Informacje ogólne

Nazwa gatunku: poziomka pospolita (Fragaria vesca L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: gliniasta, żyzna

Jak nie popaść w banał pisząc o poziomce? Może napisać coś o zapachu owoców zerwanych prosto z pędu albo coś wspomnieć o wyjątkowym smaku. Poziomka choć pospolita, to jednak absolutnie wyjątkowa i chyba godzi gusta smakowe wszystkich osób na świecie. Czy jest ktoś, kto nie lubi poziomek?

Charakterystyka

Poziomka pospolita jest rośliną wieloletnia lub dwuletnią, należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Zbierzmy miejsca, gdzie można ją spotkać: widne lasy, leśne przydroża, brzegi lasów, w zaroślach i zrębach. Roślina wykształca rozłogi, które są długie i cienkie. Łodyga wzniesiona, owłosiona. Liście złożone głównie odziomkowe, trójdzielne, listek środkowy wyrasta na ogonku, dwa listki boczne są bezogonkowe, brzegi listków są grubo piłkowane. Roślina dorasta do 20 cm wysokości. Kwiaty wyrastają na szypułkach, są promieniste w białym kolorze, o płatkach okrągłych.

Wydaje się, że tak mało da się napisać o poziomce, raptem można zamknąć w kliku zdaniach opowieść o niej. Jednak, jak i dla ludzi ma niebagatelne znaczenie, podobnie jest w świecie pszczół dzikich. Ta niewielka roślina jest źródłem pokarmu dla wielu dzikich pszczół. Lubię obserwować, jak na drobne kwiatki poziomki przylatują pszczoły niczym kruszynki. Ale nie koniec na tym dodatkowo poziomka, a konkretnie jej liście mogą stać się materiałem, którego niektóre dzikie pszczoły będą używać do budowy komórek lęgowych oraz do skonstruowania zamknięcia gniazda. Tak dzieje się np. u pszczoły miesiereki niedopaski, o której ciekawie pisała Kasia.

Poziomka pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena alfkenella, Andrena dorsata (pszczolinka mniszkowo-rzepakowa), Andrena gravida (pszczolinka białobrzucha), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Andrena minutuloides, Andrena nana, Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Andrena subopaca, Lasioglossum laevigatum, Lasioglossum laticeps, Lasioglossum malachurum, Lasioglossum subfascinatum

Literatura:

Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018

Kasiu, dziękuję za użyczenie zdjęć misierki niedopaski 🙂

Post scriptum

Kiedy napisałam Kasi, że obecnie spędzam przyjemnie czas na opisywaniu poziomki, obie spontanicznie wysłałyśmy sobie na pierwsze kulturowe skojarzenia z tą rośliną, czy można odmienniej?

Oto wybór Kasi:

Źródło YouTube

A oto mój wybór:

Madonna z pozimoką – MATEUSZ SZCZYPIŃSKI – PRACOWNIA FOTOGRAFICZNA MNK

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.