Informacje ogólne

Nazwa gatunku: krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: gliniasta, wapienna

Charakterystyka

Krwawnik pospolity, znany również pod nazwą złocień krawnik, przedstawiciel rodziny astrowatych (Asteraceae) jest rośliną, której dziś poświęcimy uwagę. A jest tego warty, choćby przez mnogość gatunków dzikich pszczół, które go odwiedzają. Nazwa tej byliny wskazuje, że nie jest ją trudno spotkać. Zwracajmy uwagę na pastwiska, średnio wilgotne łąki, trawniki, przydroża, skraje lasów, zarośla, nieużytki.

Roślina, której wypatrujemy, dorasta do 80 cm, ale będą też niższe egzemplarze mające raptem tych centymetrów 20. Pod ziemią kryją się rozłogi, to one i pełzające kłącza sprawiają, że czasem roślina może rosnąć w kępach. Wyrastają z nich rozety liści, z tych zaś łodygi kwiatostanowe. Łodygi są pojedyncze, wzniesione. Słabo owłosione, z bruzdami, u dołu czasem bywają rozgałęzione. Gęsto ulistniona, liśćmi zielonymi, pierzastosiecznymi, lancetowatymi, owłosionymi. Kwiaty białe lub delikatnie różowe, liczne na szczycie pędu, zebrane w baldachokształtny kwiatostan. Wielkość pojedynczego kwiatu to 4-6 mm. Kwiaty brzeżne języczkowate w liczbie około 4-5, kwiaty rurkowate skupione w środku w ilości 3-20 sztuk.

Roślina zasadniczo rośnie na każdej glebie. Jeżeli mamy krwawnik w ogrodzie można przycinać chore czy uschnięte liście. Rozmnaża się ją głównie przez podział bryły korzeniowej (najkorzystniej wczesną wiosną). W warunkach naturalnych roślina również rozmnaża się dzięki nasionom, które mają żywotność około 9 lat. Jest stosowana jako roślina okrywowa ze względu na swój talent do rozrastania się.

Na marginesie

Wiele pszczół dzikich upodobało sobie roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae). Sadząc i obserwując te rośliny jest gwarancja, że wnet pojawią się pożywić dzicy zapylacze, w tym liczne gatunki motyli przylatujące po nektar. Dla obserwatorów dzikich zapylaczy to wprost wymarzona rodzina roślin. Ich budowa sprawia, że często owad musi na niej spędzić chwilę nim „obiegnie” wszystkie kwiaty, jest wtedy czas, aby mu się przyjrzeć. Krwawnik szczególnie upodobały sobie takie rodzaje pszczół jak lepiarki, pszczolinki czy pseudosmukliki.

Wspomnienie

Pamiętam, jak mój Dziadek wzbogacał dietę młodych kurek właśnie o liście krwawnika lub pokrzywy. Drobno posiekane, dodawane do karmy dobrze wpływały na rozwój ptaków. Zresztą krwawnik ma mnóstwo innych zastosowań, czy to w ziołolecznictwie, czy jako roślina pastewna, czy też w kosmetyce.

Ale na tej stronie mamy pszczele priorytety 🙂

Krwawnik pospolity, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena chrysopyga (pszczolinka jastrzębcowa), Andrena denticulata (pszczolinka biało-czarna), Andrena dorsata (pszczolinka wierzbowo-rzepakowa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena gravida (pszcczolinka białobrzucha), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Andrena schencki (pszczolinka czerwienica), Colletes daviesanus (lepiarka jedwabniczka), Colletes fodiens (lepiarka kocankowa), Colletes similis (lepiarka wąskopasa), Halictus maculatus (smuklik plamisty), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Hylaeus nigritus (samotka murówka), Lasioglossum aeratum (pseudosmuklik punktowany), Lasioglossum calceatum (pseudosmuklik pospolity), Lasioglossum morio (pseudosmuklik przetcznikowiec), Lasioglossum politum (pseudosmuklik głogowo-jabłoniowy), Lasioglossum sexnotatum (pseudosmuklik szparagowiec), Osmia spinulosa (murarka kolczasta)

Literatura:

  1. Flaga S., Rośliny pożytkowe pszczół samotnic, Kraków 2015.
  2. Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2006.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.