Informacje ogólne

Nazwa gatunku: krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.)

Okres kwitnienia: lipiec-sierpień; pożytek późnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne, półcieniste

Gleba: wilgotna

Opis

Krwawnica pospolita, to dla mnie przełomowa roślina. A dlaczego tak się stało, zapraszam, aby wytrwać do końca wpisu.

Roślina rodzima, należąca do rodziny krwawnicowatch. Występuje na terenach podmokłych, łąkach, często w rowach czy nad zbiornikami wodnymi. Choć jest rośliną pospolitą, to niepospolicie piękną 🙂

Korzeń silny, zdrewniały. Łodyga wyprostowana, pojedyncza, rzadko pojawiają się krótkie odgałęzienia. Wysokość to rozpiętość między 50 cm a 130 cm. Łodyga jest owłosiona i kanciasta. Liście w zależności od miejsca na łodydze dolne sercowate, górne w kształcie wąskolancetowate, ułożone naprzeciwlegle lub w okółku. Kwiaty w niesamowicie karmionowo-różowym kolorze zebrane są w kwiatostany szczytowe, kłosowe, o długości 30 cm. Ciekawostką związaną z kwiatami jest ich trójpostaciowa słupkowatość, oznacza to że występują trzy długości słupka względem pręcików.

krwawnica pospolita pokrój
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.) wyróżnia się żywym kolorem kwiatów  (fot. YT Dzikie Pszczoły)
krwawnica pospolita
Głęboko wcięte płatki kielicha krwawnicy pospolitej  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Nasiona krwawnicy pospolitej są drobniutkie, aby wykiełkować będą potrzebować światła. Dlatego wysiewamy je na powierzchni, zapewniając odpowiednią wilgotność gleby.

trzmiel rudy na krwawnicy pospolitej
Trzmiel rudy (bombus pascuorum) korzystający z pozytków krwawnicy (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Moja historia 🙂

Przepadam za poznawaniem roślin, z którymi wiąże się jakaś moja historia. Z krwawnicą pospolitą taką historią jestem związana. Kiedy moje zainteresowania zaczęły obejmować również inne dzikie pszczoły, nie tylko trzmiele, w wakacyjnym czasie znalazłam się na południu Polski w drodze na Roztocze. Gdzie dokonałam jednych z pierwszych pszczelich obserwacji, i jak się okazało, dotąd najciekawszych. Miałam również przy tej okazji zobaczyć pyłek w niesamowitym zielonym kolorze. Bohaterkami moich obserwacji okazały się spójnica krwawnicowa (Melitta nigricans) oraz rozrożka krwawnicowa (Tetraloniella salicariae). Zdjęcia niestety robione aparatem z komórki, więc mocno niewyraźne. Jednak udało się na szczęście pszczoły oznaczyć. A za to ogromnie dziękuję Darkowi Ogrodnikowi (Darecki).

Krwawnica pospolita, do jakich przemyśleń mnie skłoniła

Z pewnością warto dodać, gdzie owe obserwacje zostały poczynione. U początków mojej podróży po Rozotczu zatrzymaliśmy się w niewielkiej miejscowości, gdzie postanowiono nawiązać i przywrócić naturalnie występującą tam roślinność. Jak się okazało sukces był połowiczy, gdyż nie wszysykie rośliny się przyjęły. Jednak krwawnica poczuła się tam ponownie jak u siebie i można było się przechadzać drewnianą kładką pośród pięknej krwawnicowej łąki. Ileż tam było życia: jaszczurek, owadów, pająków. Kwiaty te również były intensywnie odwiedzane przez niesamowitego motyla fruczaka gołąbka, zwanego polskim kolibrem. Niech to będzie podpowiedź, że warto przywracać gatunki roślin, które na danym terenie występowały. Będzie służyć to odradzaniu się populacji nie tylko roślin, ale i zwierząt.

krwawnica pospolita spóójnica krwawnicowa
Moje pierwsze „odkrycie” spójnica krwawnicowa (Melitta nigricans), a ten zielony pyłek. Wow! (fot. YT Dzikie Pszczoły)
krwawnica pospolia i rozrożka krwawnicowa
Oraz druga bohaterka rozrożka krwawnicowa (Tetraloniella salicariae) jest to bardzo rzadka pszczoła. I ja ją widziałam 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Krwawnica pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Anthophora bimaculata (porobnica chabrówka), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Hoplitis leucomelana (murarka jastrzębcowa), Lasioglossum morio (pseudosmuklik przetacznikowiec), Tetraloniella salicariae (rozrożka krwawnicowa), Melitta nigricans (spójnica krwawnicowa), Xylocopa valga (zadrzechnia czarnoroga)

Trzmiele: Bombus pascuorum (trzmiel rudy), Bombus lapidarius (trzmiel kamiennik)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
krwawnica pospolita i gnojka wytrwała
Także inni dzicy zapylacze będą korzystali z pożytków krwawnicy, np. gnojka trzmielowata (Eristalis intricarius) , upodobniająca się wyglądem do trzmiela. (fot. YT Dzikie Pszczoły)
krwawnica pospolita
Kolejną grupą owadów, które odwiedzają kwiaty krwawnicy pospolite są motyle (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół. Artykuły opublikowane przez autorkę

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.