Informacje ogólne

Nazwa gatunku: kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-październik; pożytek pełni lata
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: przepuszczalna

Charakterystyka

Kocimiętka właściwa jest to bylina z rodziny jasnowatych (Lamiaceae) . W srodowisku naturalnym występuje na przydrożach, zaroślach, w pobliżu płotów, kiedyś wdzierała się na pola uprawne.

Podobnie jak inne gatunki kocimiętki, silnie się rozgałęzia, jej pędy są czterokanciaste, płożą się i pokładają, osiągają do 100 cm wysokości. Liście w kształcie sercowojajowatym, wyrastają naprzeciwlegle. Kocimiętka jest znana ze swojego intensywnego zapachu, który kotom zdecydowanie się podoba, a na innego typu zwierzaki komary czy mszyce działa zniechęcająco. Wargowe kwiaty zebrane w nibyokółki są w kolorze białoliliowym (inne gatunki kocimiętki mogą być białe, różowe, niebieskie). Warga dolna jest miejscem dla lądowania owadów, wzór na jej wewnętrznej stronie złożony z fioletowych plamek komunikuje owadom, gdzie jest nektar.

Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) na kocimiętce niebieskiej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kocimiętka będzie dobrze rosła na przeciętnej, a nawet suchej glebie. Jednak ważne, aby była ona przepuszczalna. Zaletą rośliny jest obfite i długie kwitnienie, które wydłużamy przycinając ją. Można to robić systematycznie przycinając pędy, które przekwitły lub temu zabiegowi można poddać całą roślinę po jej przekwitnięciu. Zabieg ten zdecydowanie korzystnie wpłynie nie tylko na długość kwitnienia, ale również na jej wygląd.

Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jej rozmnażanie może się odbywać na kilka sposobów, poprzez wysiew nasion oraz przez przesadzanie siewek. Na przekopaną rabatę co 40-50 cm wsadzamy młode sadzonki. Nie ma potrzeby nawożenia rośliny, bo przekłada się to na jej bujność, a nie na obfitość kwitnienia.

kocimiętka właściwa
Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) na kocimiętce właściwej (fot. Kasia)

I dniem, i nocą

Pszczoły zlatujące się do kocimiętki mogą zebrać pożytek zarówno w postaci pyłku i nektaru. Jednak zainteresowanie kocimiętką nie skończy się wraz z zachodzącym słońcem. Kiedy słońce zniknie pojawiają się wokół kocimiętki motyle nocne i to one teraz zaczynają swoje ucztowanie. Dlatego dla zainteresowanych owadzimi obserwacjami, kocimiętka będzie doskonałą rośliną, bo wokół niej cały czas się coś dzieje niezależnie od pory dnia. Podsumowując, warto zainwestować w stołeczek, aby móc obserwować rozgardiasz wokół kocimiętki.

Pseudosmuklik (Lasioglossum sp.) na kocimiętce niebieskiej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kocimiętka właściwa, jakie pszczoły ją odwiedzją?

Pszczoły odwiedzające kwiaty kocimiętki właściwej to m.in.:

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Anthidium manicatum (makatka zbójnica), Anthophora furcata, Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Anthophora quadrimaculata (porobnica ruda), Osmia caerulescens (murarka lucernowa).

Literatura:

  1. Flaga S., Rośliny pokarmowe pszczół samotnic, Wydawnictwo BioDar.
  2. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  3. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  4. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Kocimiętka niebieska (Nepeta mussinii) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Makatka zbójnica (Anthidium manicatum) na kocimiętce niebieskiej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.