Informacje ogólne

Nazwa gatunku: szafirek armeński (Muscari armeniacum Leichtlin&Baker)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: przepuszczalna

Charakterystyka

Kiedy przechadzamy się, a u naszych stóp ścieli się szafirowy dywan, oznacza to, że wiosna już u nas zagościła. Ten niebieski i niebiański widok zawsze budzi radość i wiosenną obietnicę.

Rodzaj szafirek obejmuje kilka cebulowych gatunków roślin. Cebule wydłużone w gatunku szafirek w obwodzie do 10 cm. Rośliny te osiągają do 45 cm. Równowąskie liście do 8 sztuk, kwiaty w kształcie kulistym zebrane w gęste grona o długości do 8 cm. Kwiaty u szafirka armeńskiego w kolorze niebieskim, u innych gatunków mają barwę białą, fioletową, sporadycznie zielonkawą.

Pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria) na szafirku armeńskim  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dzicy zapylacze mogą liczyć na pokarm w postaci pyłku i nektaru. Obnóża formowane przez pszczoły miodne i trzmiele, są w zależności od gatunku rośliny fioletowe lub białe.

Szafirki dobrze się odnajdą w miejscach słonecznych lub półcienistych. Ich wymagania uprawowe są niewielkie. A rozmnażać je można dzięki cebulom przybyszowym lub nasionom. Dobrze rozprzestrzeniają się z samosiewu, choć na ich kwitnienie musimy poczekać około trzech lat. Cebule najlepiej sadzić do gruntu w październiku lub u schyłku lata. Cebule wkopujemy na głębokości około 5 cm.

Porobnica wosenna (Anthophora plumipes) na szafirku armeńskim  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Fotografowanie szafirków zawsze zmusza mnie do pracy w tzw. parterze. Nie jest to zbyt wygodna pozycja, ale w pełni rekompensują to wczesnowiosenne obserwacje. Zawsze z utęsknieniem czekam na te pierwsze rośliny pożytkowe, bo oznacza to, że sezon na obserwację pszczół się rozpoczął i wszystko co najlepsze, w temacie pszczół, właśnie przede mną 🙂

Trzmiel leśny (Bombus pratorum) na szafirku armeńskim  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Szafirek armeński, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena cineraria (pszczolinka niebieskawa), Andrena fulva (pszczolinka ruda), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Osmia cornuta (murarka rogata), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Szafirek armeński (Muscari armeniacum Leichtlin&Baker) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
„Wiekowa” (utrata włosków, wyblaknięte włoski, zniszczone skrzydła) już murarka ogrodowa (Osmia bicornis) na szafirku armeńskim
(fot. YT Dzikie Pszczoły)
Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) na szafirku armeńskim (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.