Informacje ogólne

Nazwa gatunku: porzeczka czarna (Ribes nigrum L.)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: różne rodzaje

Kwaskowate… pyszne

Uwielbiam czarną porzeczkę niemal w każdej postaci, najbardziej zaś dżemy mojej Mamy. Kiedy dodaję je do jesiennej herbaty, to już jest to całkiem mistrzostwo świata 🙂 Krzewy i drzewa owocowe nie kwitną długo, dlatego, jeżeli ten czas, kiedy rozpoczyna się kwitnienie już nastanie, warto poobserwować, co dzieje się na kwiatach różnych roślin owocowych. A o terminie kwitnienia porzeczki czarnej trzeba pamiętać zwłaszcza, gdyż o tym, że kwitnie świadczy głównie ruch zapylaczy, bo same kwiaty są naprawdę mało spektakulrane.

porzeczka czarna
Na glebie mniej żyznej będzie owoców mniej, ale smaczniejsze. Na północy kraju owoce będą kwaśniejsze, zaś słońce na południu kraju będzie sprzyjało słodkości owoców (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Charakterystyka

Porzeczka czarna jest rośliną drzewiastą, a będąc bardziej szczegółowym krzewem, należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Obecnie w środowisku naturalnym można spotkać tę roślinę przeważnie w rezerwatach i parkach narodowych. Jej zanikanie spowodowane jest głównie osuszaniem terenów podmokłych, gdzie występuje.

Pędy tego krzewu są proste, wzniesione. Pokrój rośliny dorasta do 2 m wysokości, a mając odpowiednie warunki bywa rozłożysty. Na pędach starszych niż 5 lat, roślina nie będzie już owocować. Młode gałązki wyrastają u nasady krzewu i są owłosione . Z łodyg wyrastają liście ogonkowe, są one duże, 3-5-klapowe, o nasadzie sercowatej lub uciętej.

Kwiaty są zdecydowanie niepozorne, wyrastają na szypułkach i zwisają w gronach. W kolorze są czerwonawe, a wielkościowo małe. Kwitnienie przypada na drugą połowę kwietnia i kończy się w pierwszym tygodniu maja, a zawiązanie owoców następuje przeważnie w lipcu. Nektarowanie kwiatów trwa trzy dni, a wydzielanie pyłku, czyli pylenie, trwa jeden dzień. Więc nie tylko my musimy być czujni, jeżeli chodzi o kwitnienie porzeczki czarnej, ale również chcąć na niej przyłapać owady zapylające 😉

Porzeczka czarna, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena nitida (pszczolinka wierzbowo-mniszkowa), Anderna varains (pszczolinka agrestówka)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Porzeczka czarna (Ribes nigrum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.