Uwielbiam kamienie. Zachwycają mnie ich kształty i kolory. Zbieram je od paru lat i gdy tylko pola są świeżo zaorane, ruszam na łowy. Moje jesienne wyprawy z taczką po kamienie sprawiły, że wrosłam w rolniczy krajobraz tak mocno, że nawet starzy dziadowie nie pamiętają, jak wyglądały pola orne bez Kaśki ciągnącej za sobą taczkę pełną kamieni ;)))
Głazy, kamienie, kamyczki, mnóstwo kamieni!
Początkowo zbierałam kamienie byle jakie i rzucałam je byle gdzie.
Potem zaczęłam zwracać uwagę na ich strukturę, chropowatość, ukosy, pęknięcia. Usypywanie kamieni: luźne, ścisłe. Ustawianie na ziemi: na sobie, obok siebie, samotnie…
O co chodzi z tymi kamieniami
Powód jest pewnie łatwy do odgadnięcia – zamarzyło mi się przeanalizowanie związku żądłówek z kamieniami. Być może kiedyś powstanie na ten temat rozbudowany dział, jak suche łodygi czy domek dla owadów, ale na razie chłonę kamienną rzeczywistość, poznając ją i fascynując się tym, jak martwe na pozór kamienie mogą tętnić życiem.
Związek dzikich pszczół i innych żądłówek z kamieniami
Skaliste tereny nie są bogatymi w gatunki miejscami występowania żądłówek ze względu na dość częsty brak pokarmu w postaci kwitnących roślin. Jednak, gdy w pobliżu występuje baza pokarmowa, stają się miejscami dla nich sprzyjającymi. W szczelinach kamieni gniazdować mogą pszczoły, jak makatka tarczkozębna (Anthidium oblongatum), makatka zbójnica (Anthidium manicatum) czy makatka wełnista (Anthidium punctatum), a także różne miesierki, np. miesierka niedopaska (Megachile versicolor) czy miesierka różówka (Megachile centuncularis).
Z kamienistych miejsc korzystają niektóre gatunki pseudosmuklików (Lasioglossum spp.), tworząc w pęknięciach kamieni, kamiennych murkach czy kamienistych miejscach spoiny wypełnione ziemią.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/IMG_7705-1024x683.jpg)
Swoje gniazda w zagłębieniach głazów i większych kamieni tworzy murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides). Każda komórka lęgowa przyklejana do głazu, budowana jest z gliny i małych kamyczków. Gniazdo może zawierać od jednej do kilkudziesięciu komórek lęgowych.
Z kamienistych miejsc może korzystać także pszczoła makateczka komonicówka (Anthidiellum strigatum), budująca małe gniazda z żywicy (wielkość ok. 1 cm) w kształcie charakterystycznej buteleczki.
Żywicówka osowata (Anthidiellum strigatum) buduje gniazda z żywicy i przytwierdza je do łodyg, drzew, kamieni i in.
Są gatunki, które gniazdują w korzeniach traw lub pod kamieniami, np. miesierka wielka (Megachile maritima), czy też takie, które preferują skaliste i żwirowe miejsca, jak np. miesierka białogonka (Megachile argentata). Pod kamieniami swoje mrowiska zakładają także niektóre gatunki mrówek.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/08/Megachile_pilidens-1024x683.jpg)
Pszczoły na kamieniach w mieście
Chociaż „pszczoła na kamieniu” brzmi egzotycznie, Kamila Chomicz z Bees on my way znalazła murarkę nakamionkę (Hoplitis anthocopoides) w mieście (garnizon w Gdańsku-Wrzeszczu). Występowanie tego gatunku pszczoły zależy od współistnienia elementów: miejsc gniazdowania (głazy) i kwitnących żmijowców. Brak któregokolwiek z tych czynników powoduje zanik populacji. W Gdańsku murarka nakamionka znalazła odpowiednie warunki.
Jak już wspominałam, kamieniste miejsca bez odpowiednich gatunków kwitnących roślin nie mają znaczenia dla pszczół. Podobnie jest w przypadku domków dla owadów. Miejsca gniazdowania – bez kwitnących w pobliżu roślin – są niezajmowane, a kwitnące rośliny – bez odpowiednich miejsc gniazdowania dla danego gatunku pszczoły – bez znaczenia.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/gdansk-garnizon-1024x683.jpg)
Kamienie w ogrodzie
Myślę, że warto zadbać o obecność kamieni, suchych murków bezspoinowych czy skalniaków w swoim ogrodzie. Nie jest problemem zebranie garści kamieni z pól uprawnych, gdy nie są jeszcze obsiane – rolnik się może nawet ucieszy. Nie zbieram kamieni ze stosów usypanych przez rolników w latach wcześniejszych. Nie chcę zaburzać zamieszkałego tam już życia.
Asia, zauroczona moimi zachwytami nad kamieniami, również zaczęła je zbierać. Już w pierwszym roku po ułożeniu stosu cieszyła się widokiem gniazd żądłówek. Żeby zebrać kamienie, zakupiła specjalnie w tym celu taczkę i również zaczęła zwozić kamienie z pola. Mogłam poczuć się przez chwilę jak prawdziwa influencerka, wprowadzając modę na wożenie kamieni w taczce :))
Poniżej zdjęcia jej konstrukcji. Zasłonę milczenia spuśćmy na to, co myślą okoliczni sąsiedzi na widok budowanych przez nią kurhanów 🙂
Kamienie mają znaczenie również dla innych zwierząt. Lubią wygrzewać się na nich różne owady, czy jaszczurki, które w szczelinach stosów znajdują też kryjówki. Często spotykam nocujące na nich zakamuflowane ćmy, co zawsze jest dla mnie dużą estetyczną przyjemnością.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/IMG_0263-1024x683.jpg)
Na dobre zakończenie
Na zakończenie pokażę niektóre struktury znalezione na kamieniach, które wyglądają niezwykle i nie zostały jeszcze przeze mnie zbadane.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/gniazdo_nn2-1024x683.jpg)
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/IMG_1793-1024x683.jpg)
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/IMG_3213-1024x683.jpg)
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/IMG_1755-1024x683.jpg)
Świat kamieni, to trudne do obserwacji środowisko, bo rozległe, a wiele rzeczy dzieje się bez dostępu naszego wzroku. Jednak właśnie chyba to dodaje mu tego wysublimowanego smaku wyzwania :)) Ciągnie mnie, by go poznać. Tym bardziej, że piasek i kamienie to mój żywioł.
![](https://dzicyzapylacze.pl/wp-content/uploads/2021/10/kamienie06-1024x683.jpg)
Zbierając kamienie, w celu ich wykorzystania, należy uważać, by nie naruszyć istniejących gniazd.
* O zwyczaju układania kamieni, który może szkodzić przyrodzie, proszę, przeczytaj tutaj.
Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik