Informacje ogólne

Nazwa gatunku: rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: nektar
Stanowisko: słoneczne; lekko ocienione
Gleba: przepuszczalna, odczyn obojętny

Gwiaździsta piękność

Rozwar wielkokwiatowy urzeka swoim wyglądem, tworzy piękne kępy zdobiąc rabaty kwiatowe. Podobać się może zarówno kwiat w pełni rozwinięty, jak i taki który jest jeszcze na etapie pąka. Przypomina wtedy małą, zielonkawą paczuszkę. Kiedy pakuneczek się rozpakuje ujawnia przed nami piękne i ciekawe żyłkowane wnętrze. Interesujący jest fakt, że kwiat już po rozwinięciu z pąka już nie rośnie i jest od razu w swym docelowym rozmiarze. Niektórzy nawet twierdzą, że gdy pąk się rozwija słychać charakterystyczny dźwięk, póki co nie potrafię potwierdzić tej informacji :). Ale proszę się wsłuchiwać i dać znać, czy tak jest faktycznie.

Opis

Roślina ta jest byliną z rodziny dzwonkowatych. Wykształca dość długi, mięsisty korzeń, w którym magazynuje wodę, co pozwala jej dość dobrze znosić okresową suszę. Ten długi korzeń to powód, dla którego warto wybrać od razu dla rośliny miejsce docelowe na naszej rabacie czy skalniaku, gdyż w trakcie przesadzania bywa on uszkadzany, a że słabo się regeneruje, to przesadzanie często kończy się niepowodzeniem. Łodyga wzniesiona i sztywna, na szczytach pędów wyrastają kwiaty.

Rozwar dorasta do 80 cm, ale bywają odmiany niższe, które osiągają jedynie do 20 cm wysokości. Liście zielone lub sinozielone, lancetowate lub jajowate z brzegami nierówno ząkowanymi. Kwiaty o charakterystycznym gwiaździstym kształcie są w kolorze niebiesko-fioletowym lub białym, są zwykle pojedyncze, ale zdarzają się i odmiany półpełne, których nie polecam ze względu na mniejszą dostępność pyłku i nektaru. Dzwonki mają piękne ciemne żyłkowanie, dodatkowo kwiat robi wrażenie rozmiarem, bo osiąga średnicę nawet do 8 cm.

Dobre rady 😉

Systematyczne przycinanie przekwitniętych kwiatostanów sprawi, że przedłużmy kwitnienie rozwaru. Kiedy troszczymy się o tę roślinę pamiętajmy, że nie lubi zbyt częstego podlewania, zastoisk wody, ani obfitego nawożenia, gdyż wtedy może utracić swój zwarty pokrój.

Rozwar wielkokwiatowy rozmnaża się jedynie przez wysiewa nasion od marca do maja do inspektu, a następnie na jesień przesadza się do ziemi. Warto oznaczyć miejsce, w którym bylina wyrasta, gdyż bogato ulistniona rozeta liści pojawia się dość późno i bywa, że przy pracach ogrodowych jest nieopatrznie uszkadzana jej część podziemna.

Z moich obserwacji wynika, że pszczoły przylatują głównie po nektar. Chętnie się dowiem, czy Czytelnicy mają podobne wnioski z pszczelich odwiedzin tej rośliny.

Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.