Rośliny

Porzeczka zwyczajna – Ribes rubrum L.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Nazwa gatunku: porzeczka zwyczajna (Ribes rubrum L.)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: gliniasta, umiarkowanie wilgotna

Charakterystyka

Po porzeczce krwistej i porzeczce czarnej, o których już pisałam, przyszedł czas na porzeczkę zwyczajną. Podobnie jak jej kuzynki jest rośliną należącą do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Znana jest również jako porzeczka pospolita lub porzeczka czerwona. Chociaż pod tą ostatnią nazwą kryje się również inny gatunek porzeczki Ribes spicatum, która jest rośliną dziką. W naszym kraju porzeczka zwyczajna jest krzewem uprawianym lub zdziczałym. Dorasta do 2 m wysokości o rozłożystości do 1, 2 m. Pędy są w kolorze brązowym lub szarobrązowym, kora jest brunatna. Liście ułożone skrętolegle, 3 lub 5-klapowe, ogonkowe z ogonkiem dorastającym do 5 cm. Kwiaty w kształcie miseczki, ich wielkości zawiera się od 6 mm do 8 mm, zebrane w grona, w kolorze zielonkawym, żółtawym i brązowo-zielonkawym.

Niektórzy nie tylko sadzą krzewy porzeczki myśląc o zbiorze owoców, ale także o walorach ozdobnych, ponieważ ładnie utrzymany krzew porzeczki może stać się pięknym urozmaiceniem ogrodu. Inni zaś z powodzeniem uprawiają go jako żywopłot. Do takiego owocowego żywopłotu z przyjemnością będą przylatywać ptaki, czy to schronić się, czy zjeść trochę owoców.

W pobliżu miejsca, które lubię odwiedzać ze względu na ciekawe rośliny, jest, a precyzyjniej była, mała plantacja porzeczki czarnej i porzeczki zwyczajnej. Wciąż w tym miejscu krzewy kwitną i obficie owocują. Uprzyjemniają też wyprawy do lasu, kiedy robimy sobie obowiązkowy przystanek na podjadanie witaminy C pod postacią czarnych i czerwonych owoców wprost z krzaka. A kiedy są jeszcze słoneczne dni, a owoce są nagrzane od słońca, to już całkiem niebiańskie doświadczenie 😊

Porzeczka zwyczajna, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena fulva (pszczolinka ruda), Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena helvola (pszczolinka owocowa), Andrena varians (pszczolinka agrestówka)

Literatura:

Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018

porzeczka zwyczajna
Wbrew pozorom zdjęcie jest tematyczne nie tylko dzięki kubełkowi z owocami, ale również rogalikom, które też były z porzeczką, tyle że czarną 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

  1. Aż się prosi o e-book dla ogrodników (amatorów i profesjonalistów) z roślinami dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.