Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: próchniczno-gliniasta, wapienna

Dzwonek podbija naszą stronę. Po dzwonku skupionym, dzwonku pokrzywolistnym czas na dzwonek brzoskwiniolistny. Roli dzwonków jako roślin pokarmowych dla pszczół dzikich nie da się przecenić. Wskazują choćby na to nazwy gatunkowe pszczół, np.: spójnica dzwonkowa, pseudosmuklik dzwonkowiec, pszczolinka dzwonkowa. Również trzmiele lubią do nich zaglądać, ale próżno by szukać pośród gatunków trzmieli trzmiela dzwonkowego 🙂

Charakterystyka

Dzwonek brzoskwiniolistny jest rośliną wieloletnią i oczywiście przedstawicielem rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Siedliska, które będzie preferował to skraje lasów, zarośla, przydroża i trawiaste nieużytki. Oczywiście, można go znaleźć też w ogrodach, gdzie ma rzeszę wiernych fanów. Pokrój rośliny to kilkadziesiąt centymetrów, jednak w sprzyjających warunkach ogrodowych dorastać może do 100 cm. Podziemne kłącza dają początek tej roślinie, również na ziemi będą ich pełzający przedstawiciele. Łodyga jest wznosząca, pojedyncza, naga lub omszona. Liście są wąskie, podłużnie lancetowate, błyszczące, siedzące, sztywne.

Kwiaty są pełne uroku, jak to u dzwonków, korona jest szeroko rozwarta. Na szczytach pędów kwiaty zebrane w 1 do 6 kwiatów w gronach. Długość korony kwiatu do 5 cm, a średnica do 3 cm. Kolor kwiatów jest niebiesko-fioletowy lub biały. Otwierają się z pąków w pionie, a dojrzewają w poziomie, nie są zwisające. Jeżeli planujemy posadzić dzwonki w ogrodzie, to warto ścinać przekwitnięte kwiaty, co może wydłużyć okres kwitnienia i pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków.

Roślinę głównie rozmnaża się dzięki podziałowi kłącza, bryłę korzeniową dzielimy na wiosnę lub jesienią, gdy roślina przekwitnie. Można też pokusić się o rozmnożenie dzwonka z nasion, które wysiewamy wiosną, a na zakwitnięcie musimy poczekać do kolejnego roku.

Dzwonek brzoskwiniolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa),  Andrena curvungula (pszczolinka dzwonkowa), Andrena pandellei (pszczolinka gęstołuska), Chelostoma campanularum (nożycówka dzwonkowa), Chelostoma rapunculi (nożycówka świerzbnicówka),  Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Melitta haemorrhoidalis (spójnica dzwonkowa),  Lasioglossum costulatum (pseudosmuklik dzwonkowiec).

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
dzwonek brzoskwiniolistny
Nożycówka pracowicie umieszcza na szczoteczce brzusznej ziarna pyłku (fot. Joanna Roczyńska)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.