Informacje ogólne

Nazwa gatunku: głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: wilgotna, próchnicza

Cieszę się, że mogę napisać parę słów o głogach. Wręcz niecierpliwie do to tego tematu podchodzę, bo do głogów mam stosunek entuzjastyczny. Głogi zdecydowanie zasługują na docenienie, a pszczoły i ptaki zasługują na obsadzanie głogami przydroży. Przepadam chodzić wiejską drogą, wzdłuż której rosną te drzewa. I maj, kiedy są obsypane tysiącem kwiatów, pośród których kręci się mnóstwo trzmieli, pszczolinek, również szerszeni i wiele innych owadów. Ale to nie koniec dobrych stron głogu, ponieważ gdy kwiaty już zostaną zapylone przez małych bzyczących przyjaciół, korzystać z owoców głogu będą tym razem pierzaści przyjaciele. Czego można chcieć więcej?!

W mojej wioseczce, w której kiedyś mieszkała również społeczność niemiecka, jest bardzo wiele roślin, które właśnie ci mieszkańcy posadzili. Są grusze, jabłonie, głogi… zaczęłam się zastanawiać, co po mnie zostanie i to mnie popycha do różnego rodzaju nasadzeniowych działań.

Charakterystyka

Głóg jednoszyjkowy, spośród gatunków głogu, wybrałam do opisania ze względu na jego powszechność występowania. Rzadziej występuje głóg dwuszyjkowy, na który również warto zwrócić uwagę, gdyż jest rośliną pokarmową dla kilkunastu gatunków pszczolinek. Wracając jednak do głogu jednoszyjkowego jest rośliną należącą do rodziny różowatych (Rosaceae), rośnie na przydrożach, w zaroślach, zasiedla również obrzeża lasów. Dwa największe głogi w mojej okolicy rosną spektakularnie na trawiastym zboczu, a w pobliżu pojawiają się potomkowie w postaci, póki co małych, krzewów.

Ten gatunek głogu może być krzewem lub niewielkim drzewem, którego wysokość sięga do 12 m. Jego pędy są cierniste, ciernie mogą mieć długość do 2 cm, gałęzie są zdrewniałe. Liście wyrastają skrętolegle i są w kształcie bardzo zmienne, są głęboko wcięte i klapowe. Kwiaty są w kolorze białym zebrane w podbaldachy. Kwiaty mają pięć płatków, liczne pręciki i jeden słupek.

Głóg – żywopłot doskonały

Tak jak wspomniałam walorów głogu jest wiele, jednym z nich z pewnością jest możliwość wykorzystania go w ramach żywopłotu. Jednak gorąco proszę zwrócić uwagę na gatunek i odmianę głogu, który będziemy chcieli zakupić, gdyż coraz więcej pojawia się głogów ozdobnych, zwłaszcza o różowym kolorze kwiatostanów, który ma kwiaty pełne. Co oznacza dla pszczół brak pokarmu, dlatego nie tylko przy głogach, ale również przy doborze innych roślin rezygnujmy z odmian o kwiatach pełnych.

głóg jednoszyjkowy szerszeń
Szerszenie często zalatują na głogi, gdy je obserwowałam nigdy nie okazywały wobec mnie agresji, zajęte swoimi sprawami (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Głóg jednoszyjkowy, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena barbilabris (pszczolinka małogłowa), Andrena labiata (pszczolinka czerwono-czarna), Andrena synadelpha, Andrena varians (pszczolinka agrestówka), Osmia cornuta (murarka rogata)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.