Rośliny

Cykoria podróżnik – Cichorium Intybus L.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Nazwa gatunku: cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.)

Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: piaszczysta

Opis

Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Szukajmy tej wyjątkowej rośliny na przydrożach. Właśnie tam znajduje przyjazne dla siebie miejsce. Jest rośliną wieloletnią, owadopylną i wiatrosiewną. Korzeń palowy, niezbyt rozgałęziony o brunatnym kolorze. Ponad ziemią owłosiony, rozgałęziony pęd, dorasta do 120 cm. Liście w zależności od położenia na pędzie będą się różnić. Kwiaty są w kolorze jasnoniebieskim zebrane w kwiatostany w formie koszyczków. Wszystkie kwiaty są języczkowe, kwiatostany zaś wyrastają w kątach górnych liści i na szczytach pędów.

cykoria podróżnik pokrój
Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
cykoria podróżnik łąka
Piękne przydroże w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Pszczoły, które mogą czerpać zarówno pyłek i nektar muszą mieć dobrze nastawione zegarki, ponieważ kwiatostany otwierają się rano, a zamykają popołudniu, a nektarować przestają już koło godziny 14.00. Chyba że pogoda jest niesprzyjająca, wtedy kwiatostan może zamknąć się jeszcze szybciej.

cykoriaa podróżnik kwiatostan
Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jeśli ktoś zapragnąłby mieć u siebie cykorię podróżnik, można nasiona wysiać wprost do gruntu. Nasiona zaś najlepiej pozyskiwać z okolicznych przedstawicieli gatunku.

Cykoria podróżnik jest jedną z moich ulubionych roślin. Przepadam za nią, ponieważ przepadają za nią pszczoły dziko żyjące 🙂 Literatura podaje, że oblatuje ją aż 40 gatunków pszczół. Sprawia mi też niemałą radość obserwowanie pszczół, które przylatują po pożytek. Zwłaszcza czekam na chwilę aż przyleci pszczoła, obrostka letnia. Jest to pszczoła, która zbiera pyłek na włoski znajdujące się na trzeciej parze nóg. Nie jest to jedyny gatunek pszczoły, który w ten sposób zbiera pyłek, ale widok tej pszczoły, która obładowana pyłkiem kręci się na kwiatostanie zawsze poprawia mi humor. Dlatego jeżeli zastanawiamy się, o jaki gatunek uzupełnić naszą listę: „rośliny dla pszczół”, śmiało można zainteresować się cykorią podróżnik.

cykoria podróżnik
Niesamowite szczoteczki na odnóżach obrostki letniej (Dasypoda hirtipes) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Cykoria podróżnik, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Lasioglossum (pseudosmukliki), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Osmia leaiana (murarka ostrożeniówka)

Trzmiele: Bombus terrestris (trzmiel ziemny), Bombus lapidarius (trzmiel kamiennik)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Cykoria podróżnik (Cichorium Intybus L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Smuklik wielki (Halictus quadricinctus) na cykorii podróżnik (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Cóż to za pszczoła nie wiem, ale na jej tle cykoria podróżnik pięknie się prezentuje (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Samiec obrostki letniej (Dasypoda hirtipes) zapewnia sobie dopływ sił karmiąc się nektarem (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.