Informacje ogólne

Nazwa gatunku: czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch)

Okres kwitnienia: lipiec-sierpień; pożytek pełni lata

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne, półcieniste

Gleba: sucha, przepuszczalna

Pszczela aranżacja wnętrz

Czyściec wełnisty należy do lubianej przez pszczoły rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jego wargowe kwiaty szczególnie lubią odwiedzać trzmiele, jednak w moim ogrodzie rośliny te od wielu lat w czasie sezonu są zaanektowane przez dość wojowniczy gatunek pszczoły samotnej, makatkę zbójnicę. Aczkolwiek warto pamiętać, że zadziorne bywają tylko samce i jest ona skierowana głównie przeciwko innym samcom tegoż gatunku.

makatka zbójnica czyściec wełnisty
Makatkowa sytuacja intymna (fot. Kanał YT Dzikie Pszczoły)

Zdarza się jednak makatkom zbójnicom, że jako pszczoły mające wpisane w swą naturę obronę terytorium, przeganiają też inne gatunki pszczół ze swojego terytorium, które to zwykle obejmuje kilka roślin.

Opis

Bez wątpienia jest to roślina, która się wyróżnia, nasze oczy przyciąga wyjątkowy kolor i włoski pokrywające gęsto całą bylinę. Kutner jest koloru srebrzystobiałego i nadje roślinie oryginalny wygląd. Te włoski są również przyczyną, dla którego ta roślina jest tak lubiana przez makatki, gdyż kutner jest przez nie zbierany i służy im do budowy gniazda. Czyli czyściec nie tylko zbójnice żywi, ale dodatkowo jego elementy służą do wystroju pszczelego mieszkania 😉

Łodyga się płoży i jest sztywna. Włochate, mięciutkie liście są duże o kształcie lancetowato-jajowatym i ulistnieniu nakrzyżległym. Liście utrzymują się nawet po sezonie, na wiosnę jest wskazane je usunąć. Roślina dorasta do około 50 cm. Kwiaty dwuwargowe, w kolorze różowe zebrane w kłosy, są mniej spektakularne niż inne części rośliny. Wyrastają z kątów liści i tworzą nibyokółki. Dla kwiatów wargowych typowe jest, i dotyczy to również czyśćca wełnistego, że rysunek na wardze wskazuje zapylaczom drogę do pożytków tej byliny.

Roślina dobrze rozmnaża się samodzielnie, dlatego występuje w ogrodach jako roślina okrywowa. Można również ją rozmnażać przez siew i najlepiej robić to wiosną. Innym sposobem może być podział tutaj dobrym terminem jest pełnia lata, niektórzy też odrywają starsze pędy wczesną jesienią.

porobnica czyściec wełnisty
Porobnica (Anthophora sp.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Czyściec wełnisty, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Anthophora furcata (porobnica drewniarka), Anthidium manicatum (makatka zbójnica)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej.

We wpisie sporo miejsca poświęciłam makatkom zbójnicom, uroczym pszczołom z charakterem, zapraszam do obejrzenia filmu, jak zaprosić je do ogrodu  (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.