Informacje ogólne

Nazwa gatunku: rezeda żółta (Reseda lutea L.)
Okres kwitnienia: maj-wrzesień; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysto-gliniasta

Są rośliny, wyjątkowo cenne dla zapylaczy, które kwitną przez większość sezonu. Jedną z takich roślin jest opisywany już dwurząd wąskolistny, farbownik lekarski, driakiew żółta, ale również rezeda żółta. Jej stanowisko znalazłam w maju na przytorzu i śledziłam, co na niej się dzieje, aż do września. Mogłam obserwować wczesnoletnie gatunki pszczół np. pszczolinkę pospolitą, aby na koniec podpatrywać gatunki letnie np. makatkę tarczkozębną.

Charakterystyka

Rezeda żółta zwykle jest rośliną dwuletnią, choć bywają okazy, które mogą być krótkowieczną byliną. Należy do rodziny rezedowatych (Resedaceae). Występuje na suchych zboczach, pojawia się na nasypach kolejowych, nie straszne jej wysypiska gruzu czy wysokie, suche brzegi rzek. Jest rośliną światłolubną.

Jej system korzeniowy może sięgać 80 cm i więcej w głąb, co jest przydatne na suchych stanowiskach, które preferuje. Łodyga jest cienka i rozgałęzia się, w początkowej fazie wzrostu łodyga jest wznosząca, a w kolejnych etapach sezonu zaczyna się pokładać. Wysokość rośliny sięga 60 cm.

Liście dolne często niepodzielne, położone wyżej pierzastodzielne. Kwiaty drobne, grzbieciste początkowo zebrane w gęste grona, później ulegają one rozluźnieniu. Kolor kwiatów określiłabym jako żółto-zielonkawe, płatków 6, kwiat z licznymi pręcikami początkowo zagiętymi ku bokom, gdy dojrzewają prostują się. Roślina wytwarza torebki nasienne, kiedy nasiona są już dojrzałe, góra torebki przypominająca dzbanuszek otwiera się. Nasiona są czarne, połyskliwe.

Rezeda żółta, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Anthidium oblongatum (makatka tarczkozębna), Anthidium punctatum (makatka wełnista), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Hylaeus brevicornis, Hylaeus communis, Hylaeus hyalinatus, Hylaeus signatus, Lasioglossum pauxillum, Osmia bicornis (murarka ogrodowa)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.