wiosną w różnych miejscach. Robiąc to śmiałam się w duchu, że strasznie ze mnie naiwne dziewczę. Nie do opisania jest, jak wielkie było moje zdziwienie, gdy muszlach założyły swe gniazda murarki muszlówki (Osmia aurulenta).

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. Kasia Miesierka)

PORADNIK: Jak stworzyć pomoc lęgową dla pszczół gniazdujących w muszlach

Żeby prawidłowo wyłożyć muszle w ogrodzie, należy zrozumieć biologię gatunków helikofilnych. Murarka dwubarwna (Osmia bicolor) budując gniazdo wielokrotnie obraca muszlę, natomiast po jego zamknięciu przykrywa je igłami sosnowymi lub suchymi łodygami. Skomplikowany proces tworzenia gniazda jest przykładem na to, że wykładanie muszli wśród pomocy gniazdowych, w tzw. „domkach dla owadów”, nie ma sensu. Muszlę warto położyć na gruncie tak, by mogła być z łatwością obracana przez pszczołę i by mogła ona wygarnąć spod niej kawałki ziemi.

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. Kasia Miesierka)

Warto również zwrócić uwagę, by układać muszle tak, by nie zostały przypadkowo zdeptane lub by ich zawartość nie stała się łatwym łupem mrówek, czy innych drapieżników.

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samica (fot. Kasia Miesierka)

Ze względu na to, że pszczoła występuje w moim siedlisku licznie, ciężko o schemat układania muszli. Zasiedlane są zarówno te ukryte wśród traw, jak i te położone na gołej ziemi. W grupie i pojedynczo. Wiosną jednak najpierw wybierane na gniazdo były pojedyncze muszle.

Gniazdo murarki muszlówki (Osmia aurulenta) (fot. Kasia Miesierka)
Gniazdo na piasku (fot. Kasia Miesierka)

Jak układać muszle?

Z badań wynika [1, 3], że pomoce gniazdowe, ze względu na ich nienaturalne ułożenie, są narażone na pasożytnictwo. Dlatego radziłabym ukrywać muszle pojedynczo wśród traw. Pszczołom udaje się je bez problemu znaleźć, a pasożyty mają utrudnione zadanie w szukaniu żywiciela. Ma to korzyść również zimą, bo takie odsłonięte muszle mogą stanowić pokusę dla ptaków.

Murarka muszkówka (Osmia aurulenta) – samiec (fot. Kasia Miesierka)

Na temat tej pomocy, piszę również omawiając gniazdujący w muszli gatunek pszczoły – murarkę muszlówkę (Osmia aurulenta).

Pszczoły zasiedlające

Z tego typu pomocy gniazdowej skorzystać mogą:

Murarka kolczasta (Osmia spinulosa) (fot. Kasia Miesierka)

Źródła i dodatkowa lektura:
1. Wcislo, W.T.,. Parasitism rates in relation to nest site in bees and wasps (Hymenoptera: Apoidea). J. lnsect Behav. 9, 643–656.
2. Bellmann, H., 1997. Bienen in Schneckenhäusern. Biologie in unserer Zeit 27, 106–113.
3. Hopfenmüller S., Holzschuh A. Steffan-Dewenter I., Effects of grazing intensity, habitat area and connectivity on snail-shell nesting bees, Biological Conservation, Vol. 242, February 2020.

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę