Gdy myślimy o pszczołach, widzimy kolorową łąkę z kwiatami. Tymczasem, chociaż pszczoły potrzebują do życia kwitnących roślin, idealnym miejscem do gniazdowania dla większości z nich są suche, ciepłe miejsca i odsłonięta, niezarośnięta ziemia. Dobrze nagrzewająca się ziemia ze skąpą roślinnością, to łatwy sposób na stworzenie raju dla wielu pszczół gniazdujących w ziemi.
Jak stworzyć miejsca gniazdowania dla pszczół ziemnych
Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie kawałka ziemi, które pozbawione jest wilgoci i mocno nasłonecznione. Regularne koszenie i usuwanie resztek roślinnych pozostałych po wykaszaniu spowoduje zanik roślinności i wyjałowienie gleby, a tym samym utworzenie miejsc gniazdowania dla zapylaczy.
Ważne, by w bliskim sąsiedztwie znajdowało się źródło pożywienia w postaci kwitnących roślin przyjaznych dzikim pszczołom.
Poniżej prezentuję siedliska różnych błonkówek ziemnych.






Co możemy jeszcze zrobić w swoim ogrodzie dla pszczół ziemnych?
Na zagranicznych forach, na których swoimi doświadczeniami wymieniają się amatorzy-pasjonaci pszczół, zaprezentowanych jest wiele przykładów, na to jak można w swoim ogrodzie pomóc dzikim pszczołom. Nie muszą być to ekstremalne działania, jak usunięcie całej żyznej ziemi na działce 200 mkw i wymiana jej na piasek (autentyczny przykład), ale drobne działania jak:
Zachowywanie ścieżek wydeptywanych przez ludzi i nie brukowanie ich
Sporo żądłówek lubi takie miejsca. Całą zimę wydeptuję ścieżki i widzę z radością, jaki to daje efekt.

Tworzenie pagórków z wystawą południową
Skąpo porośnięte roślinnością pagórki, np. kępkami kostrzewy, mocno nasłonecznione, to suche miejsca sprzyjające gniazdowaniu pszczół.

Dobrze gdy pagórki usypywane są z piasku lub ziemi piaszczystej. Ten typ gleby jest preferowany przez żądłówki, dlatego na budowach, piaskowniach, a także w starych piaskownicach na placach zabaw dla dzieci, pszczoły znajdują idealne dla siebie miejsca gniazdowania.


Tworząc pomoce gniazdowe dobrze jest usunąć warstwę żyzną, by zapobiec ponownemu wzrostowi roślin, pozostawiając jałowe podłoże, lub usypując suche górki.
Dobre są też do tego celu wszelkiego rodzaju suche skalniaki czy spirale ziołowe.
Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik
12 komentarzy
„Tworzenie z piasku, gliny lub jałowej gleby pagórka z wystawą południową, skąpo porośniętego roślinnością, bądź zupełnie jej pozbawionego.” Zrobiłem pagórki z samego piasku, bo taki miałem „pod ręką” – czy na coś się przydadzą, czy muszę dodać gliny wzgl. jałowej ziemi?
Wszystko zależy od tego, jakie gatunki kręcą się w pobliżu i jakie mają preferencje względem ziemi.
To trochę, jak z domkiem dla owadów. Murarka ogrodowa lubi średnice gniazd 6-8 mm. Gdy wyłożysz same gniazda o średnicy 3-4 mm, murarka ta nie zamieszka, ale może akurat trafi się nożycówka. I nie wiadomo, które u Ciebie lata, więc lepiej wyłożyć obie średnice 😉
Trzeba niestety próbować i eksperymentować.
Daj znać, proszę, co z tego wyniknie.
Pozdrawiam
Dzięki! Jasne, dam znać. 🙂
A ja właśnie szukam sposobu jak to dziadostwo wytępić ze swojej działki. Znalazły sobie miejsce w ziemii za krzakami. Pożądliły już psa małego i męża. Ciężko w pobliżu trawę wykosić. Może dla kogoś są pożyteczne. Dla mnie nie
Aktualnie w ogrodzie mam zidentyfikowanych 147 żądłówek, ale jakoś nie chcą mnie żądlić. Psa też 😉 Dzikie pszczoły ziemne są łagodne i nieagresywne. Żądlą jedynie w przypadku, gdy ściśnie się je w dłoni, a i tak wiele gatunków nie jest w stanie przebić ludzkiej skóry. Nie bronią też gniazd. Jest Pani pewna, że to pszczoły, a nie osy Vespula vulgaris? Jeżeli ma Pani zdjęcie, może będę mogła pomóc w identyfikacji.
Być może. Weterynarz wyjął żądło dosyć duże. Ja wiem że bez powodu nie atakują. Widocznie pies zakłócił ich spokój bo poleciał za kotem w to miejsce. 😏 Mąż wykaszał kosą spalinową, to też nie były szczęśliwe. Zdjęcia nie mam. Może kiedyś się uda im zrobić.
Owady to podstawa każdego ekosystemu. Pożyteczne są z pewnością. Jesteś jego częścią i smiem twierdzić, że to „dziadostwo” pełni w nim ważniejszą rolę niż większość ludzi.
A ja znalazłam jakiś gatunek pszczół w starej skoszonej trawie, a że trawa była mi potrzebna to ja wzięłam, jakież moje było zdziwienie że w niej coś bzyka, i było tam gniazdo, więc wzięłam doniczkę przykryłam trawa i przeniosłam, póki co tam sobie urzeduja
Ja mam je na tarasie pod płytami betonowymi ,nie są agresywnie ale przeszkadzają. Jak je przesiedlić?
Niestety pszczoły gniazdujące w ziemi są trudne do przeprowadzek.
Widziałam dziką pszczołę, która układała na ziemi coś w rodzaju gniazda. Średnica tej konstrukcji to ok. 6cm. Nie wiem czy pod spodem był otwór w ziemi, ale chyba tak, bo „gniazdo” było płaskie (2cm?). Co to mógł być za gatunek?
Hm… Trudno mi powiedzieć co to mogłoby być. Jakby były jakieś zdjęcia, to proszę słać na e-mail, zerknę.