Informacje ogólne
Nazwa gatunku: żywokost lekarski (Symphytum officinale L.)
Okres kwitnienia: maj-sierpień; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: żyzna, wilgotna
Charakterystyka
Jest połowa sierpnia, a ja spacerując sobie w pobliżu zbiornika retencyjnego dostrzegłam trzmiela rudego, który energicznie oblatywał wciąż kwitnący żywokost lekarski. Lato powoli dobiega końca, a ten wczesnoletni pożytek wciąż zapewnia pokarm zapylaczom. I dodatkowo, jak wygląda 🙂 W moim ogrodzie zadomowił się w półcieniu, satysfakcjonująco dla niego, bo rośnie bujnie, ocieniany przez forsycję.
Ulubione siedliska dla żywokostu to podmokłe zarośla i łąki, wszelkie rowy, torfowiska, obrzeża jezior i powolnie płynących rzek. To wieloletnia roślina to przedstawiciel rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Pod ziemią korzeń silnie się rozgałęzia, jest pionowy, gruby, w kolorze czarnofioletowym, dorasta do 30 cm. Wyrasta z niego osiągająca do 100 cm łodyga. Kiedy pogładzimy żywokost to poczujemy, a kiedy się przyjrzymy, to i zobaczymy, że cała roślina jest pokryta szorstkim, białymi włoskami. Kanciasta i wzniesiona, w górnej części rozgałęziona.
Pąki żywokostu lekarskiego Kwiatostan w typie sierpikowatym Rzadszy żywokost lekarski z białym kwiatami
Liście odziomokowe, duże, ogonkowe, jajowatolancetowate, osiągają do 60 cm. Zaś liście na łodydze są mniejsze, bez ogonka, czyli siedzące, o kształcie lancetowatym. Kwiaty o pięknej beczułkowatej koronie, w kolorze głównie fioletu, rzadziej różu, a najrzadszym wybarwieniem jest biel. Kwiaty zbierają się w kwiatostan, który zwie się sierpikiem, gdy spojrzymy na ten typ kwiatostanu z góry widać, że poszczególne kwiaty wyrastają w jednej linii.
Trzmiele – rabusie, mrówki – siewcy
Żywokost sprzyja pszczołom o długim języczku, pobrać nektar z żywokostu nie jest łatwo, bo owad musi przecisnąć swój aparat ssący przez szczelinę utworzoną z pylników i osklepek. Owady, które wymaganej długości języczka muszą albo wygryźć otwór w koronie kwiatu i robią tak trzmiele, albo z tak wygryzionego otworu skorzystać i taki proceder uprawiają np. pszczoły miodne.
A to winowajca… …temu rabusiowi, trzmiel leśny (Bombus pratorum), też nie chce się przeciskać przez koronę kwiatu Ślad po włamaniu 😉 Makro spotkanie w mikroświecie Okazuje się, że z otworów wygryzionych przez trzmiele korzystają także mrówki. Wchodzą do wnętrza kwiatu i tankują nektar 🙂 A tutaj głowa mrówki w otworze wygryzionym przez trzmiela
Ciekawostką związaną z rozmnażaniem się żywokostu jest rola, jaką pełnią w tym mrówki (myrmekochoria). Nasionko żywokostu jest wyposażone w tzw. elajsom, czyli wyrostek, który składa się z tłuszczów i węglowodanów. Jest to na tyle atrakcyjny zasób pokarmu, że mrówki chętnie transportują nasiona, biorąc jednoczesny udział w ich rozsiewaniu, kiedy na przykład nasiono zgubią.
Ściśle z rodziną ogórecznikowatych, a zwłaszcza żywokostem pospolitym i lekarskim, jest związana pszczoła dziko żyjąca, pszczolinka żywokostowa (Andrena symphyti). Głównym źródłem pyłku dla tego gatunku pszczoły będzie właśnie żywokost. A więc dając tej roślinie szansę na zakwitnięcie w naszej okolicy, sobie dajemy szansę na zaobserwowanie tej dość rzadkiej pszczoły.
Miałam okazję obserwować też dość ciekawe zachowanie tej pszczolinki. Gdy jest zainteresowana zbiorem pyłku grzecznie kieruje się do otworu beczułkowatego kwiatu żywokostu, ale gdy była zainteresowana wyłącznie nektarem zdarzało jej się korzystać z otworów wygryzionych przez trzmiele – nieładnie 😉
Żywokost lekarski, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena symphyti (pszczolinka żywokostowa), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)
Literatura:
- Flaga S., Rośliny pożytkowe pszczół samotnic, Kraków 2015.
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi. Za oznaczenie trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej.