Informacje ogólne

Nazwa gatunku: czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch)
Okres kwitnienia: lipiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: sucha, przepuszczalna

Pszczela aranżacja wnętrz

Czyściec wełnisty należy do lubianej przez pszczoły rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jego wargowe kwiaty szczególnie lubią odwiedzać trzmiele, jednak w moim ogrodzie rośliny te od wielu lat w czasie sezonu są zaanektowane przez dość wojowniczy gatunek pszczoły samotnej, makatkę zbójnicę. Aczkolwiek warto pamiętać, że zadziorne bywają tylko samce i jest ona skierowana głównie przeciwko innym samcom tegoż gatunku.

makatka zbójnica czyściec wełnisty
Makatkowa sytuacja intymna (fot. Kanał YT Dzikie Pszczoły)

Zdarza się jednak makatkom zbójnicom, że jako pszczoły mające wpisane w swą naturę obronę terytorium, przeganiają też inne gatunki pszczół ze swojego terytorium, które to zwykle obejmuje kilka roślin.

Rośliny te odpowiadają makatkom nie tylko pod względem pokarmu, które na nim zdobywają. Czyściec wełnisty pokryty jest włoskami, które to zbierane przez samice makatki są materiałem, który służy do budowy komórek gniazdowych. Jak dokładnie wygląda pszczoła przygotowująca taki pakuneczek do transportu można zobaczyć w artykule Kasi, która opisała dokłanie biologię tego gatunku. Czyli czyściec nie tylko zbójnice żywi, ale dodatkowo jego elementy służą do wystroju pszczelego mieszkania 😉

Charakterystyka

Czyściec wełnisty to roślina wieloletnia, należy do rodzinych jasnotowatych (Lamiaceae). Nie jest rośliną rodzimą, jednak często jest obecna w Polsce. Gdyż bez wątpienia jest to roślina, która się wyróżnia, nasze oczy przyciąga wyjątkowy kolor i włoski pokrywające gęsto całą bylinę. Kutner jest koloru srebrzystobiałego i nadje roślinie oryginalny wygląd. Co czyni ją bardzo pożądaną jako element rabaty kwietnej.

Łodyga się płoży i jest sztywna. Włochate, mięciutkie liście są duże o kształcie lancetowato-jajowatym i ulistnieniu nakrzyżległym. Liście utrzymują się nawet po sezonie, na wiosnę jest wskazane je usunąć. Roślina dorasta do około 50 cm. Kwiaty dwuwargowe, w kolorze różowe zebrane w kłosy, są mniej spektakularne niż inne części rośliny. Wyrastają z kątów liści i tworzą nibyokółki. Dla kwiatów wargowych typowe jest, i dotyczy to również czyśćca wełnistego, że rysunek na wardze wskazuje zapylaczom drogę do pożytków tej byliny.

Roślina dobrze rozmnaża się samodzielnie, dlatego występuje w ogrodach jako roślina okrywowa. Można również ją rozmnażać przez siew i najlepiej robić to wiosną. Innym sposobem może być podział tutaj dobrym terminem jest pełnia lata, niektórzy też odrywają starsze pędy wczesną jesienią.

porobnica czyściec wełnisty
Porobnica (Anthophora sp.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Czyściec wełnisty, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Anthophora furcata (porobnica drewniarka), Anthidium manicatum (makatka zbójnica)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej.

We wpisie sporo miejsca poświęciłam makatkom zbójnicom, uroczym pszczołom z charakterem, zapraszam do obejrzenia filmu, jak zaprosić je do ogrodu  (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.