Rośliny

Koniczyna biała – Trifolium repens L.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Okres kwitnienia: maj-wrzesień; pożytek wczesnoletni

Pożytek: nektar i pyłek

Stanowisko: słoneczne

Gleba: zawierająca składniki pokarmowe (azot), średnio wilgotna

Opis

W tym roku ze względu na obawy związane z suszą wiele miast zdecydowało się ograniczyć koszenie. Efekty takich poczynań były różne, zwłaszcza, jeżeli zaniechano tej czynności całkowicie 😉 Jednak w moim mieście w kilku miejscach, dzięki temu wyrosły przepiękne „łany” białej koniczyny. Byłam zachwycona tym widokiem, a razem ze mną stołująca się tam rzesza owadów. Na szczęście koniczyna jest dość wytrzymała i dobrze znosi koszenie, udeptywanie, a nawet zgryzanie. Również pod względem dobrego znoszenia suszy dzielnie się sprawuje.

Koniczyna biała (Trifolium repens L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Koniczyna biała należąca do rodziny bobowatych występuje na trawnikach, przydrożach, łąkach, pastwiskach. Spotykana jest często, gdyż jest dosyć elastyczna, dobrze się przystosowuje do różnych warunków. Osiąga wysokość 15-45 cm. Część podziemna to płytki system korzeniowy. Łodyga płoży się i potrafi się zakorzeniać. Liście posiadają długie ogonki i trzy odwrotnie jajowate, ząbkowane listki. Kwiatostany to kuliste główki, składają się na nie 30-80 drobnych kwiatów w kolorze białym lub białym z domieszką różu. Po przekwitnięciu kwiaty brązowieją. Owoc to strąk 2-4 nasienny. Wysiew nasion można zaplanować na wiosnę (przełom marca i kwietnia).

Smuklik wielki (Halictus quadricinctus) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Co na to pszczoły?

Pospolitość koniczyny białej sprawia, że jest jedną z główniejszych roślin pożytkowych w kraju. Dostarcza pszczołom zarówno pyłek i nektar. Ten ostatni w przeciwieństwie do koniczyny czerwonej, którą głównie zapylają trzmiele ze względu na długość języczka (pszczoły posiadają języczek krótszy niż trzmiele), jest dostępny również dla pszczół miodnych i pszczół samotnic.

I na sam koniec wracając do myśli związanej z koszeniem, w tym roku byłam pod wrażeniem nie tylko tego, że koniczyna miała szansę tak okazale zakwitnąć, ale również dlatego że gdy ostatecznie doszło do koszenia pracownicy wykosili tylko połowę przestrzeni, a kolejną dopiero po jakimś czasie. Dzięki temu zabiegowi pszczoły nie utraciły tak cennego pokarmowo miejsca z dnia na dzień.

Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) (fot. własna)

Jakie gatunki pszczół odwiedzą koniczynę białą?

Owady odwiedzające kwiaty koniczyny białej to:

Pszczoły samotnice: Andrena nigroaenea (pszczolinka piaskowa), Andrena ovatula (Pszczolinka wierzbowo-lucernowa), Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Anthidium punctatum (Makatka wełniasta), Anthidium strigatum (żywicówka osowata), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Anthophora quadrimaculata (porobnica ruda), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Halictus spp. (smukliki), Lasioglossum spp. (pseudosmukliki), Megachile rotundata, Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Osmia aurulenta (murarka muszlówka), Osmia bicornis (murarka ruda), Osmia caerulescens (murarka lucernowa), Osmia cornuta (murarka rogata), Osmia leucomelana (murarka jastrzębcowa)

Trzmiele: Bombus lapidarius (Trzmiel kamiennik), Bombus lucorum (Trzmiel gajowy)

Literatura:

  1. Flaga S., Rośliny pokarmowe pszczół samotnic, Wydawnictwo BioDar.
  2. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  3. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  4. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Koniczyna biała (Trifolium repens L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Oznaczenie owadów na zdjęciach: Darek Ogrodnik

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.