Informacje ogólne
Nazwa gatunku: jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha, piaszczysta
Charakterystyka
Mała-wielka roślina, która karmi małe pszczoły. Mój Tata powiedział o tej roślinie: przyjaciel małych pszczół. Często miałam okazję obserwować niewielkie pszczoły, ich wielkość to około 0,5 cm, gdy biesiadują na kosmaczku. Chociaż biesiadowanie kojarzy się z pewną statecznością, a one pokarm zbierają niezwykle energicznie i po paru sekundach są już na kolejnym kwiatostanie.
Jastrzębiec kosmaczek jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Spotkać ją możemy na terenach piaszczystych, przydrożach, poboczach, murawach, pastwiskach, suchych zboczach.
Łodyga kosmaczka bez rozgałęzień, prosta i bezlistna. Kutnerowata, oznacza to, że roślinę porastają krótkie, splątane włoski. Może dotyczyć to całej rośliny, czy tylko jej części, jak w przypadku kosmaczka. Na wierzchołku łodygi, której wysokość dorasta do 30 cm, jest kwiatostan. Liście w kolorze niebieskozielonym zebrane są w przyziemne rozetki. Od spodu są filcowane, zaś góra liścia pokryta białymi szczeciniastymi włoskami. Z kątów liści wyrastają cienkie rozłogi, to one pomagają jastrzębcowi się rozrastać. Kwiatostany to cytrynowożółte koszyczki, kwiaty języczkowe, a na ich spodzie czerwone pasma. Koszyczek w rozmiarze o średnicy około 1 cm, kwiatostan zawiera około 100 kwiatów.
Trawnik i dom dla pszczół…
Jeśli planujemy trawnik urozmaicić roślinami dla pszczół, dobrym pomysłem jest zaproszenie właśnie jastrzębca kosmaczka. Często nie jesteśmy w stanie zrezygnować z wygody, jaką daje trawnik, dlatego warto go wzbogacić o gatunki roślin przyjazne pszczołom, np. o mniszka lekarskiego, czy właśnie jastrzębca kosmaczka. Teren, które lubi ta roślina (suchy, piaszczysty) jest często też tym, na którym pszczoły dziko żyjące będą tworzyć swoje gniazda. Dlatego warto się pochylić i cierpliwie poszukać malutkich otworów w ziemi, może uda nam się zauważyć jakiegoś małego mieszkańca tej dziurki.
Jastrzębiec kosmaczek, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotnice: Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus leucaheneus (smuklik), Halictus maculatus (smuklik plamisty), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Lasioglossum morio (pseudosmuklik przetacznikowiec), Megachile centuncularis (miesierka różówka)
Za oznaczenie pszczół serdecznie dziękuję Darkowi Ogrodnikowi (Darecki)
2 komentarze
Jastrzębiec kosmaczek został zaproszony przeze mnie do ogrodu aby wypełnić ścieżkę pomiędzy ogrodzeniem a grządką malin. Nie mogłam wjechać tam kosiarką bo za mało miejsca, betonować nie chciałam, a chwasty rosły. Więc kosmaczek był jak objawienie. I do dziś rośnie sobie świetnie na mojej lessowej glebie, zadarnia całkowicie powierzchnię daną mu we władanie. Nie ma żadnych pustych miejsc, szaleje z rozłogami po całej ścieżce. Jak za bardzo wlezie w maliny to krótka piłka i wypad 🙂 Uważam tę roślinkę za bardzo użyteczną, ładną i wartą szerszego rozpropagowania wśród miłośników ogrodów.
Świetny komentarz. Dzięki za te uwagi. Może ktoś, Twoim wzorem, też zaprosi kosmaczka, a wraz z nim pszczoły, które lubią go oblatywać.