Informacje ogólne
Nazwa gatunku: cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pożytek: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta
Opis
Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Szukajmy tej wyjątkowej rośliny na przydrożach. Właśnie tam znajduje przyjazne dla siebie miejsce. Jest rośliną wieloletnią, owadopylną i wiatrosiewną. Korzeń palowy, niezbyt rozgałęziony o brunatnym kolorze. Ponad ziemią owłosiony, rozgałęziony pęd, dorasta do 120 cm. Liście w zależności od położenia na pędzie będą się różnić. Kwiaty są w kolorze jasnoniebieskim zebrane w kwiatostany w formie koszyczków. Wszystkie kwiaty są języczkowe, kwiatostany zaś wyrastają w kątach górnych liści i na szczytach pędów.


Pszczoły, które mogą czerpać zarówno pyłek i nektar muszą mieć dobrze nastawione zegarki, ponieważ kwiatostany otwierają się rano, a zamykają popołudniu, a nektarować przestają już koło godziny 14.00. Chyba że pogoda jest niesprzyjająca, wtedy kwiatostan może zamknąć się jeszcze szybciej.

Jeśli ktoś zapragnąłby mieć u siebie cykorię podróżnik, można nasiona wysiać wprost do gruntu. Nasiona zaś najlepiej pozyskiwać z okolicznych przedstawicieli gatunku.
Cykoria podróżnik jest jedną z moich ulubionych roślin. Przepadam za nią, ponieważ przepadają za nią pszczoły dziko żyjące 🙂 Literatura podaje, że oblatuje ją aż 40 gatunków pszczół. Sprawia mi też niemałą radość obserwowanie pszczół, które przylatują po pożytek. Zwłaszcza czekam na chwilę aż przyleci pszczoła, obrostka letnia. Jest to pszczoła, która zbiera pyłek na włoski znajdujące się na trzeciej parze nóg. Nie jest to jedyny gatunek pszczoły, który w ten sposób zbiera pyłek, ale widok tej pszczoły, która obładowana pyłkiem kręci się na kwiatostanie zawsze poprawia mi humor. Dlatego jeżeli zastanawiamy się, o jaki gatunek uzupełnić naszą listę: „rośliny dla pszczół”, śmiało można zainteresować się cykorią podróżnik.

Cykoria podróżnik, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotnice: Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Lasioglossum (pseudosmukliki), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Osmia leaiana (murarka ostrożeniówka)
Trzmiele: Bombus terrestris (trzmiel ziemny), Bombus lapidarius (trzmiel kamiennik)
Literatura:
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.


