Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dzwonek skupiony (Campanula glomerata L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: różne typy, sucha i niezbyt żyzna

Rośliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae) jeszcze nie mają zbyt silnej reprezentacji na stronie. Będę starała się to zmienić, bo rodzina ta jest wybitnie przyjazna dzikim pszczołom. A wiele gatunków jest bardzo silnie związanych z dzwonkowatymi i potrzebują ich do zbioru pyłku odpowiedniego dla ich potomstwa. W tym roku udało mi się spotkać wielu przedstawicieli tej rodziny: dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek pokrzywolistny, dzwonek piramidlany, dzwonek kropkowany. A wszystkie przyjazne zapylaczom i chętnie przez nie odwiedzane.

Charakterystyka

Mój materiał dotyczący dzwonka skupionego zebrałam w dwóch miejscach: w leśnym ogrodzie w Marszewie, gdzie niesamowite okazy rosły na pięknych dzikich rabatach. Oraz na Ziemi Hrubieszowskiej, ale tym razem było to na przydrożu między rolniczymi polami. Prócz przydroży, na których można zawsze odkryć coś ciekawego, dzwonek skupiony rośnie na suchych łąkach, miedzach, w zaroślach, widnych lasach, rowach.

Korzeń tej byliny jest zdrewniały i rośnie skośnie. Roślina dorasta do 60 cm. Łodyga wzniesiona, tępokanciasta, pojedyncza, bywa fioletowo nabiegła, owłosiona, rzadziej naga. Liście dolne z sercową nasadą, podłużnie jajowate, ogonkowe. Liście górne podłużnie lancetowate, siedzące, nierówno karbowane. Jedne i drugie spodem owłosione. Kwiaty bezszypułkowe, wyrastające w formie główki na szczycie pędu oraz w pęczkach w kątach liści. Korona fioletowa, zrosłopłatkowa, rzadko owłosiona, w kształcie dzwonka, o wielkości od 1,5 cm do 3 cm.

Ogrody i przestrzenie, gdzie dzwonki rosną stają się miejscami, w których pszczoły dziko żyjące mają potrzebny im pokarm. Jeżeli też stworzymy im odpowiednie warunki, czyli pozostawimy nieco dzikości w przestrzeni naszego ogrodu, to może się okazać, że to miejsce nie będzie dla pszczół wyłącznie stołówką, ale może stać się cennym siedliskiem.

Dzwonek skupiony, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena curvungula (pszczolinka dzwonkowa), Andrena pandellei (pszczolinka gęstołuska), Chelostoma rapunculi (nożycówka świerzbnicówka), Dufourea dentiventris (smukliczek uzbrojony), Hoplitis papaveris (murarka powojówka), Hylaeus nigritus (samotka czarna), Lasioglossum costulatum (pseudosmuklik dzwonkowiec), Megachile lagopoda (miesierka chabrówka), Melitta haemorrhoidalis (spójnica dzwonkowa), Osmia mitis (murarka dzwonkowa), Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa)

Literatura:

  1. Flaga S., Rośliny pożytkowe pszczół samotnic, Kraków 2015.
  2. Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2006.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.