Informacje ogólne

Nazwa gatunku: kokorycz pełna (Corydalis solida (L.) Clariv.)
Okres kwitnienia: marzec-kwiecień; pożytek wczesnowiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: cieniste
Gleba: gliniasta, wilgotna

Lasy liściaste, wiosną nim pojawią się liście, a słońce dociera do podszytu, potrafią prawdziwie zachwycić. Dywany z wczesnowiosennych kwiatów rozświetlają las swymi jasnymi barwami. Głównie będą to kolory białe, żółte, rzadziej różowe. Dziś opowieść o takiej różowo-fioletowej piękności.

Charakterystyka

Kokorycz pełna to roślina wieloletnia należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Naturalnym siedliskiem są dla niej lasy liściaste, zarośla, można też ją spotkać pod żywopłotami.

Roślina pod ziemią posiada bulwę, która w przeciwieństwie do bliskiej krewniaczki – kokoryczy pustej, jest pełna, do czego również odnosi się jej nazwa gatunkowa. Z bulwy wyrasta łodyga, która osiąga do 20 cm wysokości. U dołu łodyga jest pokryta łuskowatymi liśćmi, pęd jest nagi i dość wiotki. Liście są złożone z trzech listków, one zaś składają się z kolejnych trzech trójkalpowych. W dotyku są miękkie i podobnie jak łodyga nieowłosione. Warto zwrócić uwagę na przysadki, czyli liście z kątów, których wyrastają kwiaty. Mają one bowiem ciekawy palczasty kształt. Kształt przysadek jest też cechą, na której opierając się może nam ona posłużyć do odróżnienia od kokoryczy pustej Gdyż jej liście przysadkowe są niepodzielne.

Kokorycz pełna w ogrodzie

Kwiaty są tym, co sprawia, że bardzo chętnie kokorycz jest zapraszana do ogrodów. Po pierwsze kolory, za którymi jesteśmy stęsknieni po zimie. Barwa kwiatów może być fioletowa, ciemnoczerwona lub biaława, po drugie walorem są urodziwe, luźne grona, które owe kwiaty tworzą. Długość kwiatu do 3 cm, wyrastają one na szypułkach, cztery płatki są zrośnięte nasadami. Uwagę zawraca również długa ostroga, która zwykle układa się poziomo, a ową ostrogę tworzy jeden z owych czterech płatków, dwa płatki tworzą hełm.

W naturze w rozprzestrzenianiu się nasion są pomocne mrówki, które biorą ten obowiązek na siebie 🙂 My możemy to zadanie przejąć w ramach naszego ogrodu i wtedy należy nasiona wysiewać zaraz po zbiorze. W następnym roku można będzie się cieszyć pierwszymi kiełkującymi roślinami. Dobrym miejscem na wysiew nasion są przestrzenie pod drzewami, gdyż jest to roślina cieniolubna. Wilgotne miejsce będzie docenione przez kokorycz, ale zimą stanowisko powinno być suche.

kokorycz pełna
Porobnica wiosenna pobiera z rośliny zarówno pyłek i nektar (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kokorycz pełna, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Osmia cornuta (murarka rogata)

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
kokorycz pełna
Na kokoryczy, prócz trzmieli, pojawiają się także inne pszczoły, tutaj pszczolinka białobrzucha (Andrena gravida) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.