Woda

Dzikie pszczoły (oprócz kilku gatunków z rodzaju Anthophora) nie korzystają ze źródeł czystej wody. Szukają raczej wilgotnych miejsc lub używają zebranego nektaru. Jednak jest wiele innych żądłówek, które do budowy swojego gniazda potrzebują źródła wody i dlatego warto zadbać o źródło wody w ogrodzie.

Miseczka z woda i kamieniami (fot. własna)
Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) wygrzebująca wilgotną glinę do budowy gniazda. Staram się polewać wodą niektóre miejsca w ogrodzie tak, by owady, które korzystają z wilgotnego materiału, miały do niego dogodny dostęp (fot. własna)
Gliniarz murowy (Sceliphron curvatum), który przyleciał skorzystać z wody wylanej na ziemię w czasie letnich upałów (fot. własna)
Miska z wodą to świetny punkt obserwacyjny. Można postawić obok leżak, usiąść wygodnie i patrzeć, co zlatuje się, by skorzystać ze stworzonego przez nas wodopoju (fot. własna)
Kopułka (Eumenes sp.) korzystająca z wody do budowy gniazda. Dobrze jest wyłożyć w misce kamienie, aby owady miały łagodne podejście i nie topiły się (fot. własna)
Termoregulacja w gnieździe klecanek
Termoregulacja w gnieździe klecanek. U klecanek jaja narażone są na działania czynników zewnętrznych ze względu na brak zewnętrznej osłony gniazda. Stąd temperatura w upalne dni obniżana jest mechanicznie poprzez polewanie gniazda wodą i wachlowanie skrzydłami. (fot. własna)
Termoregulacja w gnieździe klecanek
Polewanie gniazda wodą przez klecankę polną (Polistes nimpha) (fot. własna)
Motyle u wodopoju (fot. własna)

Taka woda to nie tylko pomoc dla owadów, ale także dla innych zwierząt. Teraz w czasie suszy jest niezbędna dla nich.

Oznaczenia owadów:
Darek Ogrodnik