Gdy myślimy o pszczołach, widzimy kolorową łąkę z kwiatami. Tymczasem, chociaż pszczoły potrzebują do życia kwitnących roślin, idealnym miejscem do gniazdowania dla większości z nich są suche, ciepłe miejsca i odsłonięta, niezarośnięta ziemia. Dobrze nagrzewająca się ziemia ze skąpą roślinnością, to łatwy sposób na stworzenie przyjaznego miejsca w ogrodzie dla pszczół gniazdujących w ziemi.

Jak stworzyć miejsca gniazdowania dla pszczół ziemnych

Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie kawałka ziemi, które pozbawione jest wilgoci i mocno nasłonecznione. Regularne koszenie i usuwanie resztek roślinnych pozostałych po wykaszaniu spowoduje zanik roślinności i wyjałowienie gleby, a tym samym utworzenie miejsc gniazdowania dla zapylaczy.
Ważne, by w bliskim sąsiedztwie znajdowało się źródło pożywienia w postaci kwitnących roślin przyjaznych dzikim pszczołom.

Poniżej prezentuję miejsca gniazdowania różnych błonkówek ziemnych.

Sucha łąka z odsłoniętymi połaciami ziemi i wystawą południową. Miejsce występowania m.in. murarki makowej (Hoplitis papaveris) (fot. Kasia)
Piaszczysty teren z regularnie usuwanymi szczątkami roślinnymi i koszoną trawą. Teren chętnie zajmowany na miejsca gniazdowania przez zapylaczy (fot. Kasia)
Oberwana skarpa. Na zdj. lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) (fot. Kasia)
Szczególnie cennymi miejscami gniazdowania są środowiska krawędziowe. Tu piaszczysto-gliniana skarpa (fot. Kasia)
Urwisko. Na zdj. porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) (fot. Kasia)
Odsłonięta piaszczysta ziemia. Na zdj. pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) (fot. Kasia)

Co możemy jeszcze zrobić w swoim ogrodzie dla pszczół ziemnych?

Mogą to być drobne działania jak:

Zachowywanie ścieżek wydeptywanych przez ludzi i nie brukowanie ich

Sporo żądłówek lubi takie miejsca. Całą zimę wydeptuję ścieżki i widzę z radością, jaki to daje efekt.

Wydeptana przez ludzi ścieżka odsłoniła nasłonecznione miejsca na ziemi, które stały się idealnym stanowiskiem dla gniazdowania pszczół (fot. Kasia)

Tworzenie pagórków z wystawą południową

Skąpo porośnięte roślinnością pagórki, np. kępkami kostrzewy, mocno nasłonecznione, to suche miejsca sprzyjające gniazdowaniu pszczół.

Usypane pagórki (fot. Kasia)

Dobrze gdy pagórki usypywane są z piasku lub ziemi piaszczystej. Ten typ gleby jest preferowany przez żądłówki, dlatego na budowach, piaskowniach, a także w starych piaskownicach na placach zabaw dla dzieci, pszczoły znajdują idealne dla siebie miejsca gniazdowania.

Jeżeli mamy tylko balkon i chcemy mieć możliwość obserwacji pszczół ziemnych, możemy stawiać donice czy skrzynie wypełnione piaskiem. Dla ozdoby i zachęcenia ewentualnych mieszkańców, warto zasadzić rośliny, które nie potrzebują zbyt częstego podlewania. O tym co zamieszkało w donicy pisałam tutaj (fot. wł.)
Mini-skarpa (wys. ok. 30 cm). Usypana górka piasku, odcięta szpadlem, szybko stała się miejscem gniazdowania dla pseudosmuklików (Lasioglossum) i porobnic (fot. własna)

Dobre są też do tego celu wszelkiego rodzaju suche skalniaki czy spirale ziołowe.

Świetny przykład ogrodu przyjaznego pszczołom. Źródło YT

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik


17 komentarzy

 1. „Tworzenie z piasku, gliny lub jałowej gleby pagórka z wystawą południową, skąpo porośniętego roślinnością, bądź zupełnie jej pozbawionego.” Zrobiłem pagórki z samego piasku, bo taki miałem „pod ręką” – czy na coś się przydadzą, czy muszę dodać gliny wzgl. jałowej ziemi?

