Rośliny

Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum L.)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: próchnicza, przepuszczalna, delikatnie wilgotna

Opis

Bodziszek wielkopłatkowy jest byliną, tworzącą kępy o 40-70 cm wysokości. Jest rośliną pożytkową zapewniającą pszczołom pokarm w postaci pyłku i nektaru. Jej piękny wygląd sprawia, że bardzo chętnie jest widziana w ogrodach. Na jej atrakcyjny wygląd składają się dekoracyjne, owłosione liście i fioletowe, duże kwiaty. Uwagę zwracają widoczne na płatkach kwiatu ciemnofioletowe żyłki. Kwitnie bardzo obficie, co daje piękne efekty. Spektakularnie będzie się prezentował na kwietnych rabatach. Bodziszki są łatwe w pielęgniacji i trwałe. Najskuteczniejszą metodą rozmnażania jest poprzez podział korzenia. Wczesną wiosną wykpujemy karpę rośliny z ziemi, dokonujemy podziału i zakopujemy w zaplanowanych dla bodziszka miejscach, pamiętając o podlewaniu. Można również wysiewać bodziszka z nasion, jednak trzeba pamiętać o ich stratyfikacji (przetrzymywaniu nasion w chłodzie przed wysianiem).

Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) na bodziszku wielkopłatkowym (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Pszczoły miodne odwiedzają kwiaty bodziszka najliczniej w godzinach 10.00-14.00. Ciekawą obserwacją jest, że w rozwoju kwiatu wyróżnia się dwa stadia: stadium pręcikowe i stadium słupkowe. W zależności od stadium kwiat dostarcza różną ilość nektaru. W stadium pręcikowym kwiat dostarcza więcej pożytku nektarowego niż w stadium słupkowym.

Na kwiatach obserwujemy pszczoły samotnice, pszczoły miodne, trzmiele (np. trzmiela rudego czy trzmiela leśnego), bzygi.

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska, Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Pszczoła miodna  (Apis mellifera) na bodziszku wielkopłatkowym (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.