Informacje ogólne

Nazwa gatunku: trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-lipiec; pożytek pełni lata
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: półcieniste
Gleba: nieco wilgotna, żyzna, próchnicza

Charakterystyka

Rodzima, wieloletnia roślina z rodziny trędownikowatych. Możemy ją spotkać na wilgotnych stanowiskach w zaroślach, lasach liściastych, wzdłuż rowów, w pobliżu zbiorników wodnych, na łąkach i moim balkonie 🙂

Pod powierzchnią ziemi kłącza i bulwiaste zgrubienia w kolorze białawym. Nad ziemią łodyga dorastająca do 1,2 m wysokości, czterokanciasta. Liście jajowato-lancetowate, karbowane, ciemnozielone, wyrastają w parze naprzeciwlegle. Wiechowate kwiatostany w kolorze brunatnym u góry i żółtym u dołu. Kwiaty drobne, korona o beczułkowatym kształcie, dwuwargowa. Z korony kwiatu można dostrzec wystające cztery pręciki.

Pseudosmuklik szparagowiec (Lasioglossum cf. sexnotatum) na trędowniku bulwiastym (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Inne ujęcie, które ukazuje pięknie opruszonego pyłkiem pseudosmuklika szapragowca (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Choć uroda trędownika bulwiastego jest dość dyskusyjna (jednak co odważniejsi potrafią ją zaprosić na swoje kwietne rabty), to obfitość produkowanego nektaru jest bezdyskusyjna. Dlatego też roślina jest uznawana w Polsce za jedną z najlepiej nektarujących. Dodatkowo dzicy zapylacze mogą też uzyskać z niej pyłek.

Roślinę można rozmnażać zarówno z drobniutkich nasion, a także z bulw.

Klecanka (Polistes sp.) na trędowniku bulwiastym (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Ja i trędownik bulwiasty

Moja znajomość z tą rośliną trwa już dość długo i w dzikich, zacienionych miejscach mojego ogrodu poczyna sobie dość śmiało rozmnażając się z samosiewu. Przyzwyczajona jestem do widoku szerokiej galerii owadów, które chcą skorzystać z jej obfitych pożytków. W tym roku postanowiłam dać szansę trędownikowi w uprawie balkonowej 🙂 Moich sąsiadów uroda trędownika zdecydowania nie powaliła. Jednak trędownik podbił serca wielu trzmieli, które stały się stałymi gośćmi na kwiatach trędownika. Chociaż największą wiernością w oblatywaniu płytkich kwiatów trędownika wykazała się pewna osa, która codziennie przylatywała i spijała nektar trędownika, aż do jego przekwitnięcia.

Zaś w mojej uprawie ogrodowej owady zapylające musiały się podzielić trędownikiem z gąsienicami kapturnicy trędownikówki, które corocznie pałaszują liście i łodyżki trędownika. Aby mieć siły na przeobrażenie się w poczwarkę i w tym stadium przeżyć zimę.

Gąsienica kapturnicy trędownikówki (Cucullia scrophulariae) zjadająca ze smakiem trędownika bulwiastego (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Na jednej roślinie potrafiło się ich żywić nawet około 10 sztuk. Nie było mi szkoda trędownika, bo jest go tyle w moim ogrodzie, że dla wszystkich starczy 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Trędownik bulwiasty, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Lasioglossum cf. sexnotatum (pseudosmuklik szparagowiec)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
 Trędownik bulwiasty – Scrophularia nodosa L. (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.