Informacje ogólne

Nazwa gatunku: pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl. ex Spach.)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: średnio wilgotna, żyzna

W pobliżu miejsca, gdzie mieszkam, są tereny po ogródkach działkowych. Lubię tam się zapuszczać wczesną wiosną, bo odnajduję roślinne pozostałości po dawnych właścicielach, które muszą sobie radzić mimo braku pielęgnacji. Tam znalazłam między innymi kokorycz pełną, berberys Thunberga, porzeczkę krwistą, berberys zwyczajny i właśnie pigwowiec japoński. Rosną tam sobie lekko zdziczałe, nikt nie dba o ich grzeczny pokrój, więc gałązki szaleją, gdzie chcą, ograniczane jedynie dostępem światła. A że każda z wymienionych roślin zakwita wczesną wiosną, to tam właśnie szukam pierwszych dzikich pszczół.

Charakterystyka

Pigwowiec japoński jest krzewem z rodziny różowatych (Rosaceae). W zależności od warunków może osiągać wysokość 1-1,5 m. Jego pokrój jest rozłożysty, a gałęzie szeroko rozpościerają się, co przy planowaniu nasadzeń warto wziąć pod uwagę. Krzew ten posiada cierniste pędy, młode są nagie.
Liście bardzo urokliwe, o ciekawym łopatkowatym kształcie lub odwrotnie jajowatym. Bardzo ładnie połyskujące w słońcu. Brzegi liści są ostro piłkowane, obecne są także przylistki.

Efektowne 5-płatkowe kwiaty o wielkości 3 cm zebrane w pęczki, barwy są łososiowej lub ceglastoczerwonej. Pręciki liczne (nawet 30), a słupek powstał ze zrośnięcia 5 owocolistków. Roślina ma trzy rodzaje kwiatów, które żyją około 7 dni. U pigwowca, który chce uniknąć samozapylenia, zaobserwowano różnosłupkowość. Oznacza to, że długość pręcików i słupków kwiatowych będzie różna w obrębie jednej rośliny.

Owoce pigwowców mają kształt jabłka, są głównie żółte, ale bywają też zielonkawe – w zależności od gatunku czy odmiany. Średnica jabłuszka to 3 do 6 cm, są bardzo aromatyczne. Bardzo obficie owocuje odmiana pigwowca japońskiego 'Cido’.

Pszczoły na pigwowcu

Wszyscy posiadacze tego krzewu mówią, że ściąga trzmiele na swe piękne kwiaty. I to jest fakt. Futerka tych dużych pszczół pięknie kontrastują z kolorem kwiatów, roślinę odwiedzają również porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) i inne drobniejsze pszczoły z rodzaju smuklik.

Pigwowiec japoński – ogrodowe podpowiedzi

Tolerancja pigwowców w kwestii gleby jest wysoka. Jeżeli jednak chcemy, aby warunki były sprzyjające, to powinna być ona urodzajna, średnio wilgotna. Roślina jest odporna na mrozy i susze, jest w stanie utrzymać się również na glebie suchej i jałowej. Warto pamiętać, aby już raz wybrane miejsce było tym docelowym, gdyż przesadzanie krzewowi nie służy.

Pigwowiec japoński może nam się przydać do stworzenia ciekawego i pięknego, gęstego oraz niezbyt wysokiego żywopłotu. Który będzie dobrze znosił przycinanie. Zwłaszcza warto pamiętać o likwidowaniu tych gałęzi, które nie owocują. Jeśli zdecydujemy się pozostawić owoce, to będą one zdobić krzewy aż do wiosny.

Pigwowiec japoński i jego odmiany zwykle sadzi się 1 szt. na m2. W ogrodach występują również pigwowce pośrednie, które są mieszańcami pigwowca japońskiego i pigwowca chińskiego. W zależności od odmiany sadzi się go 1-2 szt. na m2.

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja promocji zieleni, Warszawa 2016.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.