Dla pszczół ziemnych

Zawsze, gdy myślałam o pszczołach, widziałam kolorową łączkę z kwiatami. Tymczasem, chociaż pszczoły potrzebują do życia kwitnących roślin, idealnym miejscem do gniazdowania dla większości z nich są suche, ciepłe miejsca i odsłonięta, niezarośnięta ziemia.

Poniżej prezentuję siedliska różnych błonkówek ziemnych.

Sucha łąka z odsłoniętymi połaciami ziemi i wystawą południową. Miejsce występowania murarki makowej (Hoplitis papaveris) (fot. własna)
Oberwana skarpa. Na zdj. lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) (fot. własna)
Urwisko. Na zdj. porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) (fot. własna)
Odsłonięta piaszczysta ziemia. Na zdj. pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) (fot. własna)

Co możemy zrobić w swoim ogrodzie dla pszczół ziemnych?

Na zagranicznych forach, na których swoimi doświadczeniami wymieniają się amatorzy-pasjonaci pszczół, zaprezentowanych jest wiele przykładów, na to jak można w swoim ogrodzie pomóc dzikim pszczołom. Nie muszą być to ekstremalne działania, jak usunięcie całej żyznej ziemi na działce 200 mkw i wymiana jej na piasek (autentyczny przykład), ale drobne działania jak:

 • Zachowywanie ścieżek wydeptywanych przez ludzi i nie brukowanie ich.
  Sporo żądłówek lubi takie miejsca. Całą zimę wydeptywałam ścieżki i widzę z radością teraz, że dało to efekt.
 • Ustawianie w ogrodzie skrzyń z piaskiem.
 • Tworzenie z piasku, gliny lub jałowej gleby pagórka z wystawą południową, skąpo porośniętego roślinnością, bądź zupełnie jej pozbawionego.
 • Układanie kamieni. Wiele gatunków lubi mieszkać między ich szczelinami lub na nich się wygrzewać.

Są to działania nie wymagające zaangażowania, a mogące pomóc gatunkom zagrożonym lub rzadkim.

Mini-skarpa (wys. ok. 30 cm). Usypana górka piasku, odcięta szpadlem, szybko stała się miejscem gniazdowania dla pseudosmuklików (Lasioglossum) (fot. własna)
Jeżeli mamy tylko balkon i nie chcemy kopać dołów na naszej działce, możemy stawiać donice czy skrzynie wypełnione piaskiem. Dla ozdoby i zachęcenia ewentualnych mieszkańców, warto zasadzić rośliny, które nie potrzebują zbyt częstego podlewania. Donicę wybrać mogą na miejsce gniazdowania, np. pseudosmukliki (Lasioglossum sp.).
Świetny przykład ogrodu przyjaznego pszczołom. Źródło YT

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik


6 komentarzy

 1. „Tworzenie z piasku, gliny lub jałowej gleby pagórka z wystawą południową, skąpo porośniętego roślinnością, bądź zupełnie jej pozbawionego.” Zrobiłem pagórki z samego piasku, bo taki miałem „pod ręką” – czy na coś się przydadzą, czy muszę dodać gliny wzgl. jałowej ziemi?

  • Wszystko zależy od tego, jakie gatunki kręcą się w pobliżu i jakie mają preferencje względem ziemi.
   To trochę, jak z domkiem dla owadów. Murarka ogrodowa lubi średnice gniazd 6-8 mm. Gdy wyłożysz same gniazda o średnicy 3-4 mm, murarka ta nie zamieszka, ale może akurat trafi się nożycówka. I nie wiadomo, które u Ciebie lata, więc lepiej wyłożyć obie średnice 😉
   Trzeba niestety próbować i eksperymentować.
   Daj znać, proszę, co z tego wyniknie.
   Pozdrawiam

   • A ja właśnie szukam sposobu jak to dziadostwo wytępić ze swojej działki. Znalazły sobie miejsce w ziemii za krzakami. Pożądliły już psa małego i męża. Ciężko w pobliżu trawę wykosić. Może dla kogoś są pożyteczne. Dla mnie nie

    • Aktualnie w ogrodzie mam zidentyfikowanych 147 żądłówek, ale jakoś nie chcą mnie żądlić. Psa też 😉 Dzikie pszczoły ziemne są łagodne i nieagresywne. Żądlą jedynie w przypadku, gdy ściśnie się je w dłoni, a i tak wiele gatunków nie jest w stanie przebić ludzkiej skóry. Nie bronią też gniazd. Jest Pani pewna, że to pszczoły, a nie osy Vespula vulgaris? Jeżeli ma Pani zdjęcie, może będę mogła pomóc w identyfikacji.

    • Być może. Weterynarz wyjął żądło dosyć duże. Ja wiem że bez powodu nie atakują. Widocznie pies zakłócił ich spokój bo poleciał za kotem w to miejsce. 😏 Mąż wykaszał kosą spalinową, to też nie były szczęśliwe. Zdjęcia nie mam. Może kiedyś się uda im zrobić.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.