Rośliny

Dziewięćsił pospolity – Carlina vulgaris L.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.)

Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: kamienista, żwirowa

Jak wygląda dziewięćsił pospolity teoretycznie wiedziałam. W zeszłym roku Kasia wysłała mi piękne zdjęcie tej rośliny, oczywiście z jakąś pszczołą w centrum kwiatostanu 🙂 Ale że nie miałam jej opatrzonej w terenie, to nieomal ją przegapiłam. Kiedy szłam łąką i luźno przeczesywałam wzrokiem kwiatostany marchwi, badając co na nich lata, mój wzrok spoczął na uschniętej roślinie. Pomyślałam sobie tylko, co tak ładnie uschło. Ale sytuację uratowały trzmiele, które spostrzegłam na tej roślinie. Pochyliłam się i to był nasz dzisiejszy bohater, dziewięćsił pospolity i wcale, a wcale nie był uschnięty.

gdańska łąka
W centrum Gdańska można jeszcze spotkać takie łąkowe perełki, jak długo? Boję się myśleć (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Opis

Trochę suchych informacji o tej roślince 🙂 Jest to roślina dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych. Można ją spotkać na suchych, półsuchych i słonecznych oczywiście murawach. Ja siedlisko tej rośliny spotkałam na wzniesieniu, cudnie zachwaszczonym, w centrum Gdańska.

dziewięćsił pospolity
Pokrój rośliny, niby nic, a jednak cudo (fot. YT Dzikie Pszczoły)
łodyga
Pajęczynowato owłosiona zarówno łodyga i od spodu liście, które są pięknie kolczaste (fot. YT Dzikie Pszczoły)
dziewięćsił pąk
Ach, ach, ach… (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dziewięćsił pospolity ma łodygę prostą, nieco kanciastą, osiągającą do 80 cm. Spotkane przez mnie okazy łodygę miały zarówno pojedynczą jak i rozgałęzioną. Bardzo mi się w tej roślinie spodobały liście, skrętoległe, od spodu owłosione niczym pajęczynka. Brzeg mają kolczasty. Liście odziomokowe są lancetowate i jak to bywa w takim typie liści wyrastających z kłącza, zebrane w rozetę. Wspinamy się trochę wyżej i w dolnej części łodygi liście będą jajowate, podługowate, o nasadzie obejmującej łodygę. Pod koszyczkiem zaś ponownie kolczaste, o brzegach ząbkowanych, tworzą one tak zwane podsadki, czyli liście, z których wyrasta kwiatostan. Zaś koszyczki pojedynczo są osadzone na szczycie łodygi, ich średnica to około 3-5 cm. Wewnętrze równowąskie łuski okrywy koszyczka są złoto-żółtawe. Kwiaty są rurkowate, o pięcioząbkowej koronie w kolorze ciemnofioletowym. Natura pięknie dobiera barwy.

Jestem zauroczona tą rośliną (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Pochyl się

Kwiatostany dziewięćsiłu, kiedy pobieżnie omieść je wzrokiem, wydają się mało porywające. Dopiero chętnie odwiedzające je trzmiele „kazały” mi się przyjrzeć im uważniej i… zachwycić. Kolory są piękne, budowa kwiatostanu ciekawa. Dlatego zachęcam, aby podpatrywać owady i kierować się ich dobrym gustem, jeżeli pragniemy odkrywać pożyteczne dla nich rośliny. Gwarantuję, że odkryjemy inny świat i docenimy w naszym krajobrazie suche murawy, właśnie takie pełen słońca miejsca uwielbiają pszczoły.

smuklik sześciopasy (Halictus sexcinctus)
Samiec smuklika sześciopasego (Halictus sexcinctus) dla niego dziewięćsił ma nektar (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dziewięćsił pospolity, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Megachile centuncularis (miesierka różówka)

Oznaczenie ze zdjęć: pszczoły samotne Darek Ogrodnik, trzmiele Alicja Dubicka

trzmiel zmienny
Trzmiel zmienny (Bombus humilis). Samiec korzystający z nektaru (fot. YT Dzikie Pszczoły)
trzmielec czarny
Okazały samiec trzmielca czarnego (Bombus rupestris) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
trzmiel ziemny
I jeszcze do tej trzmielej kompanii dołączył samiec trzmiela ziemnego (Bombus terrestris) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Ponownie samiec tym razem przedstawiciel gatunku Bombus pascuorum, czyli trzmiel rudy. Ale chyba pierwszy raz widziałam tak pięknego przedstawiciela tego gatunku. (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.