Dzikie pszczoły (oprócz kilku gatunków z rodzaju Anthophora) nie korzystają ze źródeł czystej wody. Szukają raczej wilgotnych miejsc lub używają zebranego nektaru. Jednak jest wiele innych żądłówek, które do budowy swojego gniazda potrzebują źródła wody i dlatego warto zadbać o źródło wody w ogrodzie.

Miseczka z wodą i kamieniami (fot. Kasia Miesierka)
Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) wygrzebująca wilgotną glinę do budowy gniazda. Staram się polewać wodą niektóre miejsca w ogrodzie tak, by owady, które korzystają z wilgotnego materiału, miały do niego dogodny dostęp (fot. Kasia Miesierka)
Gliniarz murowy (Sceliphron curvatum), który przyleciał skorzystać z wody wylanej na ziemię w czasie letnich upałów (fot. Kasia Miesierka)
Miska z wodą to świetny punkt obserwacyjny. Można postawić obok leżak, usiąść wygodnie i patrzeć, co zlatuje się, by skorzystać ze stworzonego przez nas wodopoju (fot. Kasia Miesierka)
Kopułka (Eumenes sp.) korzystająca z wody do budowy gniazda. Dobrze jest wyłożyć w misce kamienie, aby owady miały łagodne podejście i nie topiły się (fot. Kasia Miesierka)
Termoregulacja w gnieździe klecanek
Termoregulacja w gnieździe klecanek. U klecanek jaja narażone są na działania czynników zewnętrznych ze względu na brak zewnętrznej osłony gniazda. Stąd temperatura w upalne dni obniżana jest mechanicznie poprzez polewanie gniazda wodą i wachlowanie skrzydłami. (fot. Kasia Miesierka)
Termoregulacja w gnieździe klecanek
Polewanie gniazda wodą przez klecankę polną (Polistes nimpha) (fot. Kasia Miesierka)
Motyle u wodopoju (fot. Kasia Miesierka)

Taka woda to nie tylko pomoc dla owadów, ale także dla innych zwierząt. W czasie suszy jest dla nich niezbędna.

Oznaczenia owadów:
Darek Ogrodnik

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę