Informacje ogólne

Nazwa gatunku: marchew zwyczajana (Daucus carota L. subsp. carota)

Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: różne typy gleb, lekkie, piaszczysto-gliniaste

Opis

Niewątpliwie kiedy słyszymy słowo „marchew” nasze skojarzenia biegną w stronę pomarańczowego korzenia. Ale może rzadziej zdajemy sobie sprawę, że marchew w stanie dzikim w naszym krajobrazie występuje dość często. To dobra informacja dla dzikich pszczół, które chętnie ją oblatują, a szczególnie chętnie robią to te z rodzaju samotka. Marchew dziką spotykamy na przydrożach, ugorach, miedzach i nieużytkach.

Uwielbiam takie widoki. Trudno o taką łąkę w obecnych czasach. (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Teoretycznie, jak marchew zwyczajna wygląda każdy wie, ale czy na pewno? Najpierw to co pod ziemią, a co jest najbardziej znaną częścią marchwi, czyli korzeń. Jest to korzeń spichrzowy z rozbudowanym miękiszem spichrzowym, w którym to będą magazynowane substancje pokarmowe. Dla nas kolorem, który nam się automatycznie skojarzy z korzeniem będzie kolor pomarańczowy. Barwa ta świadczy o wysokiej zawartości karotenu. U dzikiej odmiany marchwi kolor korzenia jest białawy lub kremowy. Są również odmiany marchwi, które korzeń mają w kolorze fioletowym.

kwiatostan baldach
Charakterystyczne baldachy marchwi zwyczajnej. (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Teraz spod ziemi wyjrzyjmy na powierzchnię. Tutaj w pierwszym roku wyrasta rozeta liści. Gdy nadejdzie drugi rok z grubego korzenia wyrośnie łodyga, będzie ona rozgałęziona, wzniesiona i pusta w środku. Liście charakterystyczne równowąskie i dwu lub trzykrotnie pierzastosieczne. Kwiatostan to tzw. baldach złożony, kwiaty, które go tworzą są drobne, białe zebrane u szczytu rośliny.

marchew zwyczajna kwiatki
Malutkie samotki lubią odwiedzać drobne kwiatki mrachwi (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Samotki kochają marchew

Marchew to warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić polską kuchnię, światową pewnie również :). Jednak prócz korzenia marchew też uprawiana jest w celu pozyskania nasion. I okazuje się, że choć pszczoła miodna odwiedza kwiaty marchwi, to jednak nie zawsze chętnie i przez to ilość pozyskanych nasion nie jest zadawalająca. Dużo chętniej robią to dzicy zapylacze, a zwłaszcza pszczoły z rodzaju samotka. Badania przeprowadzone na polu marchwi, wykazały, że tam gdzie wprowadzono samotki, w zależności od ilości pszczół, potrafiły one zwiększyć plon nasion nawet o 60%. W zapylaniu marchwi również znaczącą rolę odgrywają pszczoły pseudosmukliki, ale też grzebacze czy muchówki.

pszczoła dzika z rodzaju andrena
Pszczoła z rodzaju pszczolinka trybulanka (Andrena cf. proxima) jej połyskliwa czerń gustownie kontrastuje z pyłkiem w kolorze białym 😉 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Marchew zwyczajna, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnicePszczoły samotnice przylatujące po pyłek:  Andrena nitidiuscula, Andrena rosae (pszczolinka czerwonawa), Andrena congruens, Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Halictus maculatus (smuklik plamisty), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Hylaeus gredleri (samotka wąskoplama), Hylaeus punctatus (samotka białousta), Hylaeus sinuatus (samotka marchwianka)

Za oznaczenie pszczoły samotnej i osy dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

pająk kwietnik
Tragiczna historia na kwiatach marchwi, oprawca to pająk kwietnik, ofiarą jest mucha. (fot. YT Dzikie Pszczoły)
podwijka guniakówka
Na koniec bohaterką zdjęcia jest osa podwijka guniakówka (Tiphia femorata) bardzo lubiąca odwiedzać baldachy (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.