Informacje ogólne

Nazwa gatunku: chaber górski (Centaurea montana L.)

Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne; półcieniste

Gleba: gliniasta, przepuszczalna

Opis

Chaber górski, bylina ta w warunkach naturalnych występuje w… górach 🙂 rośnie na stokach, w górskich lasach, a także na halach i łąkach. Jednak coraz częściej chabra górskiego zaczynamy spotykać w ogrodach niż na górskich stokach.

chaber górski rabata kwiatowa
Niesamowita kwietna rabta, gdzie prym wiodą chabry górskie (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Ten przedstawiciel astrowatych tworzy podziemne rozłogi. Roślina dorasta do 60-70 cm, pokrój jest wzniesiony, łodyga jest filcowato owłosiona i gęsto ulistniona. Liście mają kształt jajowatolancetowaty, spód filcowany.

chaber górski kwiatostan
Kwiatostan chabra górskiego w odróżnieniu od innych chabrów w wyglądzie delikatny (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kwiatostany to duże koszyczki o średnicy około 6 cm, kwiaty brzeżne lejkowate, centralne rurkowate. Podobnie jak u innych chabrów, kwiaty lejkowate pełnią wyłącznie rolę powabni i nie produkują pożytku. Kwiaty brzeżne są w kolorze niebieskofioletowym. Pożytek pyłkowy i nektarowy zapewniają purpurowe kwiaty rurkowate. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, jednak przycięcie rośliny powoduje, że może ona ponownie zakwitnąć w sierpniu. Godna uwagi jest też piękna okrywa koszyczka, gdzie prawie czarne frędzelki kontrastują z zielenią łusek.

chaber górski smuklik sześciopasy
Smuklik sześciopasy (Halictus sexcinctus) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

U astrowatych w kwiatostanach o typie koszyczka nieustannie rosną nowe kwiaty. Te które są najstarsze znajdują się na krawędziach koszyczka, a te które są najmłodsze będą najbliżej centrum.

trzmiel rudy i chaber górski
Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) niech się strzeże. Mrówki, które często patrolują „swoje” chabry mogą dać się weznaki.
Warto też zwrócić uwagę nie tylko na kwiatostan, ale również na urodziwą kontrastową okrywę koszyczka (fot. YT Dzikie Pszczoły)
miesierka długowłosa
Samiec miesierki długowłosej zgłosił się do chabra górskiego po potrzebną dawkę węglowodanów w postaci nekatru (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Chaber górski przyciąga wzrok

Z pewnością chaber górski może stać się piękną ozdobą naszego ogrodu. Warto zwrócić uwagę, że jest odporny na mróz, dobrze będzie mu na stanowisku słonecznym, ewentualnie w półcieniu i szczególnie doceni glebę piaszczysto gliniastą, choć również innej jest gotów dać szansę. Rozmnażanie może odbywać się przez wysiew nasion, a w sierpniu zaś można starsze roślin rozmnażać przez podział.

Po pyłek przylatują…

Pszczoły samotnice: Lasioglossum calceatum (pseudosmuklik pospolity)

Za oznaczenie pszczół dzikękuję Darkowi Ogrodnikowi, za oznaczenie motyla dziękuję p. Peterowi Senn.

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Na zakończenie, co łączy chabry, mszysce, mrówki i pszczoły? Odpowiedź na to nurtujące pytanie w filmiku (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
czerwończyk uroczek
Tu inny amator nekataru, motyl czerwończyk uroczek (Lycaena tityrus). Prawda że uroczy? (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.