Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) to pszczoła, która była przeze mnie bardzo poszukiwana na początku przygody z pszczołami. Widziałam ją zaledwie parę razy – wręcz jedynie mi przemknęła. Niektórzy śmiali się, że spotykam tyle rzadszych pszczół, a nie mogę znaleźć pospolitej murarki lucernowej. Stało się moją wielką ambicją, żeby zrobić jej zdjęcie. W końcu mi się poszczęściło, bo nie tylko ją wreszcie sfotografowałam, ale także „zamieszkała” w moim domku dla owadów. I to bardzo licznie.
Jak rozpoznać murarkę lucernową (Osmia caerulescens)
Informacje w tym fragmencie są częścią osobnego artykułu: Jak rozpoznawać pszczoły w domku dla owadów, napisanego wspólnie z Darkiem Ogrodnikiem (Dareckim).
Długość | 8-10 mm |
Kolor szczoteczki | czarna |
Czas występowania | kwiecień-sierpień |
Miejsca występowania | brzegi lasów, polany leśne, w sady, kamieniołomy, parki i ogrody |
Charakterystyczne cechy | Jedna z naszych słabiej owłosionych murarek z rodzaju Osmia. Oczy czarne. Samica z bardziej lub mniej wyraźnie widocznym niebieskim połyskiem, zwłaszcza na odwłoku. Niezbyt gęste wąskie jasne przepaski na tylnych krawędziach tergitów. Głowa duża, odwłok w pozycji „spoczynkowej” krótki, zwarty. |
Gniazdo | Średnica 4-5 mm. Zamknięcie gniazda z materiałów roślinnych, płatków kwiatów. |
Podobne w domku | murarka rzepakowa (Osmia brevicornis) |


Samiec murarki lucernowej
Samce są piękne. Mają zielone oczy i złoty kolor. Szczególnie jest on widoczny u wytartych już osobników.
Zdarzają się też jednak osobniki o fioletowym połysku.
Samce wygryzają się z gniazd wcześniej niż samice. Czekają na ich pojawienie się patrolując otwory w pobliżu miejsca gniazdowania, a także odwiedzając gniazda, z których się wygryzły.
Sposób gniazdowania murarki lucernowej (Osmia caerulescens)
Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) gniazduje w otworach, istniejących zagłębieniach w martwym drewnie i łodygach, szczelinach między kamieniami, opuszczonych otworach porobnic (Anthophora) w glinianych ścianach. Dlatego może założyć gniazdo również w domku dla owadów.
Budowa gniazda
Samica buduje gniazdo liniowo. Po zaopatrzeniu komórki pyłkiem i nektarem składa w niej swoje jajo i buduje ściankę z przeżutych liści oraz tworzy następną komorę, w której złoży kolejne jajo. Dziennie składa jedno lub dwa jaja. Gniazdo może zawierać od jednej do siedmiu komórek lęgowych. Gniazda po wygryzieniu się z nich pszczół, są ponownie zasiedlane.
W artykule dotyczącym czasu zużywanego przez miesierki i murarki na budowę i zaopatrzenie gniazda [2] znalazłam takie informacje:
Osmia caerulescens L. na zebranie jednej porcji papki liściowej potrzebowała przeciętnie 75 sek., a wraz z umieszczeniem jej w przegrodzie komórki średnio 3,9 min. (…)
U murarki lucernowej czas zebrania jednego ładunku pyłku wynosił 8-10 min. (…)
Dla zebrania jednego ładunku pyłku musiała samica odwiedzić odpowiednią liczbę kwiatów, wynoszącą (średnio) u O. caerulescens około 22 (…)
Budowa jednego gniazda trwała przeciętnie u (…) O. caerulescens 6-7 dni (…)

Zamknięcia gniazda
Zamknięcie gniazda tworzone jest z zaprawy roślinnej, czyli przeżutych liści, a nawet płatków kwiatów.

Materiał roślinny do budowy przegród i zamknięcia gniazda pszczoła zdobywa sama wycinając kawałki liści i tworząc z nich papkę. Używa do tego materiału z roślin takich jak: mak, malwa, ślaz, lucerna, kocimiętka.
Kokony murarki lucernowej
Larwa zaczyna zjadać przygotowany przez samicę pokarm zaraz po wykluciu się, a pierwszy raz wydziela odchody po około 7 dniach. Po 9-10 dniach przestaje jeść i obleka się w cienkościenny, jedwabisty kokon, który wypełnia całą komórkę.
Pasożyty gniazdowe
Wśród pasożytów gniazdowych murarki lucernowej wymienia się: wysmugę pięciopunktową (Sapyga quinquepunctata), szmeronię rożycówka Stelis ornatula.
Odwiedzane kwiaty i zbiór pyłku
Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) jest gatunkiem polilektycznym, czyli nie wykazującym specjalizacji w zbieraniu pyłku z określonych roślin. Preferuje jednak rośliny z rodzin bobowatych i jasnotowatych. Chcąc zaprosić do swojego ogrodu tę pszczołę powinniśmy zadbać o obecność wśród kwitnących kwiatów: komonicy zwyczajnej, koniczyny, kocimiętki, lucerny, wyki, jasnoty purpurowej i in.
Pszczoła transportuje pyłek dla potomstwa na szczoteczce brzusznej. Podczas badań Müller stwierdził, że niektóre gatunki pszczół, m.in. właśnie murarka lucernowa, mają na głowie i twarzy specjalnie zmodyfikowane włosy, których prawdopodobną funkcją jest ograniczenie strat pyłku. Szczególnie jest to widoczne podczas odwiedzin kwiatów roślin z rodziny jasnotowatych, gdzie zbiór pyłku na spodnią stronę brzucha pszczoły jest utrudniony. Pszczoła ociera głowę o pylniki rośliny, a następnie przenosi pyłek z głowy na brzuch.
Na zakończenie
Obserwowanie pszczół budujących gniazda to zawsze wiele radości, dlatego cieszę się, że murarka lucernowa założyła gniazda w moim domku. Warto zadbać obecność różnych roślin dla pszczół w naszym ogrodzie, a także o różnorodność średnic otworów i materiałów gniazdowych. Daje nam to szansę na piękne chwile w trakcie letnich dni.
Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik (Darecki)
Źródła i dodatkowa lektura
- https://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1995_233-243.pdf
- https://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1999_339-350.pdf
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00218839.2017.1282079
- Paul Westrich: Wildbienen Deutschlands, Stuttgrat 2018.
- H. Wiesbauer, Wilde Bienen: Biologie – Lebensraumdynamik am Beispiel Österreichs – Artenporträts, Stuttgart 2017.
- S.J. Falk, Field Guide to the Bees of Great Britain and Ireland, London 2016.
2 komentarze
https://m.youtube.com/watch?v=Pd80hddYF80&feature=youtu.be
Nie wiem czy ten filmik nie lepszy, fajnie widać jak miesza pyłek z nektarem.
Masz rozbieżność w okresie występowania – najpierw że od marca a potem od maja. W zeszłym roku pierwszego samca spotkałem 12 kwietnia, zapamiętałem datę bo to była Wielkanoc i akurat chwilowe polepszenie pogody z temperaturą 20 stopni. W tym roku jak będziesz mieć plage Oc to porobisz jej pewnie milion zdjęć 🙂
Dzięki. Dodałam go do artykułu.
Z tym czasem występowania miałam problemy, bo znalazłam różne informacje. To jaką datę mam dać? Marzec czy kwiecień?