Informacje ogólne

Nazwa gatunku: stokrotka pospolita (Bellis perennis L.)
Okres kwitnienia: marzec-listopad; pożytek wczesnowiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: różnego typu

Chociaż ten rodzaj – stokrotka – obejmuje 14 gatunków w Polsce możemy cieszyć się tylko jednym z nich, stokrotką pospolitą. O roślinie tej powstawały piosenki i jest według mnie cudną oraz nieodłączną częścią wiosennego krajobrazu. Kępy stokrotki urozmaicające zieleń trawnika, to dawka optymizmu w najczystszej postaci. Słoneczne środki kwiatostanów, też prezentują się pięknie.

Charakterystyka

Stokrotka pospolita jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Siedlisko stanowią dla niej przydroża, łąki, pastwiska, trawniki, nieużytki oraz leśne polany.

Bylina ta sięga maksymalnie 20 cm i może dzięki temu stać się urozmaiceniem trawnika, prócz takich gatunków jak głowienka pospolita, koniczyna biała czy komonica zwyczajna.

Roślina dzięki kłączom tworzy podziemne rozłogi i rośnie w kępach. Łodyga wzniesiona, zwykle owłosiona, ale bywa też naga. Pęd jest zwykle pojedynczy zakończony koszyczkiem chociaż w ogrodowych odmianach miewa zwielokrotnione koszyczki wyrastające z kątów liści okrywy. Łodyga jest bezlistna, liście wyrastają w przyziemnej różyczce. Liście mają kształt łopatkowaty, ku ogonkowi zwężają się. Brzeg jest ząbkowany.

Kwiatostany koszyczkowate o średnicy do 3 cm, kwiaty brzeżne języczkowate w kolorze białym często od zewnątrz różowe. Kwiaty wewnętrzne rurkowate żółte. Listki okrywy koszyczka lekko owłosione zebrane w dwa szeregi o lancetowatym kształcie. Bywa, że koszyczek traci zewnętrzne kwiaty języczkowate i pozostaje jedynie okrywa z listków i część przekwitających kwiatów rurkowatych.

Rozmnażanie nie nastręcza zbytnich problemów, można go dokonywać za pomocą nasion lub poprzez podział rozleglejszych kęp. Śmiało, proszę dajcie szansę stokrotkom na Waszych trawnikach, jednocześnie niech cieszą Wasze oko i podkarmiają zapylaczy. I jak donoszą posiadający takie łany stokrotkowe na swoich trawnikach, po koszeniu szybko odbija.

Ileż można o tym samym?

Ja znów w temacie kwiatów pełnych. Bardzo często w sprzedaży pojawiają się stokrotki w odmianach ogrodowych ze zwielokrotnionymi okółkami kwiatów języczkowych, które nie mogą być źródłem pokarmu. Oczywiście dzieje się to kosztem kwiatów rurkowych, które dostarczają pszczołom pokarmu w postaci pyłku. Ostatnio przeczytałam komentarz, który utwierdził mnie, że moja mantra na temat wyższości kwiatów pojedynczych nad pełnymi ma sens. Jednocześnie pokrzepił mnie nieco. Jedna z osób aktywnych na grupie facebookowej Dzicy Zapylacze napisała, że odkąd wie, że rośliny z przekształconymi kwiatami nie służą zapylaczom jakoś przestały się jej podobać, a kwiaty pojedyncze zyskały w jej oczach uznanie. Zosiu dziękuję za te krzepiące słowa.

Stokrotka pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Lasioglossum albipes, Lasioglossum calceatum (pseudosmuklik pospolity), Lasioglossum minutissimum, Lasioglossum morio (pseudosmuklik przetacznikowiec)

Literatura:

  1. Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.
  2. Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2006.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Stokrotka pospolita (Bellis perennis L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.