Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: próchniczno-gliniasta, wapienna

Dzwonek podbija naszą stronę. Po dzwonku skupionym, dzwonku pokrzywolistnym czas na dzwonek brzoskwiniolistny. Dzwonki są jak obfity bufet dla pszczół – nie da się przecenić ich roli jako roślin pokarmowych i przyciągających te małe, pracowite owady. Wystarczy spojrzeć na nazwy niektórych pszczół, jak np. spójnica dzwonkowa, pseudosmuklik dzwonkowiec, pszczolinka dzwonkowa, żeby zrozumieć, jak ważne są dla nich te rośliny. Trzmiele również lubią w nich buszować, ale nie znajdziesz wśród nazw gatunkowych trzmiela dzwonkowego 😉

Charakterystyka

Dzwonek brzoskwiniolistny jest rośliną wieloletnią i oczywiście przedstawicielem rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Siedliska, które będzie preferował to skraje lasów, zarośla, przydroża i trawiaste nieużytki. Oczywiście, można go znaleźć też w ogrodach, gdzie ma rzeszę wiernych fanów. Pokrój rośliny to kilkadziesiąt centymetrów, jednak w sprzyjających warunkach ogrodowych dorastać może do 100 cm. Podziemne kłącza dają początek tej roślinie, również na ziemi będą ich pełzający przedstawiciele. Łodyga jest wznosząca, pojedyncza, naga lub omszona. Liście są wąskie, podłużnie lancetowate, błyszczące, siedzące, sztywne.

Kwiaty są pełne uroku, jak to u dzwonków, korona jest szeroko rozwarta. Na szczytach pędów kwiaty zebrane od 1 do 6 w gronach. Długość korony kwiatu do 5 cm, a średnica do 3 cm. Kolor kwiatów jest niebiesko-fioletowy lub biały. Otwierają się z pąków w pionie, a dojrzewają w poziomie, nie są zwisające. Jeżeli planujemy posadzić dzwonki w ogrodzie, to warto ścinać przekwitnięte kwiaty, co może wydłużyć okres kwitnienia i pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków.

Roślinę głównie rozmnaża się dzięki podziałowi kłącza, bryłę korzeniową dzielimy na wiosnę lub jesienią – gdy roślina przekwitnie. Można też pokusić się o rozmnożenie dzwonka z nasion, które wysiewamy wiosną, a na zakwitnięcie musimy poczekać do kolejnego roku.

Dzwonek brzoskwiniolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa),  Andrena curvungula (pszczolinka dzwonkowa), Andrena pandellei (pszczolinka gęstołuska), Chelostoma campanularum (nożycówka żółtobrzucha), Chelostoma rapunculi (nożycówka dzwonkowa)Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Melitta haemorrhoidalis (spójnica dzwonkowa),  Lasioglossum costulatum (pseudosmuklik dzwonkowiec).

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
dzwonek brzoskwiniolistny
Nożycówka pracowicie umieszcza na szczoteczce brzusznej ziarna pyłku (fot. Joanna Roczyńska)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

4 komentarze

  1. Maciejewski Marek Odpowiedz

    Chelostoma campanularum (nożycówka dzwonkowa) i Chelostoma rapunculi (nożycówka świerzbnicówka) z tego artykułu to synonimy czy 2 odrębne gatunki?

    • Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawione. To osobne gatunki Chelostoma campanularum to nożycówka żółtobrzucha, a Chelostoma rapunculi to nożycwówka dzwonkowa.

  2. Maciejewski Marek Odpowiedz

    Niestety w tekście powyżej pod akapitem „Dzwonek brz…” dalej figuruje błędna polska nazwa Chelostoma campanularum – kilka dni temu to mnie zmyliło. Proszę poprawić i dziękuję.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.