  • Wszystko zależy od tego, jakie gatunki kręcą się w pobliżu i jakie mają preferencje względem ziemi.
   To trochę, jak z domkiem dla owadów. Murarka ogrodowa lubi średnice gniazd 6-8 mm. Gdy wyłożysz same gniazda o średnicy 3-4 mm, murarka ta nie zamieszka, ale może akurat trafi się nożycówka. I nie wiadomo, które u Ciebie lata, więc lepiej wyłożyć obie średnice 😉
   Trzeba niestety próbować i eksperymentować.
   Daj znać, proszę, co z tego wyniknie.
   Pozdrawiam

   • A ja właśnie szukam sposobu jak to dziadostwo wytępić ze swojej działki. Znalazły sobie miejsce w ziemii za krzakami. Pożądliły już psa małego i męża. Ciężko w pobliżu trawę wykosić. Może dla kogoś są pożyteczne. Dla mnie nie

    • Aktualnie w ogrodzie mam zidentyfikowanych 147 żądłówek, ale jakoś nie chcą mnie żądlić. Psa też 😉 Dzikie pszczoły ziemne są łagodne i nieagresywne. Żądlą jedynie w przypadku, gdy ściśnie się je w dłoni, a i tak wiele gatunków nie jest w stanie przebić ludzkiej skóry. Nie bronią też gniazd. Jest Pani pewna, że to pszczoły, a nie osy Vespula vulgaris? Jeżeli ma Pani zdjęcie, może będę mogła pomóc w identyfikacji.

    • Być może. Weterynarz wyjął żądło dosyć duże. Ja wiem że bez powodu nie atakują. Widocznie pies zakłócił ich spokój bo poleciał za kotem w to miejsce. 😏 Mąż wykaszał kosą spalinową, to też nie były szczęśliwe. Zdjęcia nie mam. Może kiedyś się uda im zrobić.

    • Owady to podstawa każdego ekosystemu. Pożyteczne są z pewnością. Jesteś jego częścią i smiem twierdzić, że to „dziadostwo” pełni w nim ważniejszą rolę niż większość ludzi.

 2. A ja znalazłam jakiś gatunek pszczół w starej skoszonej trawie, a że trawa była mi potrzebna to ja wzięłam, jakież moje było zdziwienie że w niej coś bzyka, i było tam gniazdo, więc wzięłam doniczkę przykryłam trawa i przeniosłam, póki co tam sobie urzeduja

 3. Ja mam je na tarasie pod płytami betonowymi ,nie są agresywnie ale przeszkadzają. Jak je przesiedlić?

 4. Widziałam dziką pszczołę, która układała na ziemi coś w rodzaju gniazda. Średnica tej konstrukcji to ok. 6cm. Nie wiem czy pod spodem był otwór w ziemi, ale chyba tak, bo „gniazdo” było płaskie (2cm?). Co to mógł być za gatunek?

  • Hm… Trudno mi powiedzieć co to mogłoby być. Jakby były jakieś zdjęcia, to proszę słać na e-mail, zerknę.

 5. Ale świetna strona! Żałuję, że tak późno dotarłem. U mnie trzeci rok z rzędu gniazduje taki sympatyczny owad : https://ibb.co/bbvQB3q
  Jest cudny. Bardzo zainteresowany, gdy człowiek jest w pobliżu, a mimo tego pozwala się spokojnie podglądać. Zawsze raduje moje serduszko, gdy widzę kolejne norki. W tym roku w ogóle wielkie zainteresowanie, bo trzy osobniki sadzą się na teren :).
  Donica, która stoi z suchą ziemią ogrodową. Nie gospodaruję jej tylko ze względu na te cudowne istoty. Szanowni Dzicy Zapylacze, czy na podstawi tego zdjecia możecie określić gatunek tego uroczego stworzenia? Plis!

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę