Informacje ogólne

Nazwa gatunku: jasieniec piaskowy (Jasione montana L.)

Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: sucha, piaszczysta

Opis

Jasieniec piaskowy to… jaką pierwszą cechę, którą lubię w jasieńcu wybrać? Może dziś nietypowo. Z pewnością jasieniec to magnes na motyle, różnorodność gatunków, które można na nim spotkać robi wrażenie. Ale nie tylko pożytkami jasieńca zostaną skuszone motyle. Oczywiście, grono wielbiciel pożytków jasieńca jest dużo szersze. O tym za chwilę.

Spotykamy tego przedstawiciela dzwonkowatych zwykle na leśnych zrębach, przydrożach, brzegach lasów, murawach napiaskowych doszukać się go również można w zaroślach. Jeśli spotkamy się ze statystyczną rośliną, to będzie to roślina dwuletnia, ale zdarzają kilkuletnie i roczne.

jasieniec piaskowy łąka
Jasieńcowa łąka. Należałoby zawsze chwilę przystanąć i zobaczyć, co tam się dziej, bo dzieje się wiele (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Korzeń jasieńca piaskowego jest wrzecionowaty, roślina wykształca liczne łodygi, pokryte gęstymi włoskami dorastają do 45 cm. Liście w zależności od położenia dolne odwrotnie jajowate, górne lancetowate. Na końcach pędów wyrastają kwiaty zebrane w główki wielkości 1,5-2,5 cm. Kwiaty w kolorze niebieskim zdecydowanie nie przypominają innych przedstawicieli rodziny dzwonkowatych. Stwarzają one pozór podobieństwa do koszyczków roślin z rodziny złożonych. We wnętrzu kwiatu pięć zrośniętych pylnikami pręcików i słupek.

jasieniec piaskowy kwiat
Jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Niektórzy doceniając walory pożytkowe tej rośliny obsiewają nią nieużytki chcąc wspierać pszczoły. Jednak z pewnością nie mogą być to gleby wapienne, jasieńca mozna rożmnażać przez wysiew drobnych nasion jesienią.

Dla zapylaczy ma zarówno pyłek i nektar. Zwróćcie też uwagę na wyjątkowy, dla mnie wyjątkowo piękny, fioletowy kolor obnóży pyłkowych formowanych przez trzmiele i pszczoły miodne. Z pewnością jest to jedna z bardziej wyjątkowych barw, jakie możemy zaobserwować.

Jasieniec piaskowy i pszczolinka jasieńcówka
Pszczolinka jasiencówka (Andrena nigriceps) stosunkowo rzadka pszczoła dziko żyjąca spotkana na jasieńcu (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jest taki moment

Jest taki moment, kiedy jasieniec piaskowy i świerzbnica polna rosną w tym samym czasie. Wtedy dzieje się naprawdę wiele, gdyż różnorodność motyli, bogactwo żądłówek czy chrząszczy jest ogromne. W moim „ogrodzie” pojawiły się te rośliny jako samosiejki i bardzo się cieszę ich widokiem, gdzie niczym dzicy buntownicy wyrastają to tu, to tam i karmią rzesze owadów.

Bombus sp. i piękny pakunek fioletowego pyłku (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jasieniec piaskowy, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena barbilabris (pszczolinka małogłowa), Andrena dorsata (pszczolinka mniszkowo-rzepakowa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena nigriceps (pszczolinka jasieńcówka), Andrena thoracica, Anthidium oblongatum (makatka tarczkozębna), Anthidiellum strigatum (żywicówka osowata), Anthophora bimaculata (porobnica chabrówka), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Halictus leucaheneus (smuklik), Halictus maculatus (smuklik plamisty), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Hylaeus variegatus (samotka czerwona), Lasioglossum morio (psudosmuklik przetacznikowiec)

Trzmiele: Bombus pratorum (trzmiel leśny), Bombus lucorum (trzmiel gajowy), Bombus terrestris (trzmiel ziemny)

Za oznaczenie pszczoły dziękuję Darkowi Ogrodnikowi, zaś za oznaczenie motyli p. Peterowi Sennowi.

jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Czerwończyk żarek ( Lycaena phlaeas) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Polowiec szachownica (Melanargia galathea) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Przeplatka atalia (Melitaea athalia) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Osmyk okazały (Cerceris arenaria) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Gatunek z rodziny złotolitkowatych (Chrysididae) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.