Informacje ogólne

Nazwa gatunku: cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta

Charakterystyka

Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Szukajmy tej wyjątkowej rośliny na przydrożach. Właśnie tam znajduje przyjazne dla siebie miejsce. Jest rośliną wieloletnią, owadopylną i wiatrosiewną. Korzeń palowy, niezbyt rozgałęziony o brunatnym kolorze. Ponad ziemią owłosiony, rozgałęziony pęd, dorasta do 120 cm. Liście w zależności od położenia na pędzie będą się różnić. Kwiaty są w kolorze jasnoniebieskim zebrane w kwiatostany w formie koszyczków. Wszystkie kwiaty są języczkowe, kwiatostany zaś wyrastają w kątach górnych liści i na szczytach pędów.

Pszczoły, które mogą czerpać zarówno pyłek i nektar muszą mieć dobrze nastawione zegarki, ponieważ kwiatostany otwierają się rano, a zamykają popołudniu, a nektarować przestają już koło godziny 14.00. Chyba że pogoda jest niesprzyjająca, wtedy kwiatostan może zamknąć się jeszcze szybciej.

Pamiętam, gdy kiedyś wybierałam się na górską wspinaczkę w pobliżu parkingu było duże poletko cykorii. Stwierdziłam, że jak będę schodzić z gór, to wtedy się zatrzymam i sprawdzę co tam lata ciekawego. Jednak kiedy w drodze powrotnej zbliżałam się do tego miejsca, już z oddali widziałam, że nie ma niebieskich plam kwiatów. Spojrzałam na zegarek – godz. 15. Cykorie wywiesiły tabliczkę „dziś już nie obsługujemy”.

Podobną historię miałam z podbiałem pospolitym, ale wtedy przyszłam wedle słów piosenki „umówiłem się z nią na 9” i okazało się, że podbiał otwiera swe kwiaty dopiero w okolicy godziny 10. Wniosek z tego taki, że wiedza o roślinach pomaga w obserwacji zapylaczy. Taka to złota myśl już prawie na koniec artykułu 😉

cykoriaa podróżnik kwiatostan
Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jeśli ktoś zapragnąłby mieć u siebie cykorię podróżnik, można nasiona wysiać wprost do gruntu. Nasiona zaś najlepiej pozyskiwać z okolicznych przedstawicieli gatunku.

Cykoria – pszczoły vs. owce – konkurencja o pokarm 😉

Cykoria podróżnik jest jedną z moich ulubionych roślin. Przepadam za nią, ponieważ przepadają za nią pszczoły dziko żyjące 🙂 Literatura podaje, że oblatuje ją aż 40 gatunków pszczół. Sprawia mi też niemałą radość obserwowanie pszczół, które przylatują po pokarm.

Zwłaszcza czekam na chwilę aż przyleci pszczoła, obrostka letnia. Jest to pszczoła, która zbiera pyłek na włoski znajdujące się na trzeciej parze nóg. Nie jest to jedyny gatunek pszczoły, który w ten sposób zbiera pyłek, ale te włoski są wyjątkowo długie, wyglądają spektakularnie. Widok tej pszczoły, która obładowana pyłkiem kręci się na kwiatostanie zawsze poprawia mi humor. Dlatego jeżeli zastanawiamy się, o jaki gatunek uzupełnić naszą listę: „rośliny dla pszczół”, śmiało można zainteresować się cykorią podróżnik.

Pełen wypas! Myśli sobie każda owca, która namierza na swym horyzoncie tę roślinę. Z upodobaniem skracają biedne kwiatostany „o głowę” mając przy tym bardzo niewinne miny i głęboki wyraz satysfakcji.

Cykoria podróżnik, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Osmia leaiana (murarka ostrożeniówka)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Cóż to za pszczoła nie wiem, ale na jej tle cykoria podróżnik pięknie się prezentuje (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.