Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wrzosiec krwisty (Erica carnea L.)

Okres kwitnienia: luty-maj; pożytek wczesnowiosenny

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne; półcieniste

Gleba: przepuszczalna, kwaśna

Start i meta

Wrzosiec i wrzos – jest dość niesamowite, że sezon kwitnienia roślin pewną klamrą spinają nam dwie, jakże podobne rośliny z rodziny wrzosowatych. Niektórzy powiedzieliby nawet, że są łudząco podobne, choć po bliższym przyjrzeniu widać, że ulistnienie i kwiatostany, jednak się różnią. A więc dziś trochę przewrotnie na koniec sezonu pragnę opowiedzieć o roślinie, która kolejny sezon może nam przepięknie i bujnie otworzyć.

Jednym z ostatnich pożytków, który obecnie już przekwita jest wrzos zwyczajny. A w ścisłej czołówce roślin, które już za parę miesięcy sezon nam rozpoczną będzie wrzosiec krwisty. Obie rośliny są arcyważne. Zarówno pod koniec sezonu, jak u jego początku o wartościowy pokarm dla pszczół niezwykle trudno. Dlatego roślinom tym warto poświęcić nieco uwagi, aby być może dla krzewinek tych znaleźć miejsce w przestrzeni naszego ogrodu.

Dla królowych trzmieli, wrzośce to cenny pożytek po opuszczeniu zimowli (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Opis

Spotkanie wrzośców w warunkach naturalnych w naszym kraju nie jest proste. A gdy już nam się to uda, pamiętajmy, że jest to roślina objęta ochroną ścisłą. Ta zimozielona krzewinka o pędach pokładających się, może tworzyć niesamowite, bujne kobierce. Roślina dorasta do 30 cm, chociaż zdarza się, że i 50 cm jest w ich zasięgu 🙂 Na dość kruchych, wzniesionych pędach wyrastają liście igiełkowate i ciemnozielone, co charakterystyczne wyrastają w nibyokółkach. Kwiaty w kształcie dzbanuszkowatym zwisające, zebrane w grono. Kolory kwiatów od intensywnego różu do bieli. Wrzosiec krwisty kwitnie obficie i długo. Doskonale się sprawdzi w roli rośliny okrywowej.

wrzosiec krwisty
Wczesnowiosenne gatunki pszczół będą wypatrywać wrzośców (fot. YT Dzikie Pszczoły)

To co wrzośce lubią, to przycinanie pędów po przekwitnięciu, czyli na przestrzeni od kwietnia do maja. Dobrze odnajdują się w sąsiedztwie innych wrzosowatych, a także iglaków. To czego zdecydowanie nie lubią, i co im nie służy, to zbyt obfite nawożenie i gleba zawierająca wapń. W okresach suszy warto wrzośce sporadycznie podlewać, jednak krzewinka nie lubi zastoisk wody. System korzeniowy, który jest dość płytki nie radzi sobie dobrze z okresami suszy, dlatego niektórzy zalecają ściółkowanie. Dobrze w tej roli się sprawdzi kora drzew iglastych. Roślinę rozmnaża się dzięki sadzonkom w skrzyniach inspektowych, a najlepiej robić to w sierpniu i wrześniu.

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Wrzosiec krwisty (Erica carnea L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.