Ze względu na charakterystyczne „portki” rodzaj obrostka łatwy jest do samodzielnego rozpoznania w terenie, dlatego też postanowiłam przybliżyć portret najpospolitszej przedstawicielki rodziny spójnicowatych, jaką jest obrostka letnia (Dasypoda hirtipes).
Widać gołym okiem, kto tu nosi spodnie 😉
Samica posiada na tylnych nogach długie i gęste szczoteczki. Wyjątkowość tej pszczoły tkwi nie tylko w „szerokich spodniach”, którymi potrafi zebrać duże ilości pyłku i nektaru, lecz także w tym, że wstaje jako jedna z pierwszych. Wynika to z faktu, że wiele kwiatów otwiera swe podwoje wcześnie rano i przed gorącym południem znów się zamyka. Śpiochy nie są w stanie zobaczyć piękna otwartej cykorii podróżnik. Kwiat potrafi zamknąć się czasami nawet już o godz. 9-10. A jest to jedna z ulubionych roślin obrostki letniej (Dasypoda hirtipes).
Samiec obrostki letniej
Chociaż zwraca uwagę jego „puszystość”, rude włoski i długie nogi, samiec obrostki letniej nie jest tak charakterystyczny jak samica i łatwy do rozpoznania.
Gniazdowanie
Obrostka letnia (Dasypoda hirtipes) najlepiej czuje się w miejscach, gdzie występuje jałowa, niezarośnięta, piaszczysta gleba.
Samica kopie tunel na głębokość 20-60 cm, który rozgałęzia się na liczne korytarze. Na końcu nich tworzy komory lęgowe, w których składa kuliste pakiety stworzone z pyłku i nektaru. Osadzone są one na trzech małych wypustkach, co prawdopodobnie ma zapobiec pleśnieniu prowiantu dla larw.
Odwiedzane kwiaty
Samica zbiera nektar i pyłek głownie z rodziny astrowatych. To, oprócz wyglądu, także cecha charakterystyczna tej pszczoły. Podobne do niej obrostki odwiedzają kwiaty z rodziny szczeciowatych.
Rano, gdy biegnę do cykorii podróżnik, jestem zawsze pewna, że obrostka letnia (Dasypoda hirtipes) mnie nie zawiedzie i ją tam spotkam. Przy zbieraniu pyłku jest bardzo aktywna i ciężko jej zrobić zdjęcie.
Lata od czerwca do września.
W języku niemieckim nazwa brzmi Braunbürstige Hosenbiene, co może oznaczać „brązowoszczotkowa spodniowa pszczoła” lub coś w tym rodzaju 🙂 W języku angielskim Pantaloon Bee, co można luźno przetłumaczyć jako pszczoła w pantalonach.
Uwielbiam tłumaczyć te nazwy. Żałuję, że nie skończyłam żadnych podyplomowych studiów Tłumaczenia Nazw Pszczół. Bawi mnie to niezmiernie. Chętnie podjęłabym pracę zawodową w tym kierunku. To byłoby jak etat w Ministerstwie Głupich Kroków 🙂 [3]
Pasożytem gniazdowym obrostki letniej jest muchówka Miltogramma oestraceum.
Miałam zmierzyć pszczołę
No miałam. Wspominałam o tym w ostatnim wpisie. Znalazłam taką ładną martwą i suchą do prezentacji. Zostawiłam ją na talerzyku, żeby zrobić zdjęcie. Gdy kładłam książki na stół gdzieś mi ją zdmuchnęło i nie mogłam znaleźć 😀 Czasami są tacy ludzie, którym takie rzeczy się przytrafiają, no i padło na mnie 🙂 Przyznam, że życie z taką przypadłością na pewno jest barwne, ale równie kłopotliwe.
1. http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1988_111-134.pdf
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Chondrilla_sztywna
3. Monty Phyton: Ministerstwo Głupich Kroków: https://www.youtube.com/watch?v=hsPY9s1vVSE
4. https://insektarium.net/hymenoptera-2/mellitidae-spojnicowate/dasypoda-altercator-obrostka-letnia/
5. Obrostka letnia podczas pracy: https://youtu.be/lnb9W7-3H-A?t=119
Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik