Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dwurząd wąskolistny (Diplotaxis tenuifolia L.)
Okres kwitnienia: maj-październik; pożytek pełni lata
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta

Charakterystyka

Pierwszy w naszym katalogu przedstawiciel rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Dwurząd wąskolistny to dziko rosnąca bylina, obcego pochodzenia, którą możemy spotkać na miejskich trawnikach, poboczach dróg i nieużytkach. Głęboki system korzeniowy sprawia, że dwurząd dobrze znosi susze, a także nie najlepsze warunki glebowe. Łodyga naga, u nasady trochę zdrewniała. Osiąga wysokość 30-80 cm. Zwykle pokładająca się. Liście niebieskozielone, skierowane skosem ku górze, pierzastodzielne. Kwiaty żółte, pachnące o wielkości 8-14 mm. Wyglądem kwiaty są łudząco podobne do kwiatów rzepaku. Jedna roślina dwurzędu potrafi solidnie rozrosnąć się i zająć nawet 1 m2.

Pięknie lśniący złoty smuklik (Halictus sp.) na kwiatach dwurzędu wąskolistnego (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Gdy na przełomie lata i jesieni przechadzam się ulicami mojego miasta dwurząd szczególnie cieszy moje oczy, bo jest solidnym pożytkiem dla pszczół w momencie, kiedy już wiele rośliny przekwitło i o pokarm bardzo trudno. Zapewnia pszczołom nektar i pyłek przez dużą część sezonu. Dlatego kiedy widzę go dumnie rosnącego na miejskim trawniku cieszę się, że ma szansę podkarmić pszczele towarzystwo.

Trzmiel ziemny (Bombus terrestris) na dwurzędzie wąskolistnym (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dla dzikich zapylaczy ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę w dzisiejszych czasach, gdyż nie tylko jest odporny na suszę, ale również dobrze znosi koszenie i dzielnie po takim koszeniu odrasta. Jednak, aby zapewnić pszczołom stałe źródło pokarmu warto takie miejsca kosić naprzemiennie. Najpierw jeden fragment, a dopiero za dwa-trzy tygodnie kolejny, aby pszczoły nie zostały z dnia na dzień na jałowej pustyni, kiedy zdążyły się już przyzwyczaić, że tu mogą przylatywać po nektar i pyłek. Dzikie pszczoły to często kilkumilimetrowe stworzenia, których promień oblotu wynosi czasem raptem kilkadziesiąt metrów. Tym większe znaczenie dla nich ma naprzemienny sposób koszenia.

Pseudosmuklik (Lasioglossum sp.) na dwurzędzie wąskolistnym (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dwurząd wąskolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus subauratus (smuklik złotawy)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
Dwurząd wąskolistny (Diplotaxis tenuifolia L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

2 komentarze

  1. Usuwaj EXIF ze zdjęć. Po co ktoś ma wiedzieć że zdjęcie wykonałaś 7 sierpnia 2018 o 9:54, Olympusem E-M10 Mark III z obiektywem M.60mm F2.8 Macro. A następnie 27 września o godzinie 18:13 obrobiłaś je w Photoshopie CC 2014 na Windowsie. 🙂

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.