Informacje ogólne
Nazwa gatunku: szafirek armeński (Muscari armeniacum Leichtlin&Baker)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: przepuszczalna
Charakterystyka
Kiedy przechadzamy się, a u naszych stóp ścieli się szafirowy dywan, oznacza to, że wiosna już u nas zagościła. Ten niebieski i niebiański widok zawsze budzi radość i wiosenną obietnicę.
Rodzaj szafirek obejmuje kilka cebulowych gatunków roślin. Cebule wydłużone w gatunku szafirek w obwodzie do 10 cm. Rośliny te osiągają do 45 cm. Równowąskie liście do 8 sztuk, kwiaty w kształcie kulistym zebrane w gęste grona o długości do 8 cm. Kwiaty u szafirka armeńskiego w kolorze niebieskim, u innych gatunków mają barwę białą, fioletową, sporadycznie zielonkawą.
Dzicy zapylacze mogą liczyć na pokarm w postaci pyłku i nektaru. Obnóża formowane przez pszczoły miodne i trzmiele, są w zależności od gatunku rośliny fioletowe lub białe.
Szafirki dobrze się odnajdą w miejscach słonecznych lub półcienistych. Ich wymagania uprawowe są niewielkie. A rozmnażać je można dzięki cebulom przybyszowym lub nasionom. Dobrze rozprzestrzeniają się z samosiewu, choć na ich kwitnienie musimy poczekać około trzech lat. Cebule najlepiej sadzić do gruntu w październiku lub u schyłku lata. Cebule wkopujemy na głębokości około 5 cm.
Fotografowanie szafirków zawsze zmusza mnie do pracy w tzw. parterze. Nie jest to zbyt wygodna pozycja, ale w pełni rekompensują to wczesnowiosenne obserwacje. Zawsze z utęsknieniem czekam na te pierwsze rośliny pożytkowe, bo oznacza to, że sezon na obserwację pszczół się rozpoczął i wszystko co najlepsze, w temacie pszczół, właśnie przede mną 🙂
Szafirek armeński, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena cineraria (pszczolinka niebieskawa), Andrena fulva (pszczolinka ruda), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Osmia cornuta (murarka rogata), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)
Literatura:
- Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.