Informacje ogólne
Nazwa gatunku: mierznica czarna (Ballota nigra L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: żyzne, wapienne
Lubię spotykać mierznicę czarną, bowiem oznacza to zwykle, że spotkam się z moimi ulubionymi puchatymi zwierzętami – trzmielami. Tę roślinę widziałam zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych. I zawsze wokół niej kręciło się mnóstwo trzmieli. Jest to doskonała roślina, która sprawdzi się w ocienionych zaroślach, dzikim miejscu ogrodu. Dzikim, dzięki mniejszej naszej ingerencji w ten zakątek, ale również dzikim, gdyż odwiedzanym przez dzikich zapylaczy. Jeśli roślina ma dostęp do żyznej gleby, może tworzyć lekki chaos pędów, liści i kwiatów. Wyczytałam w jednej z książek określenie mierznicy jako rośliny o niechlujnym pokroju 🙂 i muszę się z tym zgodzić, gdyż faktycznie rozrasta się dość nierównomiernie i chaotycznie.
Charakterystyka
Mierznica czarna jest rośliną wieloletnią z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Siedlisko stanowią przydroża, zarośla, obrzeża lasów. Spotykałam ją również na terenach ruderalnych. Łodyga, którą wykształca ta bylina, jest wzniosła, czterokanciasta, rozgałęziająca się. Pęd ma kolor brunatnoczerwony i jest owłosiony. Pokrój rośliny sięga do 120 cm wysokości. Ulistnienie jest naprzeciwległe, brzegi liści karbowane, kształt blaszki jest sercowato-jajowaty. Liście mają barwę szarozieloną, są obustronnie owłosione i mają ogonki. Rozgniecenie liścia powoduje rozniesienie się nieprzyjemnego zapachu.
Kwiaty są zebrane w okółki, u szczytu rośliny bardzo gęste, wyrastają w kątach liści. Kwiaty są grzbieciste, o barwie fioletoworóżowej. Podobnie jak inne części rośliny kielich jest owłosiony, rurkowato-lejkowaty. Górna warga korony kwiatu jest również owłosiona, choć raczej delikatnie i miejscami. Pod nią kryją się pylniki, o które ociera się owad penetrujący wnętrze kwiatu w poszukiwaniu nektaru. Korona kwiatu ma długość 1,2-1,5 cm.
Nazwa rośliny jest związana z czarnym kolorem, który mierznica przybiera po ususzeniu.
Mierznica czarna, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Anthidium manicatum (makatka zbójnica), Anthophora crassipes, Anthophora furcata (porobnica drewniarka), Anthophora pubescens (porobnica opylona), Anthophora quadrimaculata (porobnica ruda), Rophites quinquespinosus (wigorczyk włochaty)
Literatura:
- Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Kasiu, dziękuję za udostępnienie zdjęć pszczół samotnych. Alicjo, dziękuję Tobie także – za oznaczenie trzmieli.
Trzmiel zmienny (Bombus humilis) Trzmiel (Bombus sp.) Trzmiel rudoszary (Bombus sylvarum) Trzmiel rudoszary (Bombus sylvarum) Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) Trzmiel (Bombus sp.) Trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum) Trzmiel zmienny (Bombus humilis)
1 Komentarz
Fajna roślina. Czy są jakieś znany kwiaty czarne w dzikiej przyrodzie?