Rośliny

Naparstnica wełnista – Digitalis lanata Ehrh.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Nazwa gatunku: naparstnica wełnista (Digitalis lanata Ehrh.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: różne typy, lekko wilgotna

Przed naparstnicami w dzieciństwie mnie ostrzegano, były dla mnie piękne i groźne. Wtedy na plan pierwszy wychodziła ich toksyczność, która pobudzała dziecięcą wyobraźnię. Dziś naparstnica kojarzy mi się z rośliną uwielbianą przez makatki zbójnice i trzmiele oraz z jedną z moich porażek ogrodniczych, o której wspomnę opisując warunki potrzebne dla komfortowego bytowania naparstnicy wełnistej w naszym ogrodzie.

Charakterystyka

Naparstnica wełnista jest rośliną dwuletnią z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pod ziemią palowy korzeń, solidnie rozgałęziony. Łodyga jest pojedyncza, gruba, owłosiona, dorasta do 100 cm. Łodyga z biegiem czasu może stać się w kolorze czerwonawym. Roślina w pierwszym roku wykształca rozetę liści, które są lancetowate, liście łodygowe pojawiające się w roku kolejnym są równowąskie, siedzące, omszone. Kwiaty to najbardziej spektakularna część rośliny. Przeczytałam w jednym z opracowań na temat tej rośliny o karmelowym kolorze żyłkowania wewnątrz białego kwiatu i uważam, że określenie to doskonale oddaje barwę tego kwiatu. Wyrastają one w formie grona na szczycie łodygi. Kwiat jest grzbiecisty, dwuwargowy, omszony. Warto zwrócić uwagę na dolą wargę, która jest dość szeroka i wywinięta.

Cóż… a moja porażka była związana z posadzeniem naparstnicy na miejscu odsłoniętym, które było podatne na wysuszanie. Dlatego żywot pięknego, sprezentowanego mi okazu nie był niestety zbyt długi. Ale wnioski zostały wyciągnięte i dziś naparstnice rosną w ocienionym, osłoniętym miejscu, gdzie gleba nie jest narażona na przesuszenie. Zasobność gleby w składniki pokarmowe też jest mile widziana.

Trująca czy lecznicza?

Pamiętam spór z jedną z czytelniczek, kiedy pisałam o trędowniku bulwiastym i o jego toksyczności. Według niej było dokładnie odwrotnie, trędownik miał niesamowite walory lecznicze. Jednak okazuje się, że rzeczywistości te się nie wykluczają. Pewnie podobnie jest z naparstnicą wełniastą, w wielu opracowaniach natkniemy się na ostrzeżenia dotyczące toksyczności rośliny, równie wiele zaś będzie wspominać o jej leczniczych właściwościach. Jednak zdecydowanie polecam mieć zwłaszcza to pierwsze na uwadze, nim pomyślimy o tym drugim 😉 Można jeszcze dodać, że opracowania wspominają również o niskim – indeksie terapeutycznym, czyli o stosunku dawki mającej skutki lecznicze do dawki dającej symptomy otrucia.

Naparstnica wełnista, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Anthidium manicatum (makatka zbójnica)

Naparstnica wełnista (Digitalis lanata Ehrh.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